.

اقدامات متنوع پژوهشی موزه‌های آستان قدس رضوی تشریح شد

هم‌زمان با هفته پژوهش، رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، اقدامات این اداره را در طول هشت ماهه نخست سال 1396 تشریح کرد.

1396/9/22 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، جواد فرهمندنژاد در این باره گفت: در پایان آبان ماه سال جاری، تعداد آثار به‌ نمایش گذاشته شده در 16 گنجینه آستان قدس رضوی در چهار ساختمان موزه قرآن و نفایس، موزه مرکزی، موزه تخصصی فرش و موزه مردم‌شناسی، در زیربنای 17هزار مترمربع فضای نمایشی به هشت هزار و 341 اثر رسید که اکثر آن‌ها با تلاش کارشناسان این اداره دارای شناسنامه علمی و اتیکت سه زبانه شده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه اقدامات بسیاری توسط کارشناسان موزه‎های آستان قدس رضوی، به‌ خصوص پژوهش‌گران این اداره در سال جاری انجام شده است، افزود: راه‌اندازی موزه قرآنی، مفهومی و محتوایی هدایای مقام معظم رهبری(مدظله‎العالی)، در هشت موضوع عترت، امام و امت (ولایت)، هنر و هنرمندان، ورزش و ورزشکاران، جهاد و شهادت، استکبارستیزی، علما و دانشمندان، و شخصیت‎ها و مسئولان خارجی، بر اساس سناریوی تهیه شده و با استفاده از فناوری روز، یکی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

انجام اقدامات گوناگون
فرهمندنژاد ادامه داد: چاپ و انتشار هفت کتاب، کاتالوگ و بروشور تخصصی، مانند چاپ کتاب «احادیث کاشی‎های زرین فام حرم مطهر امام رضا(ع)»؛ اثر برگزیده دهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی، از جمله این اقدامات به‌ شمار می‌رود.
وی گفت: همچنین می‌توان به تکمیل اتیکت‎های سه زبانه فارسی، انگلیسی و عربی برای موزه هدایای مقام معظم رهبری و تهیه اطلاعات و اتیکت سه زبانه برای آثار اهدایی رونمایی شده شامل «قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگی گرانیت سیاه»، اثر هنرمند خوش ذوق و مخلص؛ استاد داود زمانی آذر و همچنین سه اثر فاخر اهدایی استاد محمود فرشچیان با عناوین «تابلوی نگارگری عرش بر زمین»، «آسمان چهارم» و «شام غریبان»، اشاره کرد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی اضافه کرد: برگزاری 16 نمایشگاه تخصصی مانند نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام، مستندسازی و تهیه شناسنامه علمی برای 680 اثر موزه‌ای و برپایی 14 کارگاه و نشست علمی برای ارتقای سواد اطلاعاتی کارشناسان و راهنمایان موزه، از جمله اقدامات کارشناسان این اداره در هشت ماهه ابتدای سال جاری است.
وی گفت: از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این مدت می‌توان از تهیه دو هزار و 400 مدخل جهت واژه‌نامه موزه، ورود اطلاعات حدود دو هزار و 700 سکه و بارگذاری بیش از چهار هزار تصویر سکه در پایگاه جامع اطلاعات موزه و تهیه 16 کلیپ تصویری برای گنجینه‌ها و کلیپ‌های مناسبتی، نام برد.
فرهمندنژاد به فعالیت کتابخانه تخصصی هنر و موزه‌داری زیر نظر اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی اشاره و تصریح کرد: همچنین 155 محقق و دانشجوی رشته‎های علوم قرآنی، تاریخ، هنر، موزه‌داری و منسوجات، با مراجعه به این اداره از خدمات مشاوره کارشناسان آن در هشت ماهه نخست سال بهره‌مند شدند.
وی افزود: 250 مطلب عربی و انگلیسی از جمله اطلاعات مورد نیاز برای موزه بزرگ جامع رضوی و هشت بهشت، معرفی ده موزه‎ برتر جهان، بروشورها و اتیکت‌های گنجینه‌های مختلف آستان قدس رضوی ترجمه شده و 58 مورد پایش محیطی از محیط موزه‌ها و گودبرداری موزه بزرگ جامع رضوی نیز در این مدت صورت گرفته است.
رئیس این اداره موزه‌های آستان قدس رضوی از تهیه و نصب 30 عکس قدیمی بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) و موزه قدیم در این موزه‌ها نام برد و ادامه داد: دو بنر بزرگ از ضریح سوم (نصب شده در سرداب) و ضریح پنجم حرم مطهر رضوی (ضریح کنونی) در پشت ضریح چهارم نصب شده است که مورد استقبال زیاد زائران و مجاوران قرار گرفته است.

فعالیت‌های آرشیوی
فرهمندنژاد با اشاره به اینکه آرشیو و مستندنگاری در معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی زیر نظر اداره پژوهش و معرفی آثار، در سال 1385 ایجاد شده است، گفت: همچنین فعالیت دیجیتال و نظام‌مند در این معاونت از سال 1392 آغاز شده و حجم تقریبی اطلاعات به 800 گیگابایت رسیده است.
وی ادامه داد: در پرتوی این فعالیت‌های آرشیوی و دیجیتالی، نسخه پشتیبان آثار به صورت دوره‏ای و مستمر تهیه می‌شود و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در کوتاه‏ترین زمان ممکن میسر شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار موزه‌های آستان قدس رضوی بیان کرد: فعالیت‌های آرشیوی معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی در چهار بخش اصلی؛ مستندسازی آثار موزه‌ای، پژوهش و معرفی آثار، حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و همچنین موزه مجازی انجام می‌شود.
وی افزود: بخش مستندسازی آثار موزه‌ای شامل تمامی اطلاعات مربوط به آثار موزه‏ای همچون دفاتر ثبت، شناسنامه، تصویر، اتیکت، کاتالوگ و... می‌شود که در ساختار نوین به صورت کاملاً نظام‏مند ذخیره و نگهداری می‏‌گردد.
فرهمندنژاد گفت: قسمت پژوهش و معرفی آثار نیز پس از ایجاد ساختار نوین آرشیو، افزوده شد و شامل تمامی فعالیت‏های آموزشی، پژوهشی، انتشارات، وب‏سایت، فیلم و تصویر، وقایع و رویدادهای موزه‏ای، گزارشات، طرح‏ها و برنامه‌‏ها و... می‏‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین بخش حفاظت و مرمت آثار فرهنگی حاوی گزارشات مرمتی مربوط به آثار مرمت شده، تصاویر مستندسازی شده، شناسنامه‏های مرمتی، آثار مکشوفه در محدوده حرم مطهر رضوی و سایر فعالیت‏های این حوزه است.
رئیس این اداره، بخش موزه مجازی را جدیدترین بخش آرشیو دانست و ادامه داد: این بخش هم‌زمان با شروع طرح موزه مجازی در سال 1394، افزوده شده و شامل اطلاعات مربوط به واژه‏نامه تخصصی موزه، پایگاه جامع اطلاعات، چند‌رسانه‏ای، بازدید مجازی، واقعیت افزوده و... است.
وی ادامه داد: همچنین مدیریت وب سایت موزه‎های آستان قدس رضوی و تهیه و بارگذاری مطالب و گزارش‎های متعدد متنی و تصویری و رویدادهای مهم موزه‎ای، همکاری در نمایش منتخبی از آثار نفیس موجود در خزانه آستان قدس رضوی، معرفی آثار هنری، معرفتی و تاریخی در قالب‌های مختلف، برپایی کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، از دیگر فعالیت های این اداره است.

برنامه‌های آینده
فرهمندنژاد ابراز کرد: به همت اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی، تفکیک و انتخاب برخی از آثار خزانه برای موزه بزرگ رضوی، تهیه و تدوین کاتالوگ آثار موزه‎ای اهدایی مقام معظم رهبری (مدظله‎العالی) برای تهیه کتاب آثار اهدایی معظمٌ له، در ادامه سال 1396 صورت می‌گیرد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی با تذکر بر اینکه معاونت امور موزه‎های سازمان فعالیت‎های فرهنگی خود را در سه محور قرآن و عترت، زیارت، و انقلاب اسلامی انجام می‌دهد، افزود: کارشناسان این اداره در حال بررسی طرح‎های مختلفی برای اجرایی شدن منويات توليت معزز آستان قدس رضوی هستند.
فرهمندنژاد ادامه داد: ارائه راه‎کار برای همکاری موزه‎ها با برخی قسمت‎های آستان قدس رضوی در جهت معرفی هرچه بیشتر و بهتر موزه‎ها و آثار موزه‎ای در سطح جهان، ایجاد پایگاه اندیشه‌ورزان و دعوت از استادان حوزه و دانشگاه و هنرمندان، از جمله این طرح‌ها است.
وی با تذکر بر اینکه در حال حاضر نمایشگاه شیخ بهاءالدین محمد؛ دانشمند بزرگ جهان اسلام، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی دایر است و مورد استقبال پرشور بازدیدکنندگان قرار گرفته است، گفت: از دیگر طرح‌ها می‌توان به برپایی نمایشگاه‎های مناسبتی مانند نمایشگاه معرفی آثار با موضوع زیارت و امام رضا(ع)، آثار با موضوع انقلاب اسلامی، نمایشگاه وقف و نمایشگاه معرفی شخصیت‎های علمی و مذهبی از جمله شیخ حر عاملی، اشاره کرد.

گذری بر تاریخچه اداره پژوهش و معرفی آثار
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: معاونت امور موزه‎ها در سال 1382 زیر نظر سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی قرار گرفت و اداره پژوهش و معرفي آثار نیز فعالیت خود را در راستای شناخت و درك بيشتر و دقيق‌تر آثار تاريخي- فرهنگي در زیر مجموعه این معاونت آغاز کرد.
وی با بیان اینکه موزه آستان قدس رضوی دارای قدمت و پیشینه تاریخی بسیاری است، خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از آثار نفیس قدیمی حرم مطهر و اماکن متبرکه و اشیای گرانبها و کم‌نظیری که به پشتوانه ارادت خالصانه دوستداران ائمه اطهار به ‌ویژه حضرت ثامن‌الحجج(ع) در طول ادوار تاریخی از طریق نذر، وقف یا اهدا، به این آستان ملکوتی تقدیم شده است، در گنجینه‌های مختلف آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
برنامه‌های دهه کرامت موزه‌های آستان قدس رضوی معرفی شد
آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با موضوع فلسطین معرفی شد
معرفی آثاری با محوریت امام علی(ع) در موزه‌های آستان قدس رضوی
آثار موزه‌های آستان قدس رضوی با محوریت آیات قرآن معرفی شد
موزه‌های آستان قدس رضوی نقش مهمی در جذب گردشگر دینی دارند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.