.

در گفت‌وگوی با دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عنوان شد؛

آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی محور و مروج تقریب مذاهب اسلامی

عالم برجسته مشهدالرضا(ع) که با کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سرّ بلاغته» شناخته می‌شود، کسی نیست جزء مرحوم آیت‌الله محمد واعظ زاده خراسانی که خورشید عمر پرثمرش 28 آذرماه سال 95 در سن 91 سالگی غروب کرد.

1396/9/28 سه‌شنبه

توجه به قرآن و تقریب مذاهب دو دغدغه این عالم ربانی بود که به نوشتن کتاب ارزشمند المعجم، تأسیس دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی و ریاست مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی انجامید و با تربیت شاگردان سنی و شیعه در حوزه و دانشگاه در راستای آیه شریفه و اعتصموا بحبل اللَّه جمیعا و لاتفرّقوا بسیار کوشید.
سالروز رحلت این عالم برجسته مشهدی ما را بر آن داشت تا گوشه‌ای از عمر پربرکت ایشان را با بیان حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن اختری؛ دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به تصویر بکشیم که در ادامه می‌خوانید.

در ابتدا از آشنایی خود با آیت‌الله واعظ زاده خراسانی و همکاری‌تان با این مرحوم در مجمع جهانی تقریب مذاهب بگویید.
مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی یکی از چهره‌های درخشان مشهد و یک شخصیت علمی و بین‌المللی بودند. آشنایی بنده با ایشان برمی‌گردد به زمانی که در سوریه بودم و در این سفر از نزدیک توفیق آشنایی با این مرحوم را پیدا کردم و بعد از آن در جلسات شورای عالی مجمع تقریب مذاهب پیوسته به هم نزدیک‌تر و از افکار و اندیشه‌های ایشان بهره‌مند می‌شدیم.

فعالیت یک دهه مرحوم خراسانی به عنوان دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، چگونه باعث تبیین اندیشه‌های تقریب، دعوت اتباع و سران مذاهب مختلف به همکاری، هم‌اندیشی و مبارزه با جنگ‌های فرقه‌ای و جریان‌های تفرقه‌انگیز شد؟
ایشان از آغاز تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به دستور مقام معظم رهبری به دبیر کلی مجمع تقریب منصوب شدند و خدمات خوبی در اندیشه تقریبی از خود به یادگار گذاشتند. مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی از جمله شخصیت‌هایی است که از آغاز طلبگی و نشستن پای درس خارج آیت‌الله بروجردی، دغدغه تقریب بین مذاهب اسلامی را داشتند. این عالم ربانی با حضور در کنفرانس‌ها، گردهمایی‌ها، نشست‌های بزرگ و اجتماعات به خصوص در نماز جمعه‌ به تبلیغ از امت اسلامی و فراخوانی علما و اندیشمندان به وحدت و یکپارچگی اهتمام داشتند و با قلم زیبا و رسای خود به زبان عربی و فارسی در طول این مدت به تبیین ضرورت امت اسلامی و لزوم کنار گذاشتن اختلافات می‌پرداختند و امت اسلام را به وحدت دعوت می‌کردند. بعد از ارتحال امام خمینی(ره) و آغاز رهبری امام خامنه‌ای از چهره‌هایی بودند که با تمام وجود از ولایت فقیه حمایت و پشتیبانی کردند و در کنار ایشان برای دعوت به یکپارچگی ایستادند و با پذیرش مسئولیت مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای تحکیم و تعمیق اندیشه وحدت اسلامی تا آخرین لحظات زندگانی در این راه با اخلاص و دلسوزی جهاد کردند.

تقدیر از مقام شامخ علمای کم‌نظیر تقریب مذاهب همچون مرحوم آیت‌الله محمد واعظ‌ زاده خراسانی چقدر می‌تواند به تقریب بین شیعه و سنی کمک کند؟
بین علما و دانشمندان کشورمان شخصیت‌های بزرگی داشتیم که معتقد به موضوع وحدت اسلامی، ضرورت ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان مسلمانان و دوری از اختلافات و دامن زدن به اختلاف مذاهب بین امت اسلامی بودند. شخصیت‌های بزرگی مثل آیت‌الله سیدمحمدحسن شیرازی بزرگ صاحب فتوای تنباکو، سیدجمال‌الدین اسدآبادی و شیخ جعفر کاشف القطاع و همچنین برجسته‌ترین چهره‌ها مرحوم آیت‌الله بروجردی بودند؛ امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر ضرورت وحدت امت اسلامی تأکید می‌فرمودند. امروز نیز شاهدیم رهبر معظم انقلاب برای زمینه‌سازی تحقق و شکل‌گیری وحدت اسلامی اقدامات موثری انجام دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به تأسیس مجمع جهانی مذاهب اسلامی اشاره کرد. این مجموعه تاکنون توانسته گام‌های بسیار خوبی بردارد و مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی یکی از شخصیت‌های برجسته بودند که در محضر آیت‌الله بروجردی پا به میدان وحدت نهادند و تا پایان عمرشان از مسئله وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب دفاع کرده و زحمات فراوانی برای ایجاد وحدت کشیدند و تلاش‌های فراوانی کردند که الحق باید ایشان را یکی از چهره‌های درخشان و مومن به تقریب دانست. مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی یک شخصیت علمی، منطقی، عقلانی و به تعبیر دیگر از جمله روشنفکرانی به شمار می‌رفتند که معتقد بودند مسئله اختلاف بین مسلمانان از توطئه‌های دشمنان اسلام و به خصوص یهود و صهیونیسم در رأس آنها انگلیس و آمریکا بوده و آن‌ها تلاش می‌کنند بذر اختلاف بیافکنند و روحیه‌ مسلمانان را تضعیف و نقشه‌های شوم خود را در میان مسلمانان ایجاد کنند و لذا این عالم ربانی باور داشتند با نقشه‌های شوم و با توطئه آمریکا و انگلیس با همه وجود باید مبارزه کرد و از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ضمن حمایت و دعوت از اندیشه‌های امام خمینی(ره) با تمام وجود علیه تفکرات غلط مبارزه کردند.

مجمع جهانی تقریب مذاهب در بیداری اسلامی چه نقشی ایفا کرده است؟
مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این مورد بیش از پیش تلاش کرده است و اقدامات خوبی انجام داده، ولی کافی نیست و لازم است این حرکت توسعه یابد و با بهره‌گیری از همه وسائل رسانه‌ای به خصوص حوزه مجازی در جهان اسلام تلاش‌های علمی، تحقیقاتی و تبلیغات دینی برای معرفی اسلام ناب محمدی صورت گیرد.

آستان قدس رضوی به عنوان یک مجموعه فرهنگی و مذهبی که سالانه میزبان تشرف میلیونی زائران شیعه و سنی است، چگونه می‌تواند پرچمدار گفتمان تقریب مذاهب باشد؟
بی‌شک آستان قدس رضوی این شایستگی را دارد نسبت به موضوع توطئه‌های تکفیری و تروریست‌ها همایش و اجلاس‌های بین‌المللی گفتمان تقریب مذاهب اسلامی را با حضور علما و فرهیختگان علمی برگزار کند و همچنین با بزرگداشت چهره‌های درخشان علم و ادب همچون آیت‌الله واعظ زاده خراسانی در صدد معرفی شخصیت‌ها و چهره‌های اسلامی بیش از پیش برآید.

از آنجا که مرحوم واعظ زاده خراسانی استاد حوزه و دانشگاه بودند، بفرمایید ایشان چگونه در وحدت این مراکز علمی تلاش کردند؟
مرحوم آیت‌الله واعظ زاده خراسانی ارتباط خوبی با علمای جهان اسلام به ویژه علمای مصر و مفتی‌های کشورهای اسلامی و عربی ایجاد کرده بود و همواره با گفت¬وگو و تبلیغات وحدت اسلامی حوزه‌های علمیه، علما، اندیشمندان، فرهیختگان و دانشگاهیان را در کشورهای مختلف به وحدت اسلامی دعوت می‌کردند.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.