۱۴۰۱-۰۳-۱۹

دیدار وزیر کشور عراق با تولیت آستان قدس رضوی در حرم امام رضا(ع)/ سفر مردم مشهد به اعتاب مقدسه عراق تسهیل می‌شود

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار وزیر کشور عراق تسهیل شرایط سفر مردم مشهد و مجاوران حضرت رضا(ع) به اعتاب مقدسه عراق را پیشنهاد کرد که مورد موافقت آن کشور قرار گرفت.

به گزارش آستان نیوز، عثمان الغانمی وزیر کشور عراق شامگاه چهارشنبه 18 خردادماه ضمن تشرف به زیارت بارگاه منور امام رضا(ع) با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در این دیدار به اشتراکات فرهنگی فراوان میان دو کشور ایران و عراق اشاره و با بیان اینکه دشمنان اسلام به دنبال اختلاف‌افکنی میان این دو ملت هستند، تصریح کرد: دشمنان همواره با دسیسه‌ها و توطئه‌های مختلف تلاش کردند میان مردم دو کشور بزرگ و قدرتمند ایران و عراق اختلاف و دشمنی ایجاد کنند تا از این طریق به اتحاد مسلمانان ضربه بزنند.
وی تصریح کرد: عتبات عالیات در عراق و ایران مایه وحدت و اتحاد میان این دو ملت هستند، به برکت وجود مضجع‌های مطهر ائمه اطهار(ع) رابطه دوستی و روحیه برادری عمیقی بین مردم این دو کشور برقرار است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ایران و عراق دو کشور قدرتمند، ثروتمند و دارای تمدن کهن هستند، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای اسلامی دارای چنین تمدن، اقتدار، قدرت و ثروتی نیستند؛ لذا دشمن نسبت به اتحاد و همدلی مردم این دو کشور بزرگ منطقه نگرانی و واهمه دارد.
وی رسانه را یکی از ابزار مهم دشمن در اختلاف‌افکنی دانست و تصریح کرد: دشمنان در تلاش‌اند با بهره‌گیری از ابزار رسانه بین دو ملت ایران و عراق اختلاف‌افکنی کنند و این بر عهده نخبگان دو کشور است که در جهت مقابله با دشمنان از قدرت رسانه‌ای خود استفاده کنند و سبب خنثی شدن توطئه‌ها و فتنه‌انگیزی‎های دشمنان شوند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات فرهنگی آستان قدس به زائران عراقی در حرم مطهر اشاره و ابراز کرد: هرکسی به حرم مطهر رضوی پا می‎گذارد، صرف نظر از ملیت، زبان و موقعیت اجتماعی، زائر و میهمان حضرت رضا(ع) است؛ لذا به بهترین نحو مورد احترام و تکریم خدام رضوی قرار می‌گیرد، زائران عراقی نیز از این امر مستثنا نبوده و به همین منظور صحن غدیر و یک رواق را ویژه زائران عرب زبان اختصاص داده‌ایم.

 

پیشنهاد تولیت آستان قدس برای تسهیل سفر مشهدی‌ها به عراق
تولیت آستان قدس رضوی همچنین در این دیدار از وزیر کشور عراق، اختصاص تسهیلات ویژه برای مردم مشهد و مجاورین امام رضا(ع) برای سفر به آن کشور و زیارت عتبات عالیات را پیشنهاد کرد که وزیر کشور عراق نیز ضمن موافق با آن، گفت: بنده خدمت به زائران امام حسین(ع) به ویژه مردم مشهد را افتخار خود می‌دانم؛ ما در تفاهم‌نامه‌ای با دولت ایران امکان ورود روزانه ۲ هزار زائر بدون روادید از گذرگاه‌های زمینی به عراق را فراهم کرده‌ایم که بنده به احترام و برای تکریم مردم عزیز مشهد، علاوه بر آن عدد روزانه ۵۰۰ نفر نیز برای مجاوران حضرت رضا(ع)  سهمیه ویژه در نظر می گیریم.
وزیر کشور عراق در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خداوند را شاکرم که در ایام میلاد حضرت رضا(ع) توفیق سفر به مشهد را یافته‌ام، به اهداف سفر خود به ایران اشاره و ابراز کرد: افزایش تعاملات و همکاری‌ها میان دو کشور ایران و عراق و تسهیل شرایط تشرف زائران به اعتاب مقدسه این دو کشور از اهداف این سفر بوده است.
الغانمی در این دیدار روابط دو کشور ایران و عراق را دوستانه، برادرانه و روبه رشد توصیف کرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

لزوم استفاده از ظرفیت‌های ملی برای خدمت‌رسانی مطلوب به زائران رضوی
تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های ملی برای ارتقاء و گسترش خدمت‌رسانی به زائران رضوی تأکید کرد.

پخش زنده حرم مطهر