.

برترین‌های گنجینه اسکناس

اسکناس‌هایی با طرح و رنگ‌های متنوع در گنجینه اسکناس آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که در کشورهای مختلف، روزگاری دست به دست می‌شده است.

1395/7/22 پنجشنبه

 در این میان، به برترین اسکناس‌های این گنجینه نگاهی می‌اندازیم.
اسکناس یک تومانی دوره قاجار
این اسکناس تاریخی از جمله سری دوم اسکناس‌های اولیّه ایران در عهد قاجار است که توسط بانک شاهنشاهی ایران در طی سال های 1303 تا 1311 ش در انگلستان چاپ شد.
طرح روی این اسکناس شامل تصویر ناصرالدین شاه قاجار و فیلیگران (پس‌زمینه محو) آن شیر و خورشید می‏باشد. ارزش این اسکناس یک تومان می‌باشد و به امضای موری (مدیر کل بانک) و والتر (دفتردار کل بانک شاهنشاهی ایران) رسیده است. عبارت «فقط در یزد ادا خواهد شد» روی اسکناس بدان معنا است که فرد دارنده اسکناس تنها با مراجعه به یکی از شعب بانک مذکور در شهر یزد می‌توانسته است آن را به سکه‌های طلا و نقره تبدیل نماید.
اسکناس‌های سورشارژ شده آلمانی در زمان جنگ جهانی اوّل
در طی جنگ جهانی اول (1914 - 1918 م/ 1294-1298 ش)، دولت آلمان به منظور مبارزه با تشکیل جبهه متّحد نظامیان روس و انگلیس در خاورمیانه بر آن شد تا طی توافقی با انقلابیون ایرانی مقیم همدان و کرمانشاه، مبالغی از پول رایج آن زمان آلمان را به صورت اوراق اسکناس 5 تا 1000 مارکی به عنوان کمک بلاعوض در اختیارشان قرار دهد. چون در آن زمان ایرانیان با پول و زبان آلمانی آشنایی نداشته و ارزش تعویض هر یک از اسکناس‌ها را نمی‌دانستند، دولت آلمان ارزش معادل مارک را نسبت به طلا و نقره محاسبه نمود و مبلغ معادل آن را با واحدهای پول رایج آن دوره یعنی قران و شاهی و تومان، به دست آورد و روی اسکناس‌ها با مهر قرمز رنگ ثبت نمود.
اسکناس 1000 ریالی بانک ملّی ایران
این اسکناس در دوران پهلوی اوّل (1304-1320ش) در فروردین 1317 به سفارش بانک ملّی ایران در آمریکا چاپ و در ایران انتشار یافته است. این اسکناس یک هزار ریالی از جمله اسکناس‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود که بر رو و پشت آن به ترتیب نیم‌رخ شاه و منظره‌ای از کوه دماوند نقش بسته است. امضا کنندگان این اسکناس که ارزشی برابر ده سکّه طلای پهلوی را دارا بوده است، رضا قلی امیر خسروی (مدیر کلّ بانک ملّی ایران) و عبدالحسین هژیر (بازرس دولت) می‌باشند.
اسکناس 10 میلیارد دلاری زیمبابوه
این اسکناس در سال 2008 م. توسط بانک مرکزی زیمبابوه منتشر شده است. تصویر رو و پشت این اسکناس به ترتیب سنگ‌های چیرمبا و سدّ و معدنچی می‌باشد. بهای اسمی اسکناس‌های زیمبابوه از 1 سنت تا 100 تریلیون دلار می‌باشد. اسکناس 10 میلیارد دلاری زیمبابوه، بالاترین بهای اسمی را در میان اسکناس‌های این گنجینه دارا است اما از نظر ارزش، معادل 5/ 2 دلار می‌باشد.
اسکناس 50 تومانی فرقه دموکرات آذربایجان
این اسکناس از سری اسکناس‌های فرقه دموکرات آذربایجان است که بعد از پایان جنگ جهانی دوم و حضور ارتش شوروی در مناطق شمال غرب ایران، به رهبری سیّد جعفر پیشه‌وری اعلام خود مختاری نموده و اسناد خزانه مشابه اسکناس چاپ و منتشر کردند. واژه‌های «آذربایجان ملّی حکومتین خزانه دارلیق سندی» در مرکز و «اللّی تومن» در چهار گوشه این اسکناس و دو امضای خزانه‌دار و مالیّه وزیری (وزیر دارایی) دیده می‌شود.
اسکناس ده هزار ریالی بانک مرکزی ایران با مهر نمونه
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران کلیه اسکناس‌های رژیم سابق که روی آن‌ها تصویر شاه و فیلیگران (تصویر یا نقوش محو در کاغذ اوراق بهاءدار) شیر و خورشید بود، سورشارژ (روچاپ) و منتشر شد. سری اوّل، دوم و سوم اسکناس‌ها بدین ترتیب منتشر گردید، امّا در سری چهارم، تصویر گنبد و بارگاه امام علی بن موسی الرضا (ع) روی اسکناس‌ها جایگزین تصویر شاه گردید. اسکناس 10000 ریالی با تصویر گنبد و بارگاه منور امام رضا (ع) روی اسکناس و نمای بیرونی و سر درب ساختمان سابق مجلس شورای ملّی در پشت آن یک نمونه از اسکناس های سری چهارم پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که با امضای علی اردلان؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ و محمّد علی مولوی؛ رئیس کل بانک مرکزی ایران، با مهر نمونه و شماره سریال 000000 در سال 1359 به منظور بررسی طرح و رنگ و تصویب نهایی چاپ گردید. کتیبه سورشارژ «جمهوری اسلامی ایران » و آرم «انقلاب اسلامی» روی فیلیگران این اسکناس نیز دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:
- پرونده ای درباره گنجینه‌ منحصر به فرد سکه و اسکناس موزه آستان قدس رضوی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.