.

نگاهی به فعالیت‌های مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی برای تازه عروس و دامادها؛

کلاس درس زندگی به سبک رضوی

دیدگاه اسلام نسبت به موضوع خانواده، صرفاً همزیستی چند نفر در زیر یک سقف نیست، بلکه آموزه‌های اسلامی و قرآنی خانواده را نظامی جامع و در مسیر کمال می‎بیند و برای آن اهدافی مقدس می شمارد.

1396/4/17 شنبه

درک موقعیت و جایگاه خانواده از سوی اعضا، اولین گام در تنظیم روابط بین زوجین است. هر یک از افراد باید به هدف اصلی خانواده توجه داشته و در جهت تأمین آن تلاش و خواسته ها و توقعات خود را به سمت آرامش، آسایش و رشد یکدیگر رهنمون سازند.
طرح آموزشی «زندگی به سبک رضوی» با هدف صیانت و اعتلای کارکرد خانواده با بهره گیری از ظرفیت‌های آستان قدس رضوی و مجموعه نهادها و تشکل های مردمی ویژه زوج های جوانی که آغاز زندگی خود را با حضور در کنار مضجع حضرت رضا(ع) شروع می‌کنند، برای نخستین بار توسط مرکز امور بانوان و خانواده به مرحله اجرا گذاشته شد.
فاطمه دژبرد؛ سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی ترویج و نهادینه‌سازی الگوی سبک زندگی تراز رضوی در راستای تقویت تعاملات مؤثر و آرامش بخش برای زوجین جوان را هدف اصلی طرح آموزشی «زندگی به سبک رضوی» عنوان می‌کند و می‌گوید: در قالب یک برنامه مدون آموزشی با بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای مختلف یک دوره یک‌ساله برای زوجین جوان زائر و مجاور سراسر کشور و شهر مشهد مقدس که در سال‌های 1395-1396 ازدواج کرده‌اند مطابق با یک نظام انگیزشی و ارتقایی به مرحله اجرا گذاشته می شود.

آموزش‌ها به چه شکل است
وی با بیان اینکه آموزش‌های این طرح در سه حوزه آموزش‌های مجازی، مکاتبه‌ای و حضوری تدارک دیده شده است، عنوان می‌کند: در حوزه مجازی آموزش‌های کاربردی و مهارتی با بهره‌گیری از روش‌های ارتباط مجازی مانند سایت، لوح فشرده، نرم افزار قابل نصب بر روی گوشی همراه، شبکه های اجتماعی، پیامک و ... در نظر گرفته شده است.
وی در توضیح آموزش‌های مکاتبه‌ای می‌گوید: آموزش‌های کاربردی و مهارتی با بهره‌گیری از روش‌های ارتباط مکاتبه‌ای مانند کتاب، جزوه، بروشور، فلش کارت و ... به زوجین جوان ارائه می‌شود.
سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی بهره‌گیری از روش‌های سخنرانی، همایش عمومی، کارگاه آموزشی را جزو برنامه‌های آموزش حضوری معرفی کرد و افزود: تعالی و بالندگی زوجین با رویکرد سیستمی، فرآیند فرزندآوری و فرزند پروری، مدیریت رفتار اجتماعی و اقتصادی زوجین و مهارت‌های زندگی شامل ارتباط موثر، افزایش سازگاری زوجین، افزایش همدلی، مدیریت هیجانات و... جزو موضوعات و سرفصل‌های آموزشی این دوره‌ها است.

چه خدماتی ارائه می‌شود
دژبرد در تشریح خدمات پشتیبانی آموزشی و مشاوره‌ای طرح «زندگی به سبک رضوی» اظهار می‌کند: به‌ منظور استفاده بیشتر و اثربخش زوجین جوان از مجموعه برنامه‌های آموزشی، مشاوره‌ای و حمایتی، سه سطح خدمات شامل اطلاع‌رسانی و پشتیبانی آموزشی، خدمات راهنمایی و مشاوره تلفنی و خدمات مشاوره حضوری برای زوجین جوان تحت پوشش پیش‌بینی می‌شود که به ترتیب توسط رابطین خانواده، همیار راهنما و مشاور تلفنی و مشاوران مراکز آستان قدس رضوی به صورت حضوری ارائه می‌شود.
وی بهره‌مندی از عنوان خادمیاری افتخاری حرم حضرت رضا(ع)، شرکت در اردوهای سه روزه و یک روزه در مشهد مقدس و خارج آن، دریافت بسته‌های فرهنگی، آموزشی و مشاوره‌ای و استفاده از غذای متبرک حضرت رضا(ع) را برخی از امتیازاتی برشمرد که برای شرکت کنندگان در این طرح در نظرگرفته شده است.

چگونه ثبت‌نام کنیم
وی با اشاره به فراهم شدن شرایط ثبت‌نام حضوری و غیرحضوری برای حضور در این طرح می‌گوید: زوجین جوانی که ازدواج‌شان را در سال‌های 1395 و 1396 ثبت رسمی کرده‌اند، می‌توانند از طریق سایتwww.farhangi.agr.ir  یا مراجعه حضوری در خیابان نواب صفوی- ورودی حرم مطهر، پیر پالان دوز- اتاق شماره 36 در این دوره ثبت نام کرده و بعد از دریافت کد رهگیری در تاریخ مشخص شده در همایش توجیهی و آموزش اولیه حضور یابند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.