.

گفت و گو با اهداء کننده 300 سکه و اسکناس به موزه آستان قدس رضوی

جان جهان اینجاست

سالهاست وارد این وادی شده و با تمام سابقه ای که در این حرفه به دست آورده، خود را همچنان غلام درگاه حضرت رضا(ع) می داند. جعفر اسدی فرّخَد در رشته مکانیک صنایع تحصیل کرده و سال هاست که در امور خیریه مشارکت دارد.

1395/9/25 پنجشنبه

او 300 سکه و اسکناس ارزشمند را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است. این عمل خیر بهانه ای شد تا با او از زندگی و کارنامه اش در حوزه وقف صحبت کنیم.

آقای اسدی، چه مجموعه هایی را به موزه آستان قدس رضوی اهداء کرده اید؟
حدود ۳۰۰ نمونه سکه و اسکناس را وقف آستان ملکوتی حضرت رضا(ع) کرده ام. مجموعه ای از اسکناس های دوره های جمهوری اسلامی، پهلوی اول و پهلوی دوم و همچنین سکه های دوره های قاجاریه، زندیه، افشاریه و حتی دوره تیموری را وقف کرده ام. جنس سکه های اهدایی نقره، نیکل و مس است.

این چندمین بار بود که مجموعه های تان را وقف این آستان مقدس کردید؟
دقیق نمی دانم. دفعات پیش تعدادی تمبر، دستگاه موس(مورد استفاده در پست و ارتباطات قدیم) و تعدادی کتاب در حوزه بانکداری قدیم را که منحصر به فرد بوده و در بازدیدهایم متوجه کمبود آن ها در موزه آستان قدس رضوی شده ام، به این مکان مقدس تقدیم کردم.
 
پس کتاب هم وقف کرده اید؟
بله. البته فعالیتم برای غنی سازی بخش مخطوطات و اسناد آستان قدس رضوی به بیش از ۱۰ سال پیش برمی گردد.

پس هم کارشناس سکه و اسکناس و تمبر هستید و هم اهل کتاب و نسخ خطی...
حقیقتش یکی از رشته های جانبی فعالیت هایم در رابطه با مرمت نسخ خطی و چاپ سنگی است. البته سکه و اسکناس های قدیمی را هم مرمت می کنم. همین فعالیت جانبی ام باعث شد که به تاریخ گذشته کشورم علاقه مند شوم و برای حفظ این میراث فرهنگی غنی و آشناتر کردن جامعه با تاریخ خدمتی ناچیز انجام بدهم.
 
آشنایی شما با این مجموعه از کی و کجا آغاز شد؟
نخستین بار که با این مجموعه آشنا شدم، سال های ۷۰ و ۷۱ بود. یادم هست که می خواستم در کنکور شرکت کنم و همین شد که برای مطالعه به کتابخانه آستان قدس رضوی رفت و آمد داشتم. در بازدیدی که از گنجینه تمبر و سکه و اسکناس موزه مرکزی داشتم، متوجه ارزش این تمبرها در ایران و جهان و در عین حال، بی خبری من و دیگر ایرانیان از ارزش آن ها در خارج از کشور شدم. همان جا تصمیم گرفتم کاری کنم و مانع از خروج این میراث گرانبهای تاریخی از ایران شوم تا گامی در راستای هویت بخشی به نسل فعلی و آینده کشورم برداشته باشم.
 
هدف ماندگارسازی داشتید اما چرا این هدف را با روش وقف پیگیری کردید؟ چرا اشیاء ارزشمند خود را وقف کردید و به موزه های دیگر نفروختید؟
ببینید، باید اعتراف کرد که جان جهان اینجاست. حضرت رضاست. ما بعد از زمان زیادی که کار بکنیم و اگر بتوانیم ثروتی هم جمع کنیم تازه اگر لیاقت داشته باشیم و ما را قابل بدانند خاک وجودمان هم تقدیم ایشان می کنیم. دنیا و آخرت ما در گرو این آقاست. این هدایا که ذره ای هم در برابر بزرگی های ایشان محسوب نمی شود. اگر لایق بدانند و توفیق نصیبمان شود، جان مان را نثارشان می کنیم.
 
از خروج میراث فرهنگی از کشور گفتید. خودتان موزه های خارجی را دیده اید و با میراث فرهنگی کشورهای دیگر آشنایی دارید؟
بازدیدشان نکردم ولی درباره بسیاری از آن ها مطالعه داشته ام. باید بگویم که تمام موزه های جهان در برابر بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به چشم نخواهند آمد و فکر می کنم اگر مسئولان بهترین موزه های مطرح در جهان نیز به این دیار بیایند و تنها نور گنبد حرم مطهر به چشمشان بتابد اعتراف خواهند کرد که هیچ ندارند.
 
از برکات وقف ها در زندگی تان برایمان بگویید.
 (می خندد) حقیقتش  سال هاست که توفیق خدمت در بارگاه منور رضوی هفته ای یک شب را پیدا کرده ام و این توفیق را اول به خاطر دعای مادرم و سپس عنایت حضرت رضا(ع) می دانم که اجازه داده اند تا فرصت بیشتری را در کنارشان حضور داشته باشم. تا نفس هست چه خوب است که در این دیار تنفس کنیم و بهتر از آن است که با کالبد بی نفس مان در پیشگاهشان حضور پیدا کنیم؛ البته همه اش مایه تقرب است. روح است که ارزش انسانها را در کالبد بالاتر می برد.
 
تا به حال در نیت وقف خود از حضرت چیزی هم درخواست کرده اید؟
به حالت بده و بستان هیچ وقت از ایشان چیزی درخواست نکرده ام چون مطمئن بوده و هستم که بدون اینکه نیاز باشد به زبان بیاورم، خداوند هم میبینند و هم می شنوند و اولیاء الهی یعنی امامان بزرگوارمان شهیدند و شاهد و همه جا حاضرند و ناظر و اگر خواسته مان را به زبان نیاوریم هم بیش از آن را در کاسه مان می گذارند.
 
و توصیه شما به خوانندگان و مجموعه داران هم طرازتان؟
خداوند همه علما و فضلاء را رحمت کند؛ توصیه من همان توصیه علّامه محمدتقی جعفری یعنی عشق آموزی به جوانان است و همان حدیث حضرت رضا(ع) که اگر ما خدا را آن طور که هست به مردم بشناسانیم مطمئنا دیگر هیچ کس حاضر به زنده بودن نخواهند بودند و شوق الهی آن ها را جذب خود خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:
- پرونده ویژه: احسان ماندگار
- 10 سکه برتر گنجینه سکه آستان قدس رضوی را بیشتر بشناسید
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.