نایب رئیس انجمن علمی- آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی خراسان رضوی
۱۴۰۰-۰۷-۲۱

حافظ استادی واقف بر علوم مختلف قرآن بود

نایب رئیس انجمن علمی- آموشی معلمان زبان و ادبیات فارسی خراسان رضوی، حافظ را استادی مسلم در علوم قرآنی یاد کرد.

به گزارش آستان نیوز، استاد محمدرضا خوشدل، در پنجاهمین نشست خوانش متون کهن کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی که همزمان با روز بزرگداشت حافظ در کتاخانه تخصصی ادبیات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم دکتر سیدعلی کرامتی مقدم مشاور مطالعاتی کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی، تاثیر قرآن بر اشعار حافظ را مورد بررسی قرار داد.
وی، حافظ را فراتر از یک قاری قرآن بلکه استادی واقف به ریزه کاری های قرائات و اختلاف آنها عنوان کرد که  قائل به اعجاز زبانی و ادبی قرآن است.
خوشدل، حافظ را شاعری آشنا با شان نزول آیات دانست که با تفسیر قرآن انس داشت و بیت «عشقت رسد به فریاد ار خود بسان حافظ ....  قرآن ز بر بخوانی در چهارده روایت» را شاهد مدعای وی بر تسلط او بر علوم قرآنی عنوان کرد.
وی حافظ را از نگاه اجتماعی مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: حافظ یکی از پرمخاطب‌ترین شاعران محسوب می‌شود تا جایی که مردم با دیوان حافظ دست به تفال می‌زنند اگرچه این تفال ریشه علمی ندارد، اما از آنجا که اشعار حافظ چند بعدی بوده و صنایع لفظی که در آن به کار رفته از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است، این سنت شکل گرفته.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در بررسی اشعار حافظ باید خالی از تعصب بود و مانند یک مورخ عمل کرد و شعر را از منظر منتقد مخالف و موافق و حتی فراتر از دید منتقدان نگاه کرد.
خوشدل تصریح کرد: در بررسی اشعار هر شاعری شناخت دوران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وی می تواند کمک شایانی به شناخت و درک محتوایی اشعار کند.
در ادامه این جلسه که با حضور ادب دوستان همراه بود غزل «غلام شاه جهان» منسوب به حافظ خوانش و مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه نیز کتاب «دریافت هایی در خصوص حضرت ابوالحسن امام رئوف در برخی ابیات دیوان عالم عارف حافظ شیرازی» به قلم سیدعباس موسوی مطلق معرفی شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

امروز دشمن شناسی یک ضرورت برای جامعه جهانی اسلامی
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اهمیت اعلام هفته وحدت، آن را از ابتکارات حضرت امام(ره) برای جلوگیری از سوء استفاده…

پخش زنده حرم مطهر