.

تولیت آستان قدس رضوی در آیین جایزه جهانی گوهرشاد:

نقش زنان مومن در نهضت‌ها و تحولات اسلامی برجسته است

تولیت آستان قدس رضوی در نخستین آیین اهدای جایزه جهانی گوهرشاد، نقش زنان مومن و نیکوکار را در نهضت‌های کار خیر و نیک جهان و تحولات عظیم و مهم تاریخ اسلام برجسته دانست.

 1395/6/10 چهارشنبه
  
2016-08-31T15:00:14+04:30

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در آیین اهدای نخستین جایزه جهانی گوهرشاد که در سالن قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، نقش زنان را در تعالی انسان و استمرار جریان‌های نیکوکاری و فرهیختگی بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: بسیاری از اقدامات بزرگ و خیری که مردان نیک تاریخ انجام داده‌اند، مبدا و منشاش یک مادر، همسر و خواهر مومنه بوده است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان نقش متعالی زنان را در بسیاری از نهضت‌های رهایی بخش و حرکت‌های الهی و توحیدی برجسته خواند و با اشاره به نقش زنان در دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: در دوران جنگ تحمیلی نقش بزرگ مادران و همسران را دیدیم که نه تنها خود مانع حضور مردان و جوانان در جبهه‌ها نمی‌شدند، بلکه مشوق جهاد برای دفاع از اسلام نیز بودند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ایثار زنان مومن در سایر کشورهای جهان، ابراز کرد: رشادت‌های زنان مسلمان تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، بلکه نمونه هایی هم چون همسر و خانواده محترم شیخ زکزاکی در جهان اسلام حضور دارند که نقش آنها در مقاومت و پایمردی این روحانی عالی قدر و مجاهد بسیار ارزنده و غیر قابل انکار است.

وقف؛ رمز جاودانگی و بقاء انسان

وی در ادامه با اشاره به جایگاه رفیع وقف، اولین واقفان بزرگ اسلام را امیرالمومنین علی(علیه السلام) و فاطمه زهرا(س) معرفی و ابراز کرد: این دو بزرگوار الگویی برای تمام زنان و مردان عالم در تمام قرون و اعصار تاریخ بشریت هستند و نشان دادند که زنان و مردان در عرصه‌های کرامت انسانی، نیکوکاری، تکامل و رشد به سوی خداوند هیچ تفاوتی با هم ندارند.
عضو مجلس خبرگان رهبری وقف را عامل تطهیر و تثبیت روح انسان و رمز جاودانگی و بقای ابدی انسان برشمرد و تصریح کرد: وقف همواره در طول تاریخ اسلام عامل مهمی برای توسعه و نشر مبانی دینی و تقویت مسلمانان برای تبلیغ فرهنگ اسلامی بوده است.
وی اساس چرخه اقتصادی آستان قدس رضوی را مبتنی بر دو عامل وقف و نذر معرفی و ابراز کرد: فعالیت‌های اقتصادی از جمله اقدامات حاشیه‌ای آستان قدس رضوی است، آن امری که این آستان مقدس در گذشته و امروز بر آن استوار بوده، مقوله نذر و وقف است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه گوهرشاد خانم از دانش آموختگان مکتب اسلامی پیامبر(ص) و حضرات معصومین(علیهم السلام) بود، اظهار کرد: از زندگی این بانوی فرهیخته در می‌یابیم که آموزه‌‌های دین مبین اسلام منحصر به قوم، قبیله، نژاد و سطح طبقاتی خاصی نیست. هرکسی با دلی پاک به دنبال ارزش‌های دینی و خودسازی باشد، انوار نورانی و هدایتگر اسلام بر او اثر می‌گذارد و منشا تحول نیک در تاریخ می‌شود. حتی اگر خانواده‌ای متدین، صالح و برجسته نداشته باشد.
وی مسجد گوهرشاد را مکانی تاثیر گذار در اشاعه دین و احکام الهی خواند و اظهار کرد: تحول اسلامی گوهرشاد خانم تحت آموزه های اسلامی، آثاری پربرکت همچون مسجد جامع گوهرشاد را به نام او و جامعه اسلامی به ارمغان آورد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به توصیه‌های گوهرشاد خانم برای موقوفه مسجد گوهرشاد، گفت:‌ توصیه‌های ایشان درباره شیوه هزینه کردها و اینکه بانو گوهرشاد سفارش می‌کنند مسجد باید توسط سادات رضوی اداره شود، نشان دهنده اندیشه، تفکر و اعتقادات ایشان است تا پایگاهی برای دلدادگان به صاحت قدسی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) ایجاد کنند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، اهدای جایزه جهانی گوهرشاد را با محوریت نکوداشت زنان فرهیخته و نیکوکار جهان اسلام، اقدامی موثر و ماندگار دانست که با عنایت امام رضا(ع) محقق شده است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه این جایزه یک حرکت نمادین است، خاطرنشان کرد: این جایزه نمی‌تواند تمام بانوان فرهیخته، دانشمند و واقف جهان اسلام را پوشش دهد، اما تلاشش این است که بانوان مومن و نیکوکار جهان به تلاش برای اشاعه فرهنگ دینی و امور خیرخواهانه، کمک و دستگیری از نیازمندان و جهاد فی سبیل الله با مال و جان تشویق شوند.
گفتنی است؛ در این مراسم از 4 بانوی برتر ایرانی به نام های فاطمه سادات نواب صفوی؛ مجاهد انقلابی و مسئول موسسه فرهنگی شهید نواب صفوی، سیمین دخت وحیدی؛ مادر شعر انقلاب، «لوبت گران پایه»؛ پزشک متخصص جراح و نیکوکار در امر پزشکی و خدیجه نیزاری؛ عضو هیئت مدیره مجمع خیرین کشور تجلیل شد.
همچنین مفتونه آتام؛ یکی از بانوان فعال کشور ترکیه و رئیس انجمن حضرت زهرا(س)، شعله شکیب؛ پزشک و مبارز فعال در بحرین، نازنین کریم؛ رئیس شبکه خواهران شیعه در کنیا و حلیمه خلف صالح جیبوری؛ مبارز عراقی با گروهک های تکفیری از بانوان غیر ایرانی تجلیل شده در این مراسم بودند.
در پایان این مراسم نیز از دختر شیخ زکزاکی؛ رهبر جنبش اسلامی در کشور نیجریه و خواهر 6 شهید نیز تجلیل به عمل آمد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
تولیت آستان قدس رضوی
مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در حفظ و صیانت از منافع ملی یکپارچه‌اند
امروز کشور ما نیازمند مدیران جهادی با روحیه «ما می‌توانیم» است
حوزه‌هاي علميه در عرصه مسائل اجتماعی و سیاسی حضور فعال داشته باشند
امنیت کشور مرهون بیداری و هوشیاری مردم متدین است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.