.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع):

فرهنگ‌سازی از وظایف اصلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) است

آستان مقدس رضوی به سبب انتسابش به هشتمین امام معصوم، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با بهره‌مندی از قدمت 1200 ساله و برخورداری از امکانات گوناگون، ترویج معارف اسلامی و رضوی را در رأس برنامه‌ها و اهداف خویش قرار داده و بیش از هر سازمان و مؤسسه‌ای در پرتو مدیریت توانمند اسلامی موفق شده است در راه تحقق این هدف مهم گام‌های موثری را بردارد.

1396/9/15 چهارشنبه


انجام اقدامات مهم فرهنگی، پژوهشی و تحقیقاتی نظیر ایجاد و احداث دانشگاه‌ها، مجتمع‌های آموزشی، موسسات فرهنگی- پژوهشی متعدد و... گوشه‌ای از حجم گسترده خدمات آستان قدس رضوی در زمینه‌های فرهنگی است که در سالهای پس از انقلاب اسلامی انجام شده است.
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) یکی از موسساتی است که با تاکید تولیت فقید آستان قدس رضوی و مجوز شورای عالی انقلاب اسلامی در سال 1378 در راستای تربیت مدیران اندیشمندان و کارآفرینان  مومن و متخلق به اخلاق کریمه اسلامی تاسیس شده است. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های این دانشگاه پای صحبت دکتر رضا سعیدی؛ رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) می نشینیم و درباره خدمات این دانشگاه با وی همکلام می‌شویم.

لطفا در خصوص تاریخچه تاسیس این دانشگاه و فعالیت‌های آن بفرمایید.
دانشگاه امام رضا(ع) حدود ۲۰ سال پیش تاسیس شده است. دانشجویان در این مرکز در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر و معماری در سه دانشکده مجزا مشغول به تحصیل هستند. سیاست‌های جدید آستان قدس رضوی تقویت و بین‌المللی سازی واقعی دانشگاه است و به این سمت حرکت می‌کند که دانشکده پزشکی راه‌اندازی شود و در قدم‌های بعدی دانشکده داروسازی و دندانپزشکی به این مجموعه اضافه شود.
در این راستا تعاملات زیادی با وزارت علوم و مجموعه آستان قدس رضوی داشتیم تا بروکراسی اداری آن طی شود و مجوزهای لازم گرفته شود. زیرساخت‌های اولیه ساخته شده است و با بیمارستان رضوی همکاری خوبی داشته‌ایم که باعث شد در رنگینک جدید، ۱۷۴۳ رتبه دانشگاه امام رضا(ع) ارتقاء پیدا کند که نشان از نتیجه رضایت‌بخش از همکاری درون سازمانی بوده است.

رویکرد اصلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) چیست؟
رویکرد اول، مرجعیت علمی و یا ارتقای سطح علمی که با راه‌اندازی دانشکده پزشکی دنبال می‌شود. دومین رویکرد بین ‌المللی سازی است که افزایش چشمگیری در جذب دانشجوی خارجی داشتیم و با توجه به این که دانشگاه بین المللی است و بازار کار در ایران تقریبا اشغال شده است و فارغ التحصیل بیکار زیاد داریم بنا را بر این گذاشتیم که دانشجویان خارجی را که جذب می کنیم، بعد از تحصیل به کشور خود برگردند تا توازن بازار کار داخل به هم نخورد. ولی ارز آوری و تاثیرگذاری در منطقه را دنبال خواهیم کرد. بیشتر دانشجویان خارجی ما از کشورهای اطراف ایران هستند و تقاضاهای محدودی از کشورهای اروپایی داشته‌ایم. رویکرد سوم ما محرومیت‌زدایی است که جزو اهداف اصلی آستان قدس محسوب می‌شود و ما این رویکرد را با اعطای تسهیلاتی به دانشجویان ممتاز و محروم دنبال خواهیم کرد.

آیا این دانشگاه تسهیلاتی به دانشجویان کم بضاعت و محروم اختصاص داده است؟
دانشگاه امام رضا(ع) بستر خلق و کاربرد دانش را در یک محیط سالم علمی فراهم کرده است و با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در راستای تحقق منشور هفت‌گانه ابلاغی مقام معظم رهبری و با مساعدت ویژه‌ تولیت آستان قدس رضوی و در راستای حمایت از نخبگان و دانش‌آموختگان ممتاز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، بخشی از ظرفیت پذیرش ورودی سال 96 خود در مقطع کارشناسی ارشد را از میان داوطلبین آزمون تحصیلات تکمیلی به صورت رایگان در قالب «بورسیه تحصیلی امام رضا» پذیرش کرده است.
این تسهیلات شامل تحصیل رایگان در دانشگاه بین‌المللی امام رضا و عدم پرداخت شهریه ثابت و متغیر، امکان استفاده از سلف سرویس دانشگاه به صورت رایگان (ویژه دانشجویان کم برخوردار) و نیز امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی بصورت رایگان (ویژه دانشجویان کم برخوردار) می‌شود.

در خصوص رشته‌های تحصیلی این دانشگاه نیز توضیحاتی بفرمایید؟
این مرکز در دو مجموعه مستقل دانشگاهی خواهران و برادران در مساحتی بالغ بر 30 هزارمتر مربع فضای آموزشی مناسبی را برای دانشجویان فراهم آورده است. رشته‌های تحصیلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد شامل رشته‌های تحصیلی مهندسی برق گرایش مدارهای مجتمع الکترونیک، مهندسی برق گرایش مخابرات سیستم، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز (مجازی)، مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، برنامه‌ریزی شهری (مجازی)، طراحی شهری (مجازی)، مهندسی معماری اسلامی، زبان و ادبیات فارسی گرایش ادبیات کودک و نوجوان، مدیریت ورزشی گرایش مدیریت اوقات فراغت ورزش‌های تفریحی، آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان (مجازی)، نهج البلاغه گرایش اجتماعی سیاسی و حقوق عمومی (مجازی)، علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات، علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت کتابخانه های دیجیتال، آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، ایران شناسی گرایش اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه‌های خطی و نسخه‌آرایی، حسابداری، حسابرسی، ارتباطات گرایش حج و زیارت (مجازی)، مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت استراتژیک، مدیریت اماکن متبرکه مذهبی می‌شود.

چه تعداد دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند؟
رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر از جمله گرایشات موجود در دانشگاه امام رضا (ع) است و درحال حاضر ۶ هزار دانشجو و حدود ۶۰ رشته در مقاطع مختلف در این دانشگاه وجود دارند. در رتبه بندی‌های داخلی، این دانشگاه جایگاه اول را در میان مؤسسات آموزش عالی آزاد به خود اختصاص داده است؛ اما در رتبه‌بندی جهانی لازم است با تلاش و کوشش این رتبه ارتقاء پیدا کند و در راستای بین‌المللی شدن گام بردارد و به تمامی رشته‌ها مجهز شود.

وظیفه اصلی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) چیست؟
وظیفه اصلی ما، آستان قدس و هر مجموعه مذهبی، فرهنگسازی است، لذا ما باید مراکز علمی را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم در پیشبرد فرهنگ ایرانی و اسلامی قدم برداریم؛ بنابراین دانشگاه امام رضا(ع) می‌تواند دانشگاه‌های بیشتری را به خود اختصاص دهد و بیش از دو الی سه پژوهشگاه داشته باشد تا با تربیت افراد متعهد و متخصص بتوانیم کنترل جامعه را به دست آوریم. هدف اصلی ما افزایش کیفیت است، لذا دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)  به عنوان یک مجموعه علمی، در رشته‌های مقاطع پایین اعلام نیاز نکرده و در راستای جذب دانشجو در مقاطع بالاتر مانند دکتری متمرکز خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.