.

در سلسله جلسات «با خادمان خورشید» عنوان شد:

هرکار مستحبی را از ترس ریا نباید ترک کرد

کارشناس دینی گفت: هر کار مستحبی را از ترس ریا نباید ترک کرد بلکه تنها برای رضای خدا باید نیت کرد.

1396/10/20 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی امین نیا در جلسه با خادمان خورشید اظهار کرد: نیت بخش مهمی از عبادات است و روح عبادت محسوب می‌شود.
وی افزود: نیت قصد انجام کاری است و ارتباطی با کلام ندارد و آنچه بر زبان جاری می‌شود حاکی از نیت است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین امین نیا ادامه داد: اگر زمانی در حال غسل اصرار بر گفتن نیت داشته باشیم کار درستی نیست و هدف از نیت، دانستن علت انجام کار است.
وی افزود: تنها یک مکان است که گفتن نیت خوب بوده و ثواب دارد و آن زمان محرم شدن در حج واجب و عمره است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین امین نیا گفت: در کارهای روزمره برای نیت ارزش زیادی قائل هستیم و زمانی که نیت صحیحی همراه کاری باشد اهمیت آن بیشتر است.
وی عنوان کرد: جابر بن عبدالله انصاری از حضرت محمد(ص) نقل می‌کند که فرمودند اجر دو نفر باهم برابر است، کسی که مالی که خداوند به او عطا کرده را خرج اطاعت از خداوند می‌کند و کسی که قصد اجرای کار برای رضای خدا دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین امین نیا بیان کرد: هر کار مستحبی را از ترس ریا نباید ترک کرد بلکه تنها برای رضای خدا باید نیت کرد.
وی ادامه داد: امام موسی کاظم(ع) از پدران خود نقل می‌کند «حضرت علی(ع) برای جنگی اعزام شد و اصحاب هم برای همراهی با ایشان برای جنگ رفتند و فردی برای دریافت امتیاز همراه ایشان شد. پیامبر در این باره فرمود که عمل با نیت سنجیده می‌شود و آن فرد تنها به نیت خود می‌رسد.»
حجت‌الاسلام‌والمسلمین امین نیا گفت: کار باید علاوه بر نیت خوب، حسن فاعلی را هم داشته باشد زیرا اگر کار خوب باشد و ریاکارانه انجام شود نه‌تنها ارزشی ندارد بلکه برخی اوقات باعث شقاوت هم می‌شود.
وی بابیان اینکه زمانی که نیت کار خوب هم خوب باشد عمل متناسب با آن دارای ارزش زیادی خواهد بود، افزود: یک نوع از عبادات برای کسب ثواب بیشتر انجام می‌شود که عبادت انسان‌های حریص است و برخی دیگر خداوند را از ترس آتش جهنم عبادت می‌کنند.
وی در خاتمه عنوان کرد: برخی خداوند را زمانی که عبادت می‌کنند به بهشت و جهنم کاری ندارند و فقط برای محبت خداوند او را عبادت می‌کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
نقش خانواده در تربیت نسل منتظر و مهدوی تبیین شد
سیره اهل‎بیت(ع) منشور بی‎نظیر زندگی موفق است
دستیابی به زندگی آرمانی با مطالعه و عمل به رساله حقوقی امام سجاد(ع) میسر است
صفاى زندگى به حاکمیت عشق و علاقه در خانواده وابسته است
انجام کار نیک غذای شادی‌آفرین روح مومن است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.