.

دکتر لاله افتخاری؛ عضو کمیته انتخاب جایزه جهانی گوهرشاد:

آستان قدس رضوی مروج فرهنگ نیکوکاری است

نیکوکاری، فرهنگی ناب است که از سیره ارزشمند ائمه هدی(ع) برای ما به یادگار مانده و در احوال همه این بزرگواران آثار و برکاتی از نیکوکاری موج می زند. این فرهنگ زیبا، آثار و برکات ارزشمندی برای همه آحاد جامعه دارد که قطعا همه ما بارها و بارها با این آثار مواجه شده ایم.

 1395/6/11 پنجشنبه
  
2016-09-01T14:45:39+04:30

برای بررسی و واکاوی جایگاه نیکوکاری و آثار آن در جامعه گفت وگو کرده ایم با دکتر لاله افتخاری؛ عضو کمیته انتخاب جایزه جهانی گوهرشاد که در ادامه می خوانید.

• خانم دکتر افتخاری! چه ضرورت هایی برای توسعه فرهنگ نیکوکاری در جامعه وجود دارد؟
نیکوکاری، فرهنگ نابی است که در سیره امامان معصوم(ع) بسیار دیده می شود. اما درباره ضرورت های توسعه و ترویج نیکوکاری باید گفت که اهتمام به نیکوکاری ایجاد فرصت های برابر برای همه و به خصوص فقرا برای استفاده از موهبت های اجتماعی است. در هر جامعه ای بالاخره عده ای افراد فقیر و نیازمند وجود دارد که نگاه متعالی اسلام از این افراد دور نمانده و مسئله نیکوکاری برای دستگیری از همه نیازمندان مطرح شده تا همه ما در گره گشایی نیازمندان سهیم شویم. مهمترین ضرورت ترویج نیکوکاری همین است و در چنین شرایطی همه چیز عادلانه بین آحاد جامعه تقسیم می شود ضمن این که دیگر فاصله ای بین طبقات اجتماعی نخواهد ماند.

• نیکوکاری چه آثار و برکاتی برای مردم دارد؟
آثار نیکوکاری در ابعاد فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و معنوی قابل بررسی است. در بعد فردی انسان نیکوکار از خودپرستی و خودبینی دور می شود و دوست دارد همه در کنار هم شاد باشند و از موهبت ها بی بهره نمانند. در بعد اجتماعی باعث ایجاد همدلی، همرنگی و هماهنگی می شود. در بعد فرهنگی، جامعه ای که مردمش انگیزه و اراده نیکوکاری دارند؛ الگوی سایر جوامع خواهد شد. نیکوکاری در بعد اقتصادی موجب رشد و شکوفایی اقتصادی می شود و اما نیکوکاری در بعد معنوی به انسان نیکوکار آرامش می دهد و فرد نیکوکار همیشه احساس خوشایندی از کمک به دیگران پیدا می کند و در حقیقت افراد با ایمان کسانی هستند که در هر شرایطی به یاد نیازمندان و زیردستان هستند و از آنها دستگیری می کنند.

• به نظر شما برای نیکوکاری حتما باید ثروت کلان داشته باشیم؟
خیر، درهای نیکوکاری به روی همه ما باز است و نیکی کردن به دیگران به ثروت نیست بلکه این ما هستیم که باید نیکوکاری را باز تعریف کنیم. ممکن است فردی ثروتمند باشد و از ثروت خود به دیگران ببخشد اما فرد دیگری با ترغیب افراد خیر، زمینه های نیکوکاری را فراهم کند. بنابراین اگر بخواهیم به مردم نیکی کنیم شرایط مهیاست. گاهی دست نوازش کشیدن به سر یک کودک یتیم بزرگترین نیکوکاری است و ارزش بی شمار دارد. گاهی پول های اندکی که برای کمک به دیگران کنار می گذاریم، بزرگترین نیکوکاری است بنابراین باید این لحظات را قدر بدانیم.

• اینکه می گویند نیکوکاری باقیات الصالحاتی برای فرد نیکوکار است یعنی چه؟
به نکته خوبی اشاره کردید چرا که نیکوکاری و خیرخواهی، فرهنگی زیبا و ناب است که باید احیاء شود هر چند که ما ایرانی ها نگاه ویژه ای به این فرهنگ داریم. اما فرد نیکوکاری که یک بیمارستان می سازد، مسجد می سازد و یا نام او به عنوان خیر مدرسه ساز ثبت می شود تا زمانی که مردم از این خیر او بهره ببرند برای آن نیکوکار حسنه ثبت می شود.
چنانکه بسیاری از افراد خیر دورانی زندگی می کردند و امروز نیستند. مثل بانو گوهرشاد که قرن ها پیش مسجدی ساخته و امروز در جوار بارگاه منور رضوی قرار دارد و قرن هاست این مسجد شاهد خلوت و اشک های عاشقانه زائران امام هشتم(ع) با خدای متعال است و چه باقیات الصالحاتی از این بالاتر؟ و یا بیمارستانی که یک فرد خیر می سازد و سال ها بیمارانی که درگیر درد و رنج بوده اند از این بیمارستان استفاده کرده اند.این خیر بزرگ قطعا ماندگار می ماند.

• به نظر شما آستان قدس رضوی چه نقشی در توسعه این فرهنگ ناب دارد؟
بارگاه منور رضوی قطب جهان اسلام و تشیع است و امروز بسیاری از واقفان و خیران برای ادای احترام به ساحت قدسی ثامن الحجج(ع) نیکی های زیادی را در قالب وقف به مردم هدیه می دهند. اگر این اهتمام از سوی آستان قدس رضوی دنبال نمی شد امروز از فرهنگ ناب نیکی به دیگران چیزی نمی ماند. آستان قدس رضوی مروج فرهنگ نیکوکاری است و کارهای عام المنفعه ای که در این مجموعه دنبال می شود باید الگوی همه نهادهای کشور قرار بگیرد.

تهیه و تنظیم: ملیحه پژمان

بیشتر بخوانید:
- بسته خبری جایزه جهانی «گوهرشاد»

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
فراخوان چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد منتشر شد
زنان فرهیخته باید پیشگام در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی باشند
با خدا معامله کردم
جایزه گوهرشاد حرکتی در مسیر جریان‌سازی فرهنگی با معرفی الگو‌های نیکوکاری
 مراسم اختتامیه سومین دوره «جایزه جهانی گوهرشاد» برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.