.

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

نشست علمی «درآمدی بر تاریخ بهائیت» برگزار شد

نشست علمی «درآمدی بر تاریخ بهائیت» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

1397/10/19 چهارشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد غفوری‌نژاد مدیر گروه تاریخ و تشیع دانشگاه ادیان و مذاهب در این نشست که صبح امروز با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های کشور عراق در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین ریشه‌های تاریخی دیانت بهایی پرداخت.
وی به شکل‌گیری مکتب «شیخیه» توسط شیخ احمد احسائی و تمایزات فکری این مکتب با جریان رسمی شیعه اثنی عشری پرداخت و به نقش سید کاظم رشتی جانشین شیخ احمد اشاره کرد.
غفوری‌نژاد تصریح کرد: مکتب شيخيه، فرقه‌اي منشعب از شيعيان دوازده ‌امامي است که براساس تعاليم شيخ احمد احسائي در نيمه اول قرن سيزدهم پديد آمد. اساس اين مذهب، مبتني بر تركيب برخي از افکار عرفاني و عقايد غاليان با اخبار آل محمد(ع) است. آموزه‏‌هاي ويژه بنيان‏گذار اين فرقه، غير از آن‌كه مايه انشعاب داخلي فرقه شده، زمينه‌ساز پيدايش دو فرقه منحرف «بابيت» و «بهائيت» نيز شده است.
گفتنی است، گروه 16 نفره از اساتید دانشگاه‌های بغداد، کربلا و... از کشور عراق ضمن حضور در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و بازدید از این مجموعه در این نشست علمی شرکت کردند و در پایان این جلسه به سوالات و شبهات آنان در خصوص بهائیت پاسخ داده شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.