.

نگاهی بر فعالیت‌های دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خوزستان

در پی تأسیس معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در سال 1395 با هدف خدمت رسانی به زائرین و ارادت مندان حضرت امام رضا(ع) به ویژه نیازمندان و محرومان – در اکثر استان‌های کشور دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی با نیل به این هدف تشکیل گردید.

1396/2/27 چهارشنبه

دروازه ورود تشیع
سرفه‌های شدید زن امانش را بریده بود. روزهایی که گرد و غبار شدت داشت از خانه بیرون نمی‌رفت. به تقویم نگاه کرد. سه روز بود که به دیدن مادر بیمارش نرفته بود. دلش طاقت نیاورد. حاضر شد. ماسک ضخیمی جلوی دهانش بست. چادر مشکی را به سر کشید و با صندل‌های غبار گرفته به سمت خانه‌ی مادرش به راه افتاد. چشم‌هایش را ریز و ریزتر می‌کرد تا ذرات غبار مانع راهش نباشند. یکی دو بار هنگام عبور از خیابان متوجه نزدیک شدن دوچرخه و موتوری نشد.
فقط با شنیدن صدا خود را به کناری می‌کشید. به قول خودش به هر بدبختی بود رسید. اما انگار مادرش مهمان داشت. در حیاط نیم باز بود و جلوی ایوان دو جفت کفش غریبه دیده می‌شد. جلوتر آمد و وارد اتاق شد. پزشکی در حال معاینه مادرش بود و مردی دیگر در آشپزخانه مواد غذایی را از پلاستیک خارج کرده و در یخچال میچید. با صدای بلند سلام داد و گفت: ببخشید! شما از کجا آمدید؟ مادر صدایش را شنید و جوابش را داد: این آقایون خادم امام هشتم هستند. انشالا حالم که خوب شد من رو به پابوسی آقا می‌فرستند.

گام‌های نخست
در پی تأسیس معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در سال 1395 با هدف خدمت رسانی به زائرین و ارادت مندان حضرت امام رضا(ع) به ویژه نیازمندان و محرومان – در اکثر استان‌های کشور دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی با نیل به این هدف تشکیل گردید. یکی از دفاتر نوپا و تازه تأسیس آستان قدس رضوی در استان خوزستان است. وظیفه اصلی دفتر نمایندگی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در راستای خدمت به اقشار محروم و مستمند می‌باشد و عرصه‌های خدمت به خانواده‌های محروم و مستمند عبارت است از: اعزام زائر اولی‌ها به مشهد مقدس، اطعام، بهداشت و درمان، اردوهای جهادی، رسیدگی به دانش آموزان و دانشجویان محروم، تهیه جهیزیه و همچنین ترویج فرهنگ وقف و نذر. یکی دیگر از وظایف دفاتر جذب خادمیاران رضوی است که به وسیله این خادمیاران اهداف فوق تحقق پیدا می‌کند. همچنین فعالیت های فرهنگی از جمله مشاوره‌های حقوقی، مشاوره‌های درسی، مشاوره‌های خانوادگی، آموزش عقیدتی و ... در راستای همین خانواده‌های محترم انجام خواهد گرفت.
برای به ثمر رساندن اهداف دفتر نمایندگی نیاز به یک چارت تشکیلاتی است که در این راستا از طرف معاونت امداد مستضعفین آستان قدس رضوی چارت تشکیلاتی ابلاغ و افرادی جهت هر کدام از مسؤولیت‌ها مشخص شدند و شرح وظایف آن‌ها نیز مشخص و به آن‌ها ابلاغ شد. اعضاء شورای دفتر نمایندگی استان با نظر سرپرست دفتر نمایندگی استان و با مشورت از میان افراد فرهیخته انتخاب شدند و مسیر مراحل جذب آن ها نیز طی شد.

گذرگاه نور

شیعیان مولا امام علی بن موسی الرضا(ع) شیفته اهل بیت و به ویژه امام مهربانی هستند. از آنجا که امام رضا(ع) از راه خوزستان به سمت طوس طی طریق نموده و به مدت یک هفته نیز در اهواز اقامت داشتند، این سرزمین دروزاه ورود تشیع به ایران است. از آرزوهای مردم ولایتمدار خوزستان  خادم شدن در آستان قدس رضوی بوده و هست که خادمیاری رضوی برای آنان افتخاری بزرگ محسوب می‌شود. با توجه به اینکه دفتر نمایندگی استان هنوز تبلیغات گسترده‌ای در این خصوص انجام نداده است اما با این جود استقبال خوبی به عمل آمده و تاکنون ببیش از 300 نفر به عنوان خادمیار رضوی ثبت نام نموده‌اند، طبعا با تبلیغات گسترده و عمومیت دادن به آن مردم با شور و شوق به آن خواهند پیوست.

به سمت شرق
افراد بالای 40 سال سن که تاکنون به علت عدم تمکن مالی نتوانسته‌اند به مشهد مقدس مشرف شوند و همچنین افراد بدسرپرست، مستمند و زنان بی‌سرپرست و مستمند و همچنین فرزندان ایتام که مستمند هستند در اولویت تشرف قرار دارند. هزینه افرادی که تاکنون از خوزستان مشرف شده‌اند از زمان اعزام از موطن تا برگشت که شامل بلیط رفت و برگشت قطار یا اتوبوس، غذای بین راهی، اسکان و غذای سه روز اقامت در مشهد به طور رایگان در اختیارشان قرار گرفته است. ایاب و ذهاب و اسکان با هماهنگی نمایندگی استان خوزستان و 3 روز غذا بر عهده آستان قدس رضوی می‌باشد و در این میان خیران و مؤسسات خیریه نقش پر رنگی دارند.

مرهمی بر دل‌ها
حضور تیم‌های پزشکی خادمیاران رضوی شامل پزشکان در تخصص‌های مختلف و همچنین دارا بودن دستگاه سونوگرافی، نوار قلب، داروخانه و ادامه درمان بعضی از بیماری‌هایی که نیاز به استمرار درمان دارند در بیمارستان‌ها و معرفی جهت بستری آنان، تا میزان زیادی می‌تواند نیازهای بهداشتی محرومان را برطرف نمایند. دیدار و ملاقات با 600 بیمار بستری در خانه توسط تیم‌های خادمیاران رضوی در مرکز استان و اهداء هدایایی متبرک و همچنین کارت هدیه که توسط آستان قدس رضوی ارسال می‌شود، در بالا بردن روحیه بیماران و خانواده آنان بسیار مؤثر واقع شد.
 
تمام بضاعت
در مدت کوتاه راه اندازی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خوزستان برای چهار زوج جوان جهیزیه تهیه شده که قیمت هر کدام از جهیزیه‌ها به بیش از 7 میلیون تومان می‌رسد. در ایام نوروز تعداد 3600 کنسرو، 70 بسته غذایی، مقداری البسه و تعداد 2 کولر گازی، 2 قالی 6 متری و یک دوچرخه بچه گانه و همچنین یک عدد ویلچر و سه قواره چادر زنانه میان خانواده‌های مستمند توزیع شده است.
سقف‌های لرزان نیز با تأمین ماسه و آجر ترمیم شدند و بازسازی منازل مسکونی پنج خانواده مستمند در روستاهای محروم  خوزستان به بهترین شکل ممکن انجام شد. کانون‌های خادمیاران رضوی مساجد با هدف جذب مشتاقان خدمت به امام رضا(ع) راه اندازی و جذب نیرو را آغاز کردند. تاکنون در مرکز استان به تعداد 12 مسجد سرکشی و با هیأت امنا، امام جماعت و فرمانده بسیج جلساتی ترتیب داده شد که طی این جلسات مأموریت‌های دفتر نمایندگی توضیح داده شد و نسبت به تشکیلات کانون‎های مساجد توجیه شدند. تاکنون تعداد 5 کانون راه اندازی و مابقی نیز در حال رایزنی جهت راه اندازی هستند، در حقیقت مأموریت‌های آستان قدس باید از طریق کانون‌ها انجام گیرد که از مهمترین کانون‌ها کانون خادمیاران رضوی مساجد می‌باشد.

گزارشگر: مریم ظریف
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.