در جلسه این هفته کرسی‌های ترویجی دانشگاه علوم اسلامی رضوی مطرح شد؛
۱۴۰۰-۰۷-۲۱

نقش و جایگاه اهل بیت(ع) در لغت 

کرسی ترویجی این هفته دانشگاه علوم اسلامی رضوی به موضوع«ما أخلّت به المعجمات اللغویه من کلام أهل البیت» با ارائه دکتر رضا عرب بافرانی اختصاص یافت.

به گزارش آستان نیوز؛ در این جلسه که صبح امروز چهارشنبه 21 مهرماه در تالار شیخ بهایی دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد؛ دکتر رضا عرب بافرانی با اشاره به این موضوع که بحث استفاده از شاهد مثال در توضیح لغات از قدیم مطرح بوده و عمده دانشمندان لغت شناس از شعر عرب استفاده می نموده اند ادامه داد استفاده از شواهد مثال حدیثی خصوصاً احادیث نبوی در ابتدا مورد تأکید این دانشمندان نبوده که در قرون اولیه هجری این موضوع توسط لغت شناسانی چون ابن جنی و ابن فارس مورد تأکید قرار گرفته است.
وی در ادامه گفت در قرنهای بعد ابن مالک به طور گسترده از احادیث برای توضیح لغات استفاده نموده است ولی باز از کلام اهل بیت علیهم السلام که به گفته ایشان از فصیحان عرب بودند غفلت می شده است.
عضو هیئت علمی گروه ادبیات عرب دانشگاه علوم اسلامی رضوی تأکید کرد البته در قرنهای دهم و یازدهم و بعد از آن این موضوع یعنی استفاده از کلام اهل بیت علیهم السلام مورد تأکید دانشمندانی مانند رضی استرآبادی، طریحی و سیدعلی خان مدنی قرار گرفت و از احادیث ایشان خصوصاً صحیفه سجادیه بهره برده شد.
این استاد ادبیات عربی در توضیح کرسی امروز و کار علمی که شده بود گفت: در پژوهش حاضر شاهد مثالهای دیگر را که در کتب لغت از کلام اهل بیت علیهم السلام آورده نشده است استفاده شده که می تواند زمینه ای برای کارهای پژوهشی بعدی باشد.
بر اساس این گزارش در این جلسه که به زبان عربی ارائه شده بود حجت الاسلام والسلمین دکتر علی خیاط و دکتر علی سالمی به عنوان ناقد موضوع به ایراد سخن پرداختند ضمن اشاره به لزوم تغییر عنوان بحث متناسب با محتوای بحث بر این نکته تأکید کردند که لازم است در بهره گیری از شاهد مثالهای حدیثی به بحث علوم مختلف حدیث نظیر روش فهم حدیث و دقت در متن توجه شود.
ناقدین با بررسی شواهد حدیثی تأکید کردند در بعضی از این مثالها با بررسی بیشتر به مواردی چون تصحیف برمی خوریم که با بررسی متن و نقد و بررسی احادیث امکان تغییر مفهوم وجود دارد.
گفتنی است موضوع کرسی این هفته در اصل کار پژوهشی مشترکی بین دکتر رضا عرب بافرانی،استاد قیس العطار و دکتر قاسم شهری بوده است.

برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

امروز دشمن شناسی یک ضرورت برای جامعه جهانی اسلامی
تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اهمیت اعلام هفته وحدت، آن را از ابتکارات حضرت امام(ره) برای جلوگیری از سوء استفاده…

پخش زنده حرم مطهر