هم‌زمان با اعیاد شعبانیه،

بسته نمایشگاهی سروستان موزه ملک به فرهنگسرای متروی شهید بهشتی تهران رسید

۱۳۹۸/۰۱/۳۰ - ۱۲:۲۹
بسته نمایشگاهی از تصویرهای آثار کتابخانه و موزه ملی ملک با عنوان «سروستان» به مناسبت اعیاد شعبانیه به فرهنگسرا متروی شهید بهشتی تهران ارسال شد و تابلوهای آن در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، نمایشگاه سروستان با نمایش 23 تابلوی چاپی مزین به نقش سرو در فرهنگ و هنر ایرانی که برگرفته از آثار کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در پایتخت است در ایستگاه متروی شهید بهشتی دایر شده است.
این نمایشگاه موقت در ادامه همکاری‌های مشترک مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و معاونت فرهنگي و اجتماعي شركت بهره‌برداري راه‌آهن شهري تهران و حومه با هدف بررسی تحولات نقش سرو در تاریخ و فرهنگ کشور، افزایش سطح ذوق و سلیقه مردم، اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در جامعه و بازشناسی گوشه‌‌ای از نفایس این موقوفه برگزار شد.
نقش سرو در آثار نگارگری، خطی، منسوجات و... گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان یکی از نقوش ناب ایرانی قابل مشاهده است و هنرمندان در اعصار مختلف از این نقش در خلق آثار خود استفاده کردند.
از جمله این آثار می‌توان به نگاره‌هایی برگرفته از دیوان حافظ و کلیات سعدی، نسخه‌های قرآنی مکتوب شده با خطوط نسخ، غبار و کوفی، رومیزی قلم‌کار و قالیچه جانمازی بلوچ و برخی آثار فلزی اشاره کرد.
درخت سرو همواره با باورهای اساطیری و عامیانه ایرانیان، اعتقادات باستانی آنان و همچنین آیین‌های شادمانی و سوگواری مردم کشور مرتبط بوده است. چگونگی به کارگیری نقش درخت سرو در صورت‌های گوناگون، منفرد یا همراه با دیگر نقوش در نمایشگاه سروستان قابل بررسی است.
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف این مجموعه فرهنگی، امکان خروج هیچ کدام از آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای را از موقوفه حاضر ندارد، بنابراین تعدادی بسته‌ نمایشگاهی منتخب با استفاده از تصویرهای نفایس این گنجینه تهیه کرده که در قالب نمایشگاه‌های موقت بیرونی در مراکز فرهنگی و آموزشی کشور به نمایش در می‌آید.
بسته‌های نمایشگاهی مانند گزیده آثار خوش‌نویسی، نفایس منتخب موزه و شاهنامه چاپ سنگی «علی‌قلی خویی» در اواخر سال گذشته زینت‌بخش ایستگاه‌های متروی تهران بود و بسته نمایشگاهی سروستان با توجه به استقبال شهروندان از این نمایشگاه‌ها به فرهنگسرای مترو شهید بهشتی فرستاده شد.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد آماده میزبانی از اهل علم و هنر است.
برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید