.

به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

کرسی ترویجی «فقه عفاف، حلقه مفقوده در تبویب فقه» برگزار شد

کرسی ترویجی «فقه عفاف، حلقه مفقوده در تبویب (فصل‌بندی کردن) فقه» از سلسله همایش‌های ملی، الگوی عفیفانه با رویکرد اسلامی، با همکاری نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم برگزار شد.

1397/10/22 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان‌نیوز، این کرسی ترویجی صبح امروز با حضور اساتید برجسته حوزه علمیه قم، محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در سالن جلسات ساختمان امام رضا(ع) مدرسه علمیه امام کاظم (ع) قم برگزار شد.
حسین بستان عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه به فقه عفاف باید به صورت مستقل پرداخته شود، گفت: امروز نیازمند تجمیع فقه عفاف در جامعه هستیم.
وی ضمن تشریح و تببین موضوع فقه و عفاف اظهار داشت: در سراسر فقه پویای اسلام در بخش‌های متعددی موضوع عفاف مطرح شده است؛ ولی به صورت منسجم جمع‌آوری نشده است که به تلاش محققان برای گردآوری و عرضه یک‌جای آن نیازمند است.
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: بحث و بررسی پیرامون خانواده در اسلام با توجه به کارکردهای حیاتی خانواده و با عنایت به غنای آموزه‌های اسلام در این زمینه، به خودی خود دارای اهمیت است؛ اما آنچه اهمیت موضوع را دوچندان می‌کند، تهدیدها و آسیب‌هایی است که در دهه‌های اخیر نهاد خانواده را به طور جدی به چالش کشیده و پیامدهای منفی شدیدی برای آن به بار آورده است.
حجت‌الاسلام بستان ادامه داد: به طور خاص، نادیده گرفتن یا انکار تفاوت‌های طبیعی زن و مرد و مقابله با هرگونه تمایز جنسیتی بین آنها در زمینه حقوق و مسئولیت‌ها، کوشش در جهت حذف این تمایزها، غلبه رویکرد حقوقی به حل مسائل و مشکلات خانواده، کمرنگ شدن رویکرد اخلاق محور و همچنین روند رو به رشد رفع محدودیت‌های ارتباط بین مردان و زنان در محیط‌های عمومی، از بارزترین این تهدیدها و آسیب‌ها است که نخست، جوامع غربی و پس از آن‌ها دیگر جوامع را همچون طوفان‌هایی سهمگین در نوردیده‌اند.
وی افزود: این رویکردهای نظری و عملی ضد خانواده معمولاً از پشتوانه نظریه‌های به ظاهر علمی، برخوردار بوده‌اند و با بهره‌گیری از اهرم‌های سیاسی و حقوقی، از جمله معاهدات بین‌المللی، مسیر گسترش خود به همه جوامع را هموار کرده‌اند.
استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: امروز در ذیل فقه فردی، بحث عفاف مطرح شده است؛ ولی پراکنده است و نیاز به انسجام دارد.
این مقام مسئول گفت: ازدواج و اخلاق جنسی عوامل مؤثر بر عفاف‌اند که هر کدام نقش خود را ایفا می‌کند و نخبگان حوزه باید نسبت به جمع‌آوری و انسجام آن نقش‌آفرینی کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.