.

محمد مهدی طهرانچی:

تربیت دینی با بهره‌مندی از منابع وحی محقق می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه قرآن کریم موجب شکل‌گیری تمدن علمی شده است، گفت: ما برای تربیت دینی نیازمند بهره‌مندی از منابع وحی هستیم.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، محمد مهدی طهرانچی در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی که با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» صبح امروز در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین تربیت دینی در نگاه ادیان ابراهیمی پرداخت و عنوان کرد: نگاه به تربیت دینی در دو بخش فردی و اجتماعی تعریف می‌شود.
وی با بیان اینکه خانواده، محیط آموزشی، دوستان، زندگی، کار و جامعه محیط‌های تربیتی را تشکیل می‌دهند، ابراز کرد: ما در ابتدای این قرن با فناوری‌های جدیدی روبه¬رو هستیم که ویژگی این فناوری در ایجاد جهان شبکه‌ای است. این جهان همه محیط‌های تربیتی را از خانواده تا جامعه تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای رسیدن به زندگی سعادتمندانه، با ظهور این فناوری نیازمند یک نگاه دوباره به رویکرد تربیت دینی در فرهنگ‌سازی اجتماعی در این جهان شبکه‌ای هستیم.
طهرانچی تصریح کرد: با توجه به اینکه بنیادهای ارتباطی از کودکی تحت تاثیر قرار می‎گیرد، در صورت غفلت دیگر امیدی به داشتن جامعه‌ای سالم نیست. از این رو ضرورت برگزاری این گونه نشست‌ها این است که انسان در روی این کره خاکی مورد تهدید است و خداوند آنچه را که بشر لازم دارد از سوی پیامبران بر او نازل کرده است. ما برای رسیدن به سعادت و خوشبختی باید به مکتب وحی رجوع کنیم.
وی همچنین با بیان اینکه ابر فناوری‌ها زاییده علم 300 ساله غرب است، گفت: علم بشر با استفاده از میراث گذشتگان حاصل شده است. اما آنچه که امروز به عنوان علم از آن یاد می‌کنیم، نگاهی نو به علم است. این نگاه از تلفیق علم و تکنیک به وجود آمده است و این تلفیق موجب شده است که هر لحظه زایشی در عرصه تکنولوژی به وجود آید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ویژگی و نگاه این نوآوری¬های جدید بشر این است که پای عقل خود بنیان را در برابر عقل خدا بنیان قرار داده است و آزادی، صلح، عدالت و رفاه را از عمق خود بنیان دنبال کرده است. این عقل، امروز نشان داده که نمی‌تواند بشر را به سعادت برساند. عقل شریف‌ترین موجودی است که خدا در اختیار بشر قرارداده است اما بدون وحی راه به جایی نمی‌برد.
وی گفت: هنگامی که خدا راه علم را به انسان نشان می‌دهد عنصرهای مشاهده، تعقل و تفکر را نیز برای او در نظر گرفته است. خداوند به انسان تاکید می‌کند که من این ابزار فراگیری را برای تو قرار دادم و تو باید شکرگزار این نعمت‌ها باشی. در حقیقت انسان نمی‌تواند در علم‌آموزی به خود واگذار شود و باید حتما آن را صحیح به کار گیرد.
طهرانچی افزود: قرآن با نگاهی نو به خلقت و طبیعت و تحریک بشر به مشاهده نعمات الهی و پی بردن به قدرت خداوند نگاه جدیدی را به بشر عطا کرده است از این رو توانسته تمدن علمی را تشکیل دهد و به دستاوردهای بزرگی برسد.
لازم به ذکر است، صبح امروز سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» با حضور تنی چند از کاردینال‌های کاتولیک فرانسوی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.