.

به بهانه کنگره جهانی گوهرشاد و تجلیل از 8 بانوی نیکوکار

قصه‌هایی شیرین از ارادت بانوان واقف

بانوان نور و مهربانی‌اند و سفیران عشق و ارادت. زندگی‌شان با معنویت پیوند خورده و خوشبختی را در رضایت پروردگار می‌بینند. کنگره جهانی گوهرشاد با نگاهی به نام نیک این بانوی خیراندیش و جریان‌ساز، بهانه‌ای شده تا از 8 بانوی نیکوکار و پیشگام در عرصه‌های امور خیر، تقدیر شود.

 1395/6/5 جمعه
  
2016-08-26T14:45:36+04:30

ولی قصه‌ ارادت بانوانی که تار و پود قلبشان با نخ و سوزن مهربانی دوخته شده، همیشه ادامه خواهد داشت. بانوان واقف که با ارادتی بی‌مثال به امام هشتم، از تعلقات دنیایی خود گذشته‌اند و ارزشمندترین داشته‌هایشان را تقدیم این بارگاه قدسی کرده‌اند از آن جمله‌اند. چند قصه‌ی شیرین از این مهر ازلی را با هم می‌خوانیم.

کجا بهتر از حرم امام مهربانی‌ها؟
مقوا آورده بودند و آن‌ها را یکی‌یکی بسته‌‌بندی می‌کردند. بانو متقی‌نصب زیر لب می‌گفت: «آرام ببندید. فشارشان ندهید. آن‌ها مثل فرزندانم هستند. ممکن است دردشان بیاید.» بدرالزمان متقی‌نصب، یکی از بانوان ایران زمین است که دل از مجموعه نفیس تمبر خود کشید و با اخلاص، آن‌ را همراه تعدادی سکه به آستان ملکوتی امام هشتم(ع) اهدا کرد. تمبرهایی زیبا و بی‌بدیل که از دوران جوانی گردآوری کرده بود. این بانوی 78 ساله تهرانی بیان کرد: «در گذشته کارمند بانک بودم و به دلیل علاقه خاصی که به جمع‌آوری تمبر داشتم، تمبرهای مختلف را گردآوری می‌کردم. نامه‌رسانی در بانک داشتیم که هر زمان تمبر جدیدی چاپ می‌شد، برایم می‌آورد.
حتی چند آلبوم تمبر داشت که به من فروخت تا برای دخترش جهیزیه بخرد. به این ترتیب کم‌کم مجموعه ارزشمندی تهیه کردم.» این واقف مهربان روزی را که از طرف موزه بارگاه منوّر امام هشتم آمده بودند تا با دقت لازم تمبرهایش را بسته‌بندی کنند و از تهران به موزه ببرند، خوب به یاد داشت. روزی که قرار بود فرزندان کاغذی کوچکش راهی مشهدالرضا(ع) شوند: «از آنجایی که فرزندی ندارم، می‌خواستم تمبرهایم را به خواهر و برادرم هدیه کنم. اما درست نمی‌دانم چطور امکان آن مهیا شد تا آن‌ها را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کنم.
با خودم گفتم، کجا بهتر از حرم امام مهربانی‌ها(ع)؟ در حال حاضر احساس خرسندی می‌کنم که این سعادت نصیبم شده است. زیرا هر کسی سعادت آن را پیدا نمی‌کند تا بتواند آن‌چه را دوست دارد، وقف کند.» به‌ گفته بانو متقی‌نصب، بعد از قدم گذاشتن او در این مسیر وقف فرهنگی، خواهرش نیز تشویق شده تا تعدادی از آثار هنری خود را وقف بارگاه ملکوتی ثامن الحجج(ع) کند.

خواست خدا
خانواده‌اش اهل دیانت بودند و در منزل پدری‌اش در لنگرود مراسم مذهبی بسیاری برپا می‌شد. در این بین، اثری ارزشمند از خانواده پدری‌اش به او سپرده شد. معجزه الهی خداوند که در برگ‌برگ کتابی نگاشته شده بود و باید آن را از هر آسیبی حفظ می‌کرد. اثری پرقدمت که اکنون در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. شهربانو حسنی یکی از واقفان نسخ خطی بارگاه امام هشتم(ع) که یک نسخه قرآن خطی‌ را به نیت کربلایی رضا حسنی؛ پدرش و کربلایی فاطمه محمدی؛ مادربزرگش به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا کرده است در این خصوص گفت: «مادربزرگم دوست داشت فرزندانش قرآن‌خوان شوند. به همین خاطر، این قرآن را خریده بود.
این اثر در خانواده پدری‌ام دست به دست شد تا اینکه وظیفه نگهداری‌اش به من واگذار شد. برای حفظ آن از شرایط آب ‌و هوایی گیلان می‌خواستم آن را به کتابخانه ملی بسپارم و حتی بفروشم و پولش را صرف امور خیریه به نیت پدر و مادرم بکنم. اما خدا خواست تا این اثر نزد من که ساکن کرج شده بودم، بماند و بعد از بازنشستگی‌ام آن را وقف روضه رضویه کنم». این بانوی نیکوکار با ابراز خشنودی از وقف این قرآن خطی آن را هدیه کوچکی از طرف خانواده‌اش به آستان ملکوتی امام هشتم(ع) دانست و بیان کرد: «همیشه لطف خدا را در زندگی‌ام احساس می‌کنم. چنانچه سال گذشته قسمت شد و توانستم به پابوس حضرت رضا(ع) بیایم و این اثر بی‌بدیل را به کتابخانه حرم مطهر رضوی اهدا کنم».

ماندگاری در حرم شمس‌الشموس(ع)
چند روزی بود که میهمان صحن و سرای رضوی بودند. مادر مدام به دخترش یادآوری می‌کرد، یادش نرود و دختر می‌گفت: «فرصت کنم، می‌روم. نگران نباش.» تا اینکه روز آخر سفر فرا رسید. مادر رفت زیارت تا با امام خودش راز و نیاز کند و دختر راهی کتابخانه حرم مطهر شد تا سفارش مادر را عملی کند و امانت او را به مکانی مطمئن بسپارد. فاطمه انصاری مادری خیراندیش که سال گذشته کتاب چاپ سنگی پرقدمتی را به گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا کرد درباره وقفش گفت: «این کتاب میراث خانوادگی‌ام بود که در خانواده پدری‌ام دست به دست شده بود. وقتی به دستم رسید، تصمیم گرفتم آن را تقدیم بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) کنم. در گذشته از موزه این آستان مقدس بازدید کرده و کتاب‌های نفیس قدیمی را پشت ویترین‌های شیشه‌ای دیده بودم. می‌دانستم در مجموعه آستان قدس رضوی از این آثار به خوبی نگهداری می‌شود».
این کتاب پرقدمت، توسط اعظم انصاری دختر واقف به حرم ملکوتی شمس‌الشموس(ع) تقدیم شد تا خیال این مادر متولد 1324 و اهل شهر محلات آسوده ‌گردد. اعظم انصاری در این باره گفت: «زمان اهدای کتاب چاپ سنگی، حال عجیبی داشتم یا بهتر است بگویم حس خوبی را تجربه کردم. مادرم می‌خواست این اثر در حرم ماندگار شود و بالاخره به مراد دلش رسید». فاطمه انصاری که ارادت خاصی به امام رضا(ع) دارد، این کتاب را به یاد پدربزرگ و پسر شهیدش، وقف روضه رضویه کرد.

توفیقی بزرگ
پدرش از شاگردان ممتاز امام خمینی(ره) بود و کتابخانه‌ای غنی در منزل داشت. کتابخانه‌ای که چندین نسخه کتاب خطی پرقدمت در آن به چشم می‌خورد. این آثار نفیس پس از درگذشت ایشان باید حفظ می‌شد. فاطمه معانی دختر حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی‌اکبر معانی چند نسخه از این کتب خطی را به مجموعه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
وی در این خصوص گفت: «پدرم علاقه خاصی به کتاب‌هایشان داشتند و همه آن‌ها را از دسترنج خودشان خریده بودند. کتاب‌های خطی ایشان باید به مکانی امن و مناسب سپرده می‌شد. با همفکری مادرم، تصمیم گرفتیم چند نسخه از آن‌ها را وقف بارگاه حضرت رضا(ع) کنیم». این بانوی بخشنده، سختی بسیاری را برای انتقال این کتاب‌های کهن از قم به مشهد متحمل شد. چرا که به قول خودش صفحات کتاب‌ها، آن‌قدر حساس بودند که با یک ضربه کوچک خرد می‌شدند.
اما امام هشتم(ع) او را یاری کردند و بالاخره کتاب‌ها به گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی سپرده شد. وی که خود از خادمان بارگاه مطهر حضرت معصومه(س) است، توضیح داد: «با آنکه به خانواده‌ام گفته بودند این کتاب‌ها را به قیمت گزافی خریداری می‌کنند، اما ما مصمم‌تر شدیم تا این آثار در سرزمین خودمان حفظ شود».
به گفته این بانوی واقف، قبول این آثار نفیس توسط آستان مقدس ائمه اطهار(ع) توفیقی بزرگ است و باید به درگاه الهی دست به دعا برداشت تا این آثار در این مکان‌های مطهر ماندگار شود: «بی‌شک وقف این آثار، برای خانواده‌ام برکات عظیمی به همراه داشته است و امیدوارم ثوابش به پدرم نیز رسیده باشد».

گزارشگر: آرزو مستاجرحقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.