گزارشی از خدمات‌رسانی‌ آستان قدس رضوی در استان‌های سیل‌زده

با نام امام رضا(ع) در کنار هم هستیم

۱۳۹۸/۰۱/۲۳ - ۱۳:۲۵
سیل در برخی استان‌های کشور برای همه غافلگیرکننده بود؛ حادثه‌ای که پس از زمانی کوتاه به صورت یک فاجعه فراگیر درآمد.
گستردگی این بلای طبیعی در شمال و غرب کشور به گونه‌ای بود که در روز دوم بارندگی‌ها، اخبار از به زیرآب رفتن چند روستا در گلستان یا ناپدید شدن راه‌های مواصلاتی در استان مازندران حکایت داشت و شوک ناشی از آسیب‌های گسترده این فاجعه باعث شد تا اساساً در چند روز نخست، هیچ خبری از آبگرفتگی‌های بزرگ در دیگر استان‌های کشور نظیر خوزستان، لرستان و خراسان شمالی مخابره نشود. محمد اکبرزاده مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در خراسان شمالی در این رابطه می‌گوید: «طبق بررسی‌های کارشناسی، عمده خسارات ناشی از سیل به خاطر شدت زیاد بارندگی بوده است که در مدت زمان کوتاهی، منجر به ریزش خانه‌‌های روستایی و ایجاد خسارت در این بخش‌ها شد. شرایط خیلی زود رو به وخامت گذاشت که ما در ابتدا هیچ خبری مبنی بر آبگرفتگی‌های جزئی نداشتیم و یک شبه خانه‌های مردم تا ارتفاع 1 متر بالاتر از سقف‌ها دچار آبگرفتگی شد.»

هماهنگی میان نهادهای مردمی
از زمان آغاز بحران، امدادگران هلال احمر، نیروهای مسلح و نهاد مردمی نظیر آستان قدس رضوی و بسیج مستضعفین وارد میدان کار و جهاد شدند و مخلصانه به یاری هموطنان خود شتافتند که در ادامه دستور صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر تخصیص اعتبارات لازم و گسیل نیروها به مناطق سیل زده باعث شد تا قلوب خادمان ملت بیش از پیش گرم شود. بنیاد کرامت رضوی، سازمان اقتصادی، معاونت محرومیت زدایی، معاونت اماکن متبرکه و دفاتر خادمیاران آستان در یک هماهنگی مثال زدنی پروژه اسکان، امداد و تغذیه سیل زدگان را پیش بردند. 

دوجنبه مختلف از یک حادثه
با توجه به گزارشات به دست آمده از دبیرخانه خادمیاران رسانه‌ای آستان قدس رضوی، فاجعه سیل در استان‌های شمالی و غربی کشور به دو صورت عمده بوده است: نخست آب جاری که باعث شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، بذرهای کاشته شده و خسارات مالی عمده به دامداری‌ها شده و دوم گل‌و‌لای پس از سیل که روند امدادرسانی و آمدوشد نیروهای امدادی را با مشکل مواجه کرده است.
حجت‌الاسلام قاسم متقی‌نیا، مسئول دفتر آستان قدس رضوی در استان لرستان این موضوع را به این صورت تشریح می‌کند: «استان لرستان در بخش پایین‌دست کوهستان واقع شده و به دلیل بارندگی‌های مداوم در ایام سال، تمهیدات لازم برای شکسته شدن موج سیل‌های احتمالی همواره در شهرهای مختلف این استان درحالت آماده‌باش است اما بارندگی‌های اخیر به خاطر شدت غافلگیرکننده خود در مدت کوتاهی خاک را کاملاً اشباع کرد و بر روی سطح زمین جاری شد. در جریان سیل اخیر، اولاً شاهد خسارات عمده به بخش‌های کشاورزی، باغات و دامپروی‌ها هستیم تا جایی که امروزه حریم رودخانه‌های سیمره، کشکان و خرم‌رود قابل تشخیص نیست و مراتع موجود در حاشیه رودخانه به کلی محو شده اند. ثانیاً پایین‌دست بودن شهرستان‌های پلدختر، معمولان و سپیددشت نسبت به کوهستان و رودخانه‌های جاری باعث شده تا خاک شسته شده از مناطق مرتفع‌تر، به همراه آب جاری وارد مناطق مسکونی شود به گونه‌ای که ما پس از کنارزدن 1.5 متر لجن و گل‌و‌لای می‌توانیم به پشت بام برخی منازل دسترسی داشته باشیم.
در این شرایط، کفکش‌های عادی و لجن‌کش‌های کوچک قابل استفاده نیست و به همین منظور، از معاونت محرومیت‌زدایی آستان درخواست شد تا ماشین‌آلات مهندسی سنگین به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام شود. بحمدالله هم اکنون این ماشین ها به همراه خادمیاران آستان در سه شیفت و بصورت 24 ساعته درحال تخلیه بار سیل در منازل و بازگشایی راه‌ها هستند.»

گام‎های خدمت رسانی؛ امداد، اسکان و تغذیه
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، آستان قدس رضوی و نهادهای مردمی دیگر نظیر بسیج مستضعفین از همان لحظه اول به صورت عملیاتی وارد میدان شدند. احداث پل مواصلاتی گمیشان توسط سپاه پاسداران برای دسترسی نیروهای امدادی به هموطنان سیل زده در این شهرستان و در ادامه روند بازگشایی راه‌ها توسط ماشین‌آلات سنگین ارتش و مهندسی رزمی سپاه موجب شد تا آستان قدس رضوی با بسیج خادمیاران خود در هر شهر، سیل زدگان را تحت پوشش خدمات غذایی، درمانی و اسکان قرار دهد.
دو جنبه مختلف از امدادرسانی ها مشتمل بر تخصیص امکانات مالی و گسیل ظرفیت‌های انسانی به مناطق سیل زده است. حجت الاسلام قاسم متقی نیا، مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان لرستان حضور نیروی انسانی کارشناس به عنوان خادمیاران آستان قدس رضوی در مناطق سیل زده این استان را چنین ارزیابی می کند: «10 تیم جهادی در بین سیل زدگان به امدادرسانی مشغول هستند و علاوه بر این، 22 تیم ذخیره نیز درنظر گرفته شده تا بتوانیم خدمت رسانی به مردم را در شیفت بندی و بصورت 24 ساعته دنبال کنیم.» وی همچنین درباره گسیل امکانات به مناطق درگیر بحران می گوید: «در سه منطقه پلدختر، نورآباد و خرم آباد آشپرخانه های آستان قدس رضوی دایر شده‌اند و در هر وعده غذایی، بین 6000 تا 10000 پرس غذای گرم بین هموطنان آسیب دیده توزیع می‌کنند.»
محمد اکبرزاده، مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان شمالی به عنوان یکی از استان‌هایی که از ابتدا درگیر بحران سیل بوده است، چنین گزارش می دهد: «بیش از 100 خادمیار درقالب 6 گروه جهادی در آواربرداری و رساندن مرسولات امدادی در مناطق سیل زده استان خراسان شمالی - خصوصاً شهرستان مانه و سملقان – وارد عمل شده اند و بالغ بر 500 بسته غذایی شامل گوشت، برنج، رب، روغن، ماکارونی و دیگر اقلام ضروری برای یک ماه مصرف یک نفر توزیع شده است که امیدواریم در ادامه بتوانیم حجم بیشتری از این بسته های امدادی را توزیع کنیم.»
در همین راستا، بهروز مردانی نژاد مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان چهارمحال و بختیاری نیز از طبخ 6000 پرس غذا در موکب قمربنی هاشم این استان در راهپیمایی اربعین و توزیع دربین هموطنان بحران زده خوزستانی خبر داد.

خادمیاران رضوی، تلفیق تخصص و تعهد
اعلام آمادگی پزشکان، مهندسان و سایر بخش های نخبگانی جامعه کشور ما برای حضور در آستان مطهر حضرت رضا(ع) منجر به فراهم آوردن ظرفیت عظیم نیروی انسانی کارآمد در این نهاد خدمتگزار شده است. در جریان سیل فراگیر اخیر، آستان قدس توانست تا با بهره گیری از استعدادهای خاص نیروی انسانی خود، تخصص آنان را در کنار تعهدی مثال زدنی درخدمت مردم قرار دهد. حبیب فرشیدنیا مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان گلستان در این باره می گوید: «خدمت رسانی آستان قدس در بخش دارو، درمان و روان درمانی از ابتدای بروز بحران، متمایز و شاخص بوده است. مضجع نورانی امامزاده عبدالله در گرگان، 2 مدرسه در گنبدکاووس و یک فاطمیه در آق قلا به دفاتر مرکزی امدادرسانی تبدیل شده اند و همچنین 30 پزشک و روانپزشک درقالب خادمیاران سلامت آستان قدس رضوی در این مراکز مستقر شده و خدمات درمانی مقتضی را به حادثه دیدگان ارائه می کنند.»

بنی آدم اعضای یکدیگرند
جالب ترین بخش از تهیه و توزیع کمک های مردمی مربوط به استان هایی است که بعضاً خود با بحران سیل دست به گریبان هستند. برای مثال، سید محمدجعفر امامیان مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس در استان کرمانشاه با بیان اینکه این دفتر نمایندگی با همکاری و مشارکت هیئات، مساجد، تکایا، مؤسسات فرهنگی و حسینیه‌های استان پویش مردمی «کنارتم همسایه» را برای کمک به سیل‌زدگان را‌ه‌اندازی کرده است، گفت: «به همت این پویش 500 سبد مواد غذایی و خشکبار تهیه و طی هفته جاری برای مردم روستای سیل‌زده نورآباد استان لرستان ارسال خواهد شد.»
هم چنین محمد اکبرزاده مسئول دفترنمایندگی آستان قدس در خراسان شمالی از جمع آوری کمک های نوع دوستانه مردم شهرستان گرمه به استعداد 7 کامیون ارزاق عمومی برای سیل زدگان استان لرستان خبر داد.
هم‎چنین استان هایی که کمتر درگیر این موضوع بوده اند، در تهیه و توزیع کمک ها شتاب بیشتری داشته اند. به عنوان نمونه، امرالله حسنی، مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان زنجان در تشریح کمک های مردمی جمع آوری شده اینچنین اظهار داشته است: «کمک های نقدی به همراه 7 خودروی سنگین، اقلام بهداشتی، پتو و ارزاق از جمله کمک های بی سابقه مردم زنجان به هموطنان آسیب دیده لرستانی بوده است.»

ادامه خدمت‌رسانی
قریب به پانزده روز از آغاز بحران فراگیر سیل در استان های شمالی و غربی کشور می گذرد و در طول این مدت، نقدینگی قابل توجهی از طرف آستان قدس رضوی برای بازسازی خرابی ها و جبران تألمات مردم اختصاص یافته و درقالب بسته های غذای گرم، ارزاق، اقلام درمانی و گرمایشی به مناطق ارسال شده است. با این حال، روند امدادرسانی ها همچنان ادامه دارد و هنوز در هیچ استان بحران زده ای، هیچکدام از خادمیاران رضوی از خدمت رسانی به آسیب دیدگان سیل دست نکشیده اند. آزمون اخیر به خوبی ثابت کرد که آستان قدس رضوی نذورات مردم را در هرزمان که نیاز باشد، به گونه ای سازمان دهی شده در اختیار آنان قرار می دهد و امروزه همگان به چشم می بینند که نذورات مردم، درحال بازگشت به خانه های مردم است.
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید