سخنران حرم مطهر رضوی:
۱۴۰۰-۱۰-۲۳

بهترین راه‌ در امان ماندن از هوای نفس پناه بردن به پروردگار است

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: مبارزه با نفس مهمترین عامل موفقیت و رمز سعادت انسان‌ها است و بهترین راه برای در امان ماندن از آسیب هوای نفس پناه بردن به خدا و کمک گرفتن از اوست.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین رجایی خراسانی در سلسله جلسات سخنرانی حرم مطهر رضوی که  امروز در محل رواق امام خمینی(ره)  برگزار شد، گفت: انسان موجودی دو بعدی است که از یک سو به عالم بالا و از سوی دیگر به عالم مادی نظر دارد به همین خاطر دو نوع حیات مادی و معنوی نیز برای او متصور است.

وی با اشاره به آیه 53 سوره مبارکه یوسف«...إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّي...» بیان کرد: طبق این آیه شریفه نفس انسان همواره به انجام کارهای ناپسند امر می‌کند.

این کارشناس مذهبی ابراز کرد: اگر انسان نفس اماره و یا همان بعد مادی وجود خود را کنترل نکند، پیروی از نفس، او را به هلاکت خواهد رساند و برعکس اگر با نفس خود مبارزه کند، به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بزرگترین دشمن انسان نفس اماره اوست، اظهار کرد: انسان مومن و متقی همواره با نفس و خواهش‌های نفسانی خود مبارزه می‌کند چرا که می‌داند پیروی از نفس او را به ورطه هلاکت می‌کشاند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رجایی خراسانی افزود: هر یک از انبیاء و اولیاء الهی که به جایی رسیده‌اند از مبارزه با نفس است و مولای متقیان حضرت علی (ع) فرموده‌اند: «شجاع‌ترین افراد کسی است که بر نفس خود غلبه کند».

وی اضافه کرد: بزرگان دینی چند عامل برای مبارزه با نفس معرفی کرده‌اند که مهمترین آنها علم و دانش است.

این کارشناس دینی عنوان کرد: کسی که در پی تحصیل علم و دانش است به خوبی از مضرات و آثار سوء ارتکاب گناه آگاهی دارد و در برابر خواهش‌های نفسانی مبارزه می‌کند.

وی دومین عامل موثر در مبارزه با نفس را عقل معرفی کرد و گفت: عقل از جمله نعمت‌های الهی است که به انسان عزت و سربلندی می‌دهد. کسی که از این نعمت الهی برخوردار است، قدرت بیشتری در مهار امیال و خواسته‌های نفسانی خود دارد.

خطیب حرم رضوی خاطرنشان کرد: البته در طول تاریخ، افراد بسیاری از علما و بزرگان دینی بوده‌اند که با وجود داشتن علم سرشار و عقل وافر باز هم اسیر هواهای نفسانی شده‌اند. بنابراین بهترین روش برای در امان ماندن از آسیب هوای نفسانی پناه برن به خدا و کمک گرفتن از او است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی با خانواده معظم شهدا دیدار کرد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با شب رحلت حضرت ام‌البنین(س) و سالروز تکریم مادران و همسران شهدا، با خانواده‌های معظم…

پخش زنده حرم مطهر