.

پژوهشگر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

تألیف و ویرایش 85 اثر طی 30 سال فعالیت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

پژوهشگر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: طی حدود 30 سال فعالیت در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، 85 اثر شامل ویرایش، ترجمه و تالیف آثار و مقاله را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده‌ام.

1396/10/21 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین موسی دانش، اظهار کرد: از سال 1367 با بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مشغول به همکاری هستم. طی 5  سالی که در گروه ویراستاری فعالیت کردم، حدود 40 کتاب را ویرایش کردم. هم اکنون عضو گروه حدیث پژوهی این مرکز هستم.
وی افزود: برخی از این آثار به چاپ رسیده توانسته رتبه‌های استانی و کشوری را کسب کند و مفتخر به جوایز و لوح تقدیر شده است.
این پژوهشگر ادامه داد: کتاب «امام حسین (ع) و پگاه پیروزی» یکی از آثار منتشر شده‌ای است که در دو جلد به چاپ رسیده و به عنوان کتاب سال استان انتخاب شده است. دو اثر دیگر با نام‌های «بانکداری اسلامی» و «اسلام و خشونت» در حوزه علمیه مشهد نیز  به عنوان کتاب سال معرفی شده است.
وی عنوان کرد: ترجمه «تفسیر الکاشف» یکی دیگر از آثاری است که در 8 جلد به چاپ رسیده و رتبه کشوری را از آن خود کرده است. همچنین این اثر در نمایشگاه قرآنی تهران مفتخر به دریافت لوح تقدیر و جایزه شده است.
حجت الاسلام والمسلمین دانش افزود: مقاله‌ای به عنوان «سیاست و حکومت در نهج البلاغه» نیز در جشنواره شیخ طوسی که در استان قم برگزار شد، به عنوان مقاله ممتاز شناخته شده و به جایزه و لوح تقدیر مفتخر شد.
وی در ادامه به جدیدترین آثاری که در دست چاپ است، اشاره و تصریح کرد: کتاب نهج البلاغه که نتیجه کار مشترک و گروهی با پژوهشگران گروه حدیث پژوهی این مرکز است، یکی از آثار در دست چاپ  به شمار می‌رود. این کتاب یک ترجمه جدید و نوین از نهج البلاغه است. از این رو برخی از مشکلاتی که در ترجمه های قبلی مشاهده شده است در این اثر دیده نمی‌شود.
پژوهشگر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: جملات پیچیده‌ای در نهج البلاغه وجود دارد که برخی از آن‌ها ترجمه صحیح و منطقی ندارد. از این رو در این اثر سعی شده است که ترجمه‌ای متقن و صحیح به مخاطبان ارائه شود. این کتاب به زودی به چاپ خواهد رسید و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
وی ابراز کرد: «الفکر التربوی عند سید محمد باقر الصدر» عنوان دیگر اثر در دست چاپ است که به بررسی اندیشه‌‌های تربیتی از دیدگاه شهید صدر می‌پردازد.
دانش ادامه داد: مسئله تربیت از دیدگاه اسلام مسئله مهمی است. در نهج البلاغه و همچنین آیاتی از قرآن کریم نیز پیام‌های تربیتی فراوانی یافت می‌شود. از این رو اندیشه‌های تربیتی، نیاز جامعه دانشگاهی و حوزه‌های علمیه است که برای تحقق این امر باید برنامه‌هایی تدوین شود.
وی خاطرنشان کرد: در این کتاب شیوه‌های تربیتی شهید صدر بیان شده است. این شهید بزرگوار فعالیت‌های خود را بر تربیت مردم اختصاص دادند و همواره در صدد این بودند که مردم را ضد استعمار و ضد ظلم بار بیاورند. خوشبختانه ایشان در این امر موفق عمل کردند. بعد از شهادت شهید صدر قیام‌های مهمی در عراق رخ داد که به برکت تربیت ایشان بود. شهید صدر دیدگاهش این بود که طلاب و حوزویان علاوه بر آموزش مسائل دینی به مسائل علمی و سیاسی نیز توجه کنند.
این پژوهشگر ادامه داد: کتاب «الفکر التربوی عند سید محمد باقر الصدر» در سال 97 به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
زمینه‌های همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و انجمن‌های علمی حوزه بررسی می‌شود
انتشار ۱۷۶ اثر علمی- پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت
برگزاری نشست‌های ویژه دهه کرامت رضوی با محوریت معرفی تراث رضوی
کتاب «اخبار اهل بیت(ع) در میراث مکتوب مدائنی» به چاپ رسید
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.