.

در نشست خبری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مطرح شد

نذر فرهنگی دومین کارگاه «تولید پوستر نقش بهشت» برای عموم

آثار تولیدی در دومین کارگاه «تولید پوستر نقش بهشت» که در جوار حرم مطهر رضوی و با حمایت آستان قدس رضوی برگزار می‌شود، مورد بهره‌برداری عموم قرار خواهد گرفت.

1396/4/8 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، در نشست خبری این کارگاه که صبح امروز با حضور مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، استاد مسعود نجابتی و دست‌اندرکاران اجرایی در موسسه آفرینش‌های هنری برگزار شد، علی ثابت‌نیا؛ با بیان این‌که این کارگاه‌ها در جوار حرم مطهر رضوی و محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار می‌شود، اظهار داشت: خروجی این کارگاه در درجه اول در راستای برنامه‌های تبلیغی آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی و برای زائران خواهد بود و در سایت‌ها و پرتال آستان قدس رضوی بارگذاری خواهد شد. این آثار در بخش نشر نیز از طریق موسسه به‌نشر مورد استفاده عموم قرار خواهد گرفت.
مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: خدمت برای امام رضا(ع) در تعریف جدید آن، در حرم مطهر رضوی خلاصه نمی‌شود. اگر هر فرد مسلمان در منطقه جغرافیایی، با نیت خیر و هدف خدمت به ساحت حضرت رضا(ع) قدم بردارد، کار بزرگی کرده است. امیدواریم این خدمت فرهنگی و هنری نیز که قرار است در کارگاه تولید پوستر نقش بهشت، توسط 80 هنرمند کشورمان برداشته شود،  گام محکمی برای قدم‌های بعدی باشد.
ثابت‌نیا ادامه داد: وقتی چنین حرکت زیبایی به صورت خودجوش انجام می‌شود، جا دارد آستان قدس رضوی نیز از آن حمایت کند. بنابراین تلاش خواهیم کرد امتیازاتی برای این برنامه قائل شویم و بسته کاملی از تصاویر با کیفیت از آرایه‌های هنری حرم مطهر حضرت رضا(ع) را در اختیار هنرمندان شرکت‌کننده در کارگاه قرار دهیم. تور آشنایی با آرایه‌ها و معماری حرم مطهر در روز اول کارگاه، به همین منظور برگزار خواهد شد.

ارائه جامع عناصر بصری ایرانی-اسلامی
 استاد مسعود نجابتی نیز به عنوان ناظر کارگاه تولید پوستر نقش بهشت، در این نشست خبری گفت: هدف از برگزاری این کارگاه، اجرای برنامه‌ای صرفا کوتاه‌مدت نیست. بلکه هدف ما رسیدن به یک طرح درس آکادمیک است که  ماحصل این کارگاه‌ها را در دانشگاه‌ها ارائه دهیم و ضعف آکادمیکی که در فضای گرافیکی معاصر وجود دارد برطرف شود و عناصر بصری ایرانی اسلامی به صورت درست‌تر و جامع‌تر ارائه گردد.
استاد حامد مغروبی از اساتید و برگزارکنندگان کارگاه تولید پوستر نقش بهشت نیز بیان داشت: این کارگاه، ابتدا در قم و حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد و تجربیاتی ارزشمند را کسب کردیم. در ادامه، طرحی نوشتیم تا کارگاه دیگری در مشهد برگزار شود و فراخوانی با نام نقش بهشت انتشار دادیم.
وی با اشاره به نحوه برگزاری این کارگاه‌ها گفت: در حال حاضر افراد برگزیده برای دومین کارگاه، عازم مشهد هستند. بعد از پذیرش و اسکان، این اساتید هنرمند و همچنین اساتید بومی حرم مطهر رضوی که دعوت شده‌اند، در جلسه افتتاحیه حضور خواهند داشت. فرق این کارگاه با دیگر کارگاه‌های تولید آثار و نقوش اسلامی بر اساس آرایه‌های داخلی خود مکان است که طراحان سه روز در حرم جستجو می‌کنند و با نگاه هنرمندانه و ظریف، آثاری ارائه می‌دهند که نشات گرفته از همین هنر استادکاران قدیمی و با اخلاص در حرم مطهر است.
استاد مغروبی با بیان اینکه در افتتاحیه، موارد محتوایی مطرح می‌شود تصریح کرد: هنرمندان همراه با استادکارهای بومی و سنتی داخل کارگاه خواهند بود و در پایان، با محتوای موضوعی حضرت امام رضا(ع) به خروجی می‌رسند.
این هنرمند افزود: در اختتامیه نیز آثار به نمایش گذاشته می‌شوند و اگر این اتفاق به صورت مداوم در حرم‌های ائمه اطهار صورت گیرد، در آینده‌ای نزدیک سفرایی هنری خواهیم داشت که هویت بصری هنر اسلامی را معرفی می‌کنند. امیدواریم رنسانس هنر بومی در ایران شکل بگیرد و هویت ایرانی اسلامی را از همین اماکن متبرکه انتشار بدهیم.

گامی بزرگ برای میراث فرهنگی
میری از دیگر اساتید و برگزارکنندگان این نشست خبری، ضمن تشکر از حمایت آستان قدس رضوی از این اقدام خودجوش گفت: نکته مهم و کلیدی این کارگاه، تفاوت اصلی‌اش با دیگر کارگاه‌ها در تغییر ماهوی است که در خود هنرمندان ایجاد می‌شود. یعنی علاوه بر اینکه هنرمندان تلاش می‌کنند به اثری هم‌شأن امام رضا(ع) برسند، پس از بازگشت از این اردوی بزرگ، قطعا هنرمندان قبلی نخواهند بود و البته از لحاظ فنی نیز آرشیو خوبی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: برگزاری کارگاه‌هایی چون نقش بهشت که با حضور 80 هنرمند از سراسر کشور برگزار می‌شود، گام‌ بسیار بزرگی جهت استفاده از میراث فرهنگی و هنری کشور است.
لازم به ذکر است، دومین کارگاه تولید پوستر نقش بهشت به همت موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی به عنوان حامی اصلی و همکاری‌های کانون هنر شیعی، نهضت مردمی پوستر انقلاب، مجمع طراحان انقلاب اسلامی استان اصفهان آیه و همچنین بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌‌شود.
در فراخوان این کارگاه، بیش از 600 هنرمند ثبت‌نام و با ارسال رزومه و 10 اثر شرکت نموده‌اند که با توجه به محدودیت‌ها فقط 80 هنرمند شامل 25 زن و 55 مرد پذیرفته شده‌اند.
کارگاه تولید پوستر نقش بهشت، در روزهای 21،22 و 23 تیر با هدف آموزش و ارتقاء سطح کیفی هنرمندان با رویکرد محتوایی احادیث رضوی، شناخت القاب امام رضا(ع) و موضوع خدمت به محرومین و عدالت اجتماعی در سیره معصومین(ع) در جوار حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود‌.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.