۱۴۰۰-۰۶-۲۳

جلوه‌ای از کرامت کریم اهل بیت(ع) در آثار «به‌نشر»

راه و منش کریم اهل بیت(ع) که دوبار در زندگی تمام دارایی‌اش در راه خدا بخشید، الگو و سرمشق کامل و تمام عیار برای مسلمان سراسر جهان است.

امروز بقیع، بزرگ مردی از تبار نیکان را در آغوش می‌گیرد که اقیانوسی از کرامت وسخاوت بود، غریبانه زیست و غریبانه به خاک سپرده شد و سال‌های سال است که مزار بی‌چراغش در بقیع بهشت گمشده‌هاست.
آری؛ جلوه کرامت خدا، وارث تمام صبر فاطمی و عدل علوی،  حضرت امام حسن مجتبی(ع) امروز چشم از دنیای فانی می‌بندد و آسمانی می‌شود. نیکوست برای بهره‌مندی تشنگان به قطره شفابخشی از دریای بی‏کران معرفت امام حسن مجتبی(ع) از کتاب‌هایی که در زمینه شناخت سیره و سبک زندگی ایشان منتشر شده، بهره بگیریم.
انتشارات آستان قدس رضوی کتاب‌های متعددی را در باب زندگی و احادیث این امام بزرگوار چاپ و توزیع کرده است که همزمان با سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع)، به معرفی این کتاب‌ها می‌پردازیم.


سخنان برگزیده امام حسن مجتبی(ع)
از امام حسن مجتبی(ع) سخنان برگزیده و ارزشمندی برجای مانده است که حاکی از عظمت وروح بزرگ ایشان است. حجت الاسلام جواد محدثی، نویسنده و پژوهشگر قرآنی، 40 حدیث گرانبها از امام حسن مجتبی(ع) را که جنبه کاربردی دارد و می‌توان آن را در زندگی به کار بست در کتاب «حکمت‌هاي  حسني» پنجمين کتاب از سلسله کتاب‌هاي «راه زندگي» گردآوری کرده است. تبیین چهل موضوع اخلاقی و اجتماعی با ترجمه‌ای روان  احادیث همراه با توضیحی مختصر و استفاده از اشعاری متناسب در لابه‌لای مطالب از جمله ویژگی‌های این کتاب است. بیان زندگی نامه مختصر امام حسن مجتبی(ع)، محبت اهل بیت(ع)، تواضع، خوش رفتاری با دیگران، خدمت به مردم، پرهیز از یاری ستمگر، کرامت و بزرگواری و... از جمله محورهای مورد بحث در این کتاب است.

 

سیره حسنی 
«سیره حسنی» نیز اثر دیگری از «به‌نشر» به قلم و پژوهش حجت الاسلام جواد محدثی از مجموعه «چراغ راه» است؛ این کتاب شامل ترجمه 40 حدیث و نقل تاریخی با مضمون‌های اخلاق، سیره، مبارزات، مسائل مربوط به خانواده و عبادی همراه با توضیحی یک صفحه‌ای است.  شناخت اجمالی امام، اخلاق و ویژگی‌های شخصی امام، ادعیه امام سجاد و برخورد با دیگران از سرفصل‌های این کتاب به شمار می‌آید.
همچنین کتاب «امام حسن(ع)» جلد چهارم مجموعه ای ۱۴ جلدی امامان معصوم(ع) درباره زندگانی ائمه معصومین(ع) بوده که به قلم جواد نعیمی برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است. این کتاب در قالب داستان‌های کوتاه، کودکان و نوجوانان را با زندگانی این امام همام آشنا می‌سازد.
کتاب «زندگی حضرت امام حسن بن علی(ع)» نوشته شهید عبدالزهرا عثمان و ترجمه سیدحسین محفوظی موسوی یکی دیگر از آثار حسنی به‌نشر است که در سال 1389 به چاپ دوم رسید. این اثر به بسیاری از پرسش‌های مربوط به دوران اولیه استبداد امپراطوری اموی و نیز حوادث پیش از انقلاب عظیم حسینی پاسخ می‌دهد. نحوه تولد، خصوصیات فردی، روحانی و علمی امام حسن مجتبی(ع)، بیان آیات تطهیر، مباهله ومودت، نقش امام در حیات اسلامی و پیمان صلح با معاویه مهم‌ترین مطالب این کتاب را تشکیل می‌دهد.  

 

نکند فرشته بودند
از سوی دیگر کتاب «نکند فرشته بودند» هشت قصه از زندگی امام حسن مجتبی(ع) برای نوجوانان روایت می‌کند که از سوی به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده است. در هریک از این داستان‌ها، جلوه‌ای از گفتار، رفتار و اتفاقات مهم زندگی امام دوم شیعیان به تصویر کشیده شده است. «نکند فرشته بودند» اثر تقدیرشده در بیست‌ویکمین جشنواره کتاب سال حوزه نیز چهارمین جلد از مجموعه کتاب‌های «داستان‌هایی از زندگی معصومین(ع)» است که سال 1397 همراه با تصویرگری اسماعیل چشرخ از سوی به‌نشر منتشر شده است. 
»با علي، يا علي، امام حسن(ع)» به نویسندگی فریبا کلهر و تصویرگری علیرضا گلدوزیان یکی دیگر از آثار به نشر با موضوع زندگی دومین امام شیعیان است که در قالب داستان‌های کوتاه شیرین به نقل يکي از ياران ايشان و گاهي هم از زبان يک لباس، ویژگی‌ها و خصوصیات رفتاری کریم اهل بیت(ع) را بیان می‌کند.

 

فرشته‌های خندان
«فرشته‌های خندان» یکی دیگر آثار به نشر با موضوع زندگی امام مجتبی(ع) از مجموعه کتاب‌های «قصه‌های شیرین از زندگی معصومین(ع)» است که به قلم  مسلم ناصری به رشته تحریر درآمده است. این اثر با تصویرگری محمدحسین صلواتیان در سال 1391 منتشر و در شش نوبت تجدید چاپ شده است.
علاقه مندان به تهیه این مجموعه کتاب ها و همچنین سایر کتاب های انتشارات آستان قدس رضوی می توانند به نشانی اینترنتی www.behnashr.com  مراجعه کنند.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر