جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)

۱۳۹۳/۰۵/۲۸ - ۱۳:۱۳
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به تازگی کتاب «جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)» را در هزار نسخه روانه بازار کتاب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، صحیفه سجادیه، شامل نیایش‌های حضرت سجاد (ع) است که به شیوایی و بلاغت تمام در نیمه دوم سده اول هجری به نگارش درآمده است.
این اثر ارجمند، انحصاراً به راز و نیاز حضرت سجاد(ع) با خداوند و درخواست حاجت از پیشگاه احدیت اختصاص ندارد، بلکه علاوه بر آن دریایی از علوم و معارف اسلامی است که مسائل و مباحث فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و احکام شرعی را در برمی‌گیرد.
در واقع امام سجاد(ع)، ضمن نیایش‌ها و نجواهای خود با خداوند، سیاست‌های ظالمانه و رفتار غیر انسانی حاکمان ستم پیشه را آشکار کرد و به این طریق بخشی از رسالت خود را به انجام رسانید.
اهمیت کتاب صحیفه سجادیه، اثر گرانسنگ امام زین العابدین(ع) که برخی از آن با عنوان‌های «اخت القرآن» و «انجیل اهل بیت(ع)» یاد می‌کنند، باعث شد تا برخی از علمای اسلامی در قرن‌های متأخر به شرح و ترجمه آن پرداخته و هریک به فراخور توانایی علمی خود به دریافت حقایقی از آن نایل شوند.
از این رو نیز بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در راستای تکلیف شرعی خود که نشر علوم و معارف اسلامی است چاپ و انتشار این اثر شریف را با عنوان «جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)» بر عهده گرفت.
این کتاب توسط میرزا احمد محدث خراسانی و شیخ اسماعیل معتمد خراسانی در قطع وزیری و در قالب 468 صفحه به نگارش درآمده است.
نویسندگان کتاب «جلوه اخلاق در نیایش‌های حضرت سجاد(ع)» کوشیده‌اند با بهره‌گیری از نثری ساده و روان به توضیح و تحلیل جلوه‌های اخلاقی صحیفه سجادیه بپردازند تا همگان را با الگوهای اخلاقی برگرفته از این اثر آشنا سازند.
این کتاب در قالب 24 فصل با عناوین دعا و نیایش، حرص و پیامدهای آن، خشم و آثار آن، حسد و آفات آن، صبر و شکیبایی، قناعت به اندک، نکوهش بدخویی و... تنظیم شده و به بیان مصادیق اخلاقی و نکوهش رذایل اخلاقی با استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) می‌پردازد.

بیشتر بخوانید:
بنیاد پژوهشهای اسلامی
فیلم:
سیره امام سجاد علیه السلام
ویژه نامه:
ویژه نامه میلاد امام سجاد علیه السلام

کتاب:
کتاب پرتو اجابت (در باب استجابت دعا)
پاکت در بسته ( علم امام معصوم)
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید