رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی:
۱۴۰۰-۰۷-۲۱

اتصال به معنویت به زندگی ما معنا می‌دهد

رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه با اتصال به معنویت زندگی ما معنادار می‌شود و گمشده خود را می‌یابیم، گفت: اگر از خودمان مراقبت نکنیم ممکن است زندگی ما پایان بی‌معنایی داشته باشد.

به گزارش آستان نیوز، احد فرامرز قراملکی در نخستین گردهمایی دانشجویی رتبه‌های برتر کنکور سراسری که صبح امروز 21 مهرماه با حضور جمعی از نخبگان و رتبه‌های برتر کنکور سراسری سال 1400 در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: پدیده‌ای جهانی به نام «مدیکالیزیشن» یا پزشکینه کردن که مفهومی جدید در جامعه پزشکی است وجود دارد به این معنی که همه چیز را از چشم پزشکی و بیماری می‌بینیم.
وی خاطر نشان کرد: هر چه به این پدیده دامن بزنیم صنعت دارو رونق و نقش بیشتری پیدا می‌کند؛ گاهی پزشکان در این فضا قرار می‌گیرند و اینکه تمامی مسائل را از نگاه بیماری و درمان ببینیم ریشه تاریخی دارد.
این مقام مسئول، دومین پدیده را «رداکشنیزن» ذکر کرد و گفت: این پدیده به معنی فرو کاستن یک رخداد بسیار بزرگی است که او را کوچک می‌پنداریم. در واقع در این پدیده پزشکان و متخصصان سلامت را جزء درمان بیماری می‌دانند و نتیجه اینکه در حوزه فناوریهای تشخیص درمان، دستاوردهای ما در حوزه بهداشت و درمان همان است که از 100سال گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه ما تمام نظام سلامت و سرنوشت حوزه سلامت را به بیماری معطوف می کنیم نه بیمار ادامه داد: انقلابی که سال 2000 در حوزه روان درمانی رخ داد به حوزه سلامت رسید و همه دست‌اندرکاران حوزه سلامت به پا خواستند تا به جای بیمار محوری به توانائیهای حوزه سلامت بنگرند و دو پدیده «مدیکالیزیشن» و «رداکشنیزن» نتیجه‌اش اختلال در خدمات سلامت است.
وی افزود: از تکنسین گرفته تا نظام سلامت و تولیدکنندگان دارو و... همه به بیماری معطوف می‌شوند و تمام هم و غم آنان بیماری است نه شخص بیمار و نتیجه این می‌شود که در ارائه خدمت سلامت اختلال ارتباطی رخ می‌دهد و این مهم آسیب‌های بسیار زیادی را شکل می‌دهد.
رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی ، خاطر نشان کرد: ما متاسفانه شخص را نمی‌بینیم و این موجب بروز اختلالات رفتاری در حوزه سلامت می‌شود؛ امروزه در سطوح جهانی مطالعات فراوانی انجام شده است که بحث سلامت را از این دو آسیب و پدیده رهایی می دهد و یکی از راههای رفع این معضل، رواج علوم انسانی سلامت همچون جامعه شناسی، اخلاق پزشکی، روانشاسی پزشکی و... است.
به گفته این مقام مسئول، خود حوزه سلامت نیاز به سلامت دارد و خوشبختانه در جامعه ما در تمامی حرفه‌ها یک فرهنگ غنی ارتباطی وجود دارد که می‌تواند حرفه‌ها را از تحلیل نگری و انحراف در خدمات حرفه ای نجات دهد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

امروز دشمن شناسی یک ضرورت برای جامعه جهانی اسلامی
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اهمیت اعلام هفته وحدت، آن را از ابتکارات حضرت امام(ره) برای جلوگیری از سوء استفاده…

پخش زنده حرم مطهر