.

دبیر جایزه جهانی گوهرشاد:

ترویج فرهنگ نیکوکاری، هدف اصلی جایزه جهانی گوهرشاد است

دبیر جایزه جهانی گوهرشاد با بیان اینکه این جایزه در راستای اجرای بند 4 حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی طراحی شده است، اظهار کرد: ترویج فرهنگ نیکوکاری در بین آحاد بشریت، مهم ترین هدف جایزه جهانی گوهرشاد است.

 1395/6/7 يكشنبه
  
2016-08-28T13:22:05+04:30

به گزارش آستان نیوز، دکتر «علی سروری مجد» افزود: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی بر گسترش فرهنگ و معارف اهل بیت اطهار(ع) در سطح جهانی تاکید کردند و این جایزه جهانی یکی از اقداماتی است که تحقق این امر را دنبال می کند.
وی با اشاره به سابقه 600 ساله مسجد جامع گوهرشاد در حرم مطهر رضوی، تصریح کرد: این مسجد نمادی از تمدن و هنر اسلامی و فرهنگ نیکوکاری است که به همت بانو گوهرشاد بنا شده و در جوار مضجع نورانی حضرت رضا(ع) می درخشد.
سروری مجد با بیان اینکه مسجد گوهرشاد حاوی پیام های بسیاری است، افزود: بانو گوهرشاد با اینکه جزو شیعیان دوازده امامی نبودند، اما عشق و ارادت ویژه ای به حضرت رضا(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) داشته و با بنای این مسجد، مراتب ارادت خود را به نمایش گذاشتند.
دکتر سروری مجد با اشاره به هنردوستی و فرهیختگی بانو گوهرشاد، اظهار کرد: یکی از نکات برجسته ای که در شخصیت گوهرشاد و بنای مسجد جامع گوهرشاد به وضوح خودنمایی می کند و ما نیز به دنبال ترویج و گسترش آن در جایزه جهانی بانو گوهرشاد هستیم، مسئله وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است.
وی فرهیختگی، عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت و تلاش در راستای بسط و نشر معارف قرآن کریم و اهل بیت(ع) را به عنوان سه ویژگی بارز شخصیت گوهرشاد برشمرد و اظهار کرد: بر این اساس جایزه جهانی تجلیل از بانوان فرهیخته و نیکوکار به نام این بانوی خدمتگزار حضرت رضا(ع) نامگذاری شده است.
دبیر جایزه جهانی گوهرشاد در بخش دیگری به تشریح رویکردهای اجرایی این جایزه پرداخت و گفت: بعد از تصمیم گیری در خصوص برگزاری این برنامه، شیوه نامه ای با تمرکز بر بانوان نیکوکاری که به حضرت رضا(ع) خدمات ارزنده داشته اند، تبیین و 8 عرصه ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، عمران، خدمات پزشکی، خدمات آموزشی، پژوهشی و علمی، فعالیت های فرهنگی و هنری و امور مدیریتی به عنوان جنبه های گوناگون نیکوکاری احصا شد.
وی افزود: در مرحله بعد رزومه بانوان بسیاری در قالب 14 جلسه کارشناسی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و در نهایت 8 بانوی فرهیخته و نیکوکار به عنوان برگزیدگان اولین دوره این جایزه انتخاب شدند که از این تعداد 4 نفر غیر ایرانی هستند.
دکتر سروری مجد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، جامعه المصطفی العالمیه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج مستضعفین، مجمع خیرین مدرسه ساز و ... به عنوان منابع اطلاعاتی شناسایی بانوان فرهیخته و نیکوکار یاد و عنوان کرد: مراسم ویژه اهدای اولین دوره این جایزه، همزمان با ماه ذی القعده و ایام زیارتی حضرت رضا(ع)، از ساعت 10 صبح روز چهارشنبه همین هفته در مشهد مقدس، تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی و در جوار مرقد مطهر ثامن الجج(ع) برگزار می شود.

بیشتر بخوانید:
- وظیفه داریم زن الگوی مسلمان را به جهان معرفی کنیم
- جایزه جهانی گوهرشاد به دنبال همگرایی جهان اسلام است
- ضرورت معرفی الگوهای اسلامی برای جامعه زنان
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.