.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی:

وحدت حوزه و دانشگاه سبب نجات بشریت می شود

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی وحدت حوزه و دانشگاه را عامل نجات بخش بشریت معرفی کرد.

1395/9/30 سه‌شنبه

حجت الاسلام والمسلمین فرزانه در گفت وگو با خبرنگار آستان نیوز اظهار کرد:‌ مسئله همبستگی بین دانشجو و طلبه یا حوزه و دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاهی خاص است چرا که هر دو این قشر به دنبال  هدفی هستند که برای جامعه بشری ضروری است.
وی افزود: در حوزه ها، علوم اسلامی و در در دانشگاه‌ها علوم تکوینی تدریس می شود، اما باید این مسئله را به یاد داشت که در دین اسلام بین تشریع و تکوین هماهنگی وجود دارد، بدان معنا که قوانین اسلام بر طبق قوانین حاکم بر هستی تنظیم شده است.
امام جمعه موقت مشهد بیان کرد: اگر دانشگاه و حوزه هر دو بر اساس علوم تکوینی و تشریعی کار کنند از یک جهان بینی الهی برخوردار شده و می توانند به علم اسماء الهی دست پیدا کرده و در راستای منافع بشری حرکت کنند.
وی تصریح کرد: اگر حوزه و دانشگاه یکی شوند یعنی اینکه تشریع و تکوین با هم ادغام شده اند، این مسئله می تواند مایه نجات انسان شود. تفاوتی که میان نگاه علم تکوینی و تشریعی در جهان اسلام با جهان غرب دارد این است که آن ها با جهان بینی الهی کار نمی کنند، بلکه نوع نگاه شان مادی بوده و این جهان بینی سبب قرار گرفتن به آن‌ها علیه بشریت می شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: باید این مسئله را به خاطر داشت که اگر علم با جهان بینی الهی همراه نباشد آن علم در اختیار استکبار قرار گرفته و استکبار آن را در نقطه نقطه جهان بر علیه بشریت استفاده خواهد کرد.
وی تصریح کرد:‌ دانشگاه علوم اسلامی رضوی در واقع همان حوزه است، اما با این تفاوت که در دانشگاه اسلامی علاوه بر درس های اسلامی، دروس انسانی تدریس می شود و به نوعی تلفیقی از حوزه و دانشگاه است.

بیشتر بخوانید:
- وحدت حوزه و دانشگاه‌؛ پاسدار ارزش­ های جامعه

ویژه نامه مرتبط:
- ویژه نامه چندرسانه ای«حلقـه وصـل»

 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.