.

مبارز انقلابی

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدتقی فلسفی در سال 1286 شمسی در خانواده‌ای عالم به دنیا آمد.

1396/10/17 يكشنبه

وی پس از فراگیری ادبیات و سطوح، به آموختن فلسفه و معقول از استادانی همچون میرزا طاهر تنكابنی، میرزا محمود قمی و میرزا مهدی آشتیانی پرداخت و بنیه علمی خود را استوار ساخت. وی پس از آن به وعظ و خطابه روی آورد و در پانزده سالگی اولین جلسه منبرش را در محضر پدر و گروه بسیاری از مردم برپا كرد كه تشویق همگان را برانگیخت. از آن پس، نام
فلسفی بر سرزبان‌ها افتاد و در نوزده سالگی برای منبر به مجلس شورای ملی دعوت شد.
وی پس از اعتراض به كشتار مسجد گوهرشاد، ممنوع‌المنبر و خلع لباس شد تا اینكه پس از سه سال و با كوشش آیت‌اللَّه كاشانی، منبرش رسماً آزاد گردید. حجت الاسلام فلسفی در منبر و خطبه، روش نوینی را پایه گذاری كرد و تحول عمیقی در فن سخنوری به وجود آورد. در سال 1350 ، در مجلس بسیار مهمی، به یاوه‌گویی‌های دو نفر از سناتورها علیه امام خمینی(ره) پاسخ داد و آشكارا نام امام را برفراز منبر تكرار نمود و از مقام شامخ ایشان تجلیل به عمل آورد.
این سخنرانی باعث شد كه تا زمان پیروزی انقاب اسلامی ممنوع‌المنبر شود ولی این وضعیت باعث عقب‌نشینی وی از مواضعش نگردید.
علاوه بر این، حجت‌الاسلام فلسفی، همواره با فرقه بهائیت و كمونیسم و حزب توده مبارزه می‌ك‏رد و در این راه، ترسی به خود راه نمی‌داد.
او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس ازهفت سال ممنوعیت منبر و اندكی پس از ورود امام به ایران، در حضور معظمٌ له و هزاران نفر دیگر، سخنرانی كرد و بار دیگر مورد تأیید و تفقد امام قرار گرفت.
با پیروزی انقاب اسلامی، حجت الاسلام فلسفی به رغم كهولت سن، تا پایان عمر خود به فعالیت‌های مختلف و منبرهای روشنگر خویش ادامه داد و لحظه‌ای نیاسود تا این كه در 27 آذر 1377 دار فانی را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظیم در ری به خاك سپرده شد.
عمده آثار وی با نام گفتار فلسفی انتشار یافته كه كودك از نظر وراثت و تربیت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمایلات و الحدیث در 5 جلد از آن جمله‌اند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.