.

روایت برگزاری نخستین جایزه جهانی گوهرشاد

تلألو هشت ستاره درخشان

جمعیتی مالامال از اشتیاق، چشم دوخته‌اند به هشت تندیس افتخار روی سن و لحظه‌شماری می‌کنند برای دیدن هشت بانوی برگزیده نیکوکار و فرهیخته مسلمان. بانوانی که هر کدام الگوی کاملی از ایثار و فداکاری هستند و خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای گفتن دارند.

 1395/6/12 جمعه
  
2016-09-02T15:09:35+04:30

از عمل‌ جراحی در کانتینری در یک منطقه صعب‌العبور؛ مبارزه با گروهک‌های تکفیری؛ حضور پررنگ در هشت سال دفاع مقدس تا احداث مدارس و مراکز خیریه گوناگون و ترویج فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) در گوشه و کنار دنیا.
بانوانی از ایران، بحرین، عراق، کنیا و ترکیه که ساعاتی بعد به عنوان نخستین ستاره‌های درخشان همایش جایزه جهانی گوهرشاد بر روی سن می‌ایستند و در جوار بارگاه معین الضعفا(ع)، در حضور آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی؛ تولیت آستان قدس رضوی و همچنین مدیران و مسئولان کشوری و استانی، با یاد و نام بانوی بزرگ مسجد فیروزه‌ای گوهرشاد، تجلیل و تشویق می‌شوند. در این مجال، از دریچه دیگری برگزاری نخستین همایش جایزه جهانی گوهرشاد را مرور می‌کنیم و نیک‌اندیشی بانو گوهرشاد را ارج می‌نهیم.

حضوری پرشور
مرد و زن، سفید و سیاه، ایرانی و غیرایرانی، در زیر سقف تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گرد هم جمع شده‌اند. میهمانان خارجی از کشورهای یمن، بحرین، عراق، لبنان، پاکستان، هند، ترکیه، کنیا، نیجریه، کامرون و ساحل عاج، در میان حضور پررنگ ایرانیان نشسته‌اند بر روی صندلی‌های این تالار مزین به معماری اسلامی و دستگاه‌های ترجمه‌ همزمان را بر گوش‌هایشان گذاشته‌اند. میهمانان محو تماشای کلیپ زیبای زندگینامه بانو گوهرشاد هستند و میزبانان با گشاده‌رویی حاضران را راهنمایی می‌کنند.
شور و شوق عجیبی در جمعیت موج می‌زند. آخر برای نخستین بار است که به همت مجموعه آستان قدس رضوی در سرای حضرت دوست، چنین همایش بزرگی به منظور پاسداشت فداکاری‌ها و خیرخواهی‌های بانوان مسلمان جهان برگزار می‌شود. به گفته دکتر علی سروری مجد، دبیر جایزه جهانی گوهرشاد، این جایزه در راستای اجرای بند 4 حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی طراحی شد تا به عنوان یکی از اقدامات اثرگذار، تحقق گسترش فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) را در سطح جهانی دنبال کند.
همچنین در پرتوی آستان ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) و به یاد بانو گوهرشاد؛ خادم نیکوکار، هنرپرور و علم‌دوست این امام بزرگوار، وحدت و تقریب مذاهب اسلامی گسترش یابد. در واقع این بانوان منتخب، الگو و اسوه زنان مسلمان جهان هستند. شیرزنانی که در هشت عرصه‌ مختلف ایثار و شهادت، جریان‌سازی فرهنگی و هنری، مقاومت و بیداری اسلامی، وقف، عمران، خدمات پزشکی، خدمات آموزشی، پژوهشی و علمی و همچنین امور مدیریتی، شاخص و فعال هستند.

همسفر با خاتون

تلألوی پرنور خورشید و نمای مشهدالرضا(ع) در صفحه نمایش بزرگ سالن خودنمایی می‌کند. گنبد فیروزه‌ای مسجد گوهرشاد از پشت گنبد و گلدسته‌های طلایی بارگاه امام مهربانی‌ها، دیده می‌شود. حاضران در سالن همسفر می‌شوند با تصاویر و راوی کلیپ کوتاه زندگی‌نامه گوهرشاد بیگم. خاتونی که درس مهربانی و علم را از مادرش فرا گرفته بود و با حضورش در خاندان تیموری، هنر و فرهنگ را در جامعه رواج داد. در شهرهای مختلف مدرسه و دارالکتاب برپا کرد و از یتیمان و مستمندان بسیاری دستگیری کرد.
این بانوی نیکوکار، ارادتی خاص به امام هشتم(ع) داشت تا جایی که بنایی ارزشمند از خود در این سرزمین بهشتی به یادگار گذاشت. مسجدی که شاهد وقایع تاریخی بسیاری همچون قیام علیه کشف حجاب رضاخان در 21 تیر 1314، بوده است. و به پاس آن اقدامات نیکو، اکنون پس از گذشت صدها سال، در جوار همان بنای تاریخی، همایشی بزرگ برگزار می‌شود که قرار است هر سال معرف هشت بانوی مسلمان فرهیخته داخلی و خارجی باشد.
چنانچه در نخستین دوره، از فاطمه سادات نواب‌صفوی، لعبت گران‌پایه، خدیجه نیزاری، سیمین‌دخت وحیدی از ایران و همچنین از شعله شکیب (بحرین)، مفتونه آتام (ترکیه)، نازنین کریم (کنیا) و حلیمه خلف صالح جیبوری (عراق) به‌عنوان بانوان فعال جهان اسلام تقدیر می‌شود. بانوانی که نشاندهنده توانایی‌های بالقوه زنان در عرصه‌های مختلف هستند.
در این مراسم، پس از پخش کلیپ معرفی این هشت بانوی برگزیده، دکتر لعبت گران‌پایه به عنوان یکی از بانوان برگزیده به سخن می‌پردازد و پس از اشاره به تأکید آیات قرآنی بر روی سبقت گرفتن در کار خیر و پسندیده، از گروه مدد می‌گوید. از اقدامات این گروه متشکل از پزشکان متخصص که با سفر به مناطق محروم و دورافتاده، به یاری بیماران این آب و خاک می‌شتابند. سفیدپوشان دریادلی که نباید حمایت خانواده‌های‌شان را در انجام این امر خداپسندانه فراموش کرد.

پای سخن میهمانان
بیشتر فضای تالار قدس توسط خانم‌ها پر شده است؛ از مراکز خیریه و پایگاه‌های بسیج گرفته تا اصحاب رسانه و کارکنان آستان قدس رضوی. در این میان، سیده نرگس مقدم، فرمانده پایگاه بسیج فاطمه الزهرا(س)مشهد بیان می‌کند: «زنان در طول تاریخ نه تنها در زندگی خود بلکه در سطح جامعه اثرگذار بوده‌اند. حضرت زهرا(س) با جان فشانی‌های خویش و حضرت خدیجه(س) با انفاق مال و ثروتش در مسیر اشاعه دین اسلام قدم‌های بسیاری برداشتند. بانو گوهرشاد نیز نمونه دیگری از بانوان فداکار و نیکوکار است. در واقع زن مسلمان همان‌طور که در جهت حفظ بنیان خانواده‌اش می‌کوشد، می‌تواند در عرصه‌های مختلف به طور مثال امور خیریه فعال و پرتکاپو باشد».
در ادامه زهرا طلایی، کارشناس پژوهش اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از این همایش و حرکت بزرگ می‌گوید؛ حرکتی که به نام و یاد بانو گوهرشاد انجام شد و بی‌شک در سطح جهانی از دو نظر تأثیرگذار خواهد بود. از یک طرف در معرفی بانو گوهرشاد و بنایی که به همت این بانو در جوار حرم مطهر رضوی ساخته شده است و از طرف دیگر چهره دیگری از زن مسلمان را به جهانیان معرفی خواهد کرد. از این رو در سطح ملی و بین‌المللی اثری خوبی بر جای خواهد گذاشت.
سیده حکیمه دُرافشان، کارشناس ارشد تاریخ و دبیر اداره آموزش و پرورش مشهد، یکی دیگر از میهمانان این مراسم است. او می‌گوید: «مزین بودن عنوان همایش به نام بانو گوهرشاد برایم بسیار جالب بود. امیدوارم اهدای این جایزه جهانی، موجب شکل‌گیری پایگاه‌های علمی، مذهبی و فرهنگی بیشتری در سطح کشور شود و همان‌طور که از نیکوکاری بانو گوهرشاد و وقایع تاریخی این مسجد یاد می‌شود، با برگزاری برنامه‌های جانبی در کنار این همایش، شاهد فعالیت‌های گسترده بانوان در حوزه‌‌های گوناگون به ویژه وقف، بیش از گذشته باشیم».

توانمند و نیکوکار
تصاویر تمبرهای خارجی، سکه ولایت عهدی امام رضا(ع)، قرآنی نفیس با ترجمه و تفسیر و کلاه سکه‌دوزی شده با 26 سکه طلای دوره قاجار در کنار وقف‌نامه یک رشته قنات، سند مخارج مزرعه‌ای در سبزوار و وقف‌نامه یک باب منزل، در بیرون از سالن همایش جایزه جهانی گوهرشاد چشم‌‌نوازی می‌کند. تصاویری که روایتگر خیراندیشی بانوان واقف مجموعه آستان قدس رضوی در سال‌های مختلف است و در نمایشگاهی با عنوان «گوهر وقف» در معرض دید حاضران این مراسم قرار گرفته است.
در این بین، هم‌کلام می‌شوم با زهره مهانی‌منش؛ هنرمند تذهیب‌کار و نگارگر که تصویری از یکی از تابلوهای اهدایی‌اش به بارگاه امام هشتم(ع) در این نمایشگاه به نمایش درآمده است؛ تابلوی ساختن کعبه توسط حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل(ع). او می‌گوید: «خیلی تحت تأثیر فعالیت‌های این هشت بانوی فرهیخته قرار گرفتم.
این بانوان نشان دادند که خانم‌های مسلمان بسیار توانا هستند و در همه زمینه‌ها می‌توانند به درجات بالای موفقیت برسند. در حقیقت به جای آنکه خودشان را سرگرم ظواهر و مادیات زندگی کنند، باید توانایی‌های خود را باور کرده و در مسیر درست حرکت کنند».
در این بین چشمم می‌افتد به عکس گنبد برف گرفته مسجد گوهرشاد در نمایشگاه گوهر وقف و مرور می‌کنم فهرست بلند بالای نام واقفان را بر روی رولاپ گردان این نمایشگاه که در کنار وقف‌نامه بانو گوهرشاد مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است. البته در ادامه برگزاری همایش جایزه جهانی گوهرشاد، از تمبر یادبود این مراسم نیز رونمایی می‌شود. تمبری ارزشمند که همراه بسته‌های هدیه به میهمانان اهدا شد تا خاطره این روز بزرگ را فراموش نکنند.
خاطره حضور در مراسمی که چهره‌های نیکوکار، فرهیخته و فداکار بسیاری در آن حضور داشتند. بانوانی مانند دختر شیخ زکزاکی؛ رهبر جنبش اسلامی در کشور نیجریه و خواهر شش شهید، که یادآور صبوری و پایداری یک زن مسلمان است.

گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.