.

کتاب شریف نهج‌البلاغه‌ به 9 زبان خارجی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود

مسئول تالار کتاب‌های خارجی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از نگهداری ترجمه‌های نهج‌البلاغه‌ به 9 زبان زنده دنیا (جز فارسی و عربی) در این تالار خبر داد.

1396/10/21 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، حمیدرضا منتظر ابدی با بیان این خبر به مناسبت 23 دی ماه، سال‌روز درگذشت استاد سیدجعفر شهیدی؛ مترجم فارسی نهج‌البلاغه گفت: در این تالار، ترجمه نهج‌البلاغه به 9 زبان انگلیسی، فرانسه، اردو، صربی، ترکی استانبولی، ایتالیایی، مجاری، پشتو و بوسنیایی، وجود دارد.
وی ادامه داد: اعضای کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با کدهای عضویت 1، 2، 31، 3 و 4(از مقطع تحصیلی کاردانی تا دکترا) امکان امانت گرفتن حداکثر پنج جلد کتاب‌ به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و اردوی از این تالار را دارند و کتاب‌های زبان‌های دیگر فقط در محل تالار قابل مطالعه و بررسی است.
منتظر ابدی به وجود ترجمه قرآن کریم به 74 زبان زنده دنیا در تالار کتاب‌های خارجی آستان قدس رضوی اشاره و ابراز کرد: در حال حاضر، بالغ بر 116 هزار و 540 جلد کتاب به 92 زبان در دسترس مراجعین این تالار قرار دارد.
وی گفت: در طول 9 ماهه نخست سال جاری، بیش از 14 هزار و 800 نفر به این تالار مراجعه کردند که افزون بر 900 نفر آن‌ها مراجعین میهمان بوده‌اند.
کارشناس مسئول تالار کتاب‌های خارجی سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: همچنین در این مدت، بیش از 27 هزار و 400 نسخه کتاب توسط اهل قلم، پژوهش‌گران و مترجمان در این تالار مطالعه شده و نزدیک به شش هزار و 700 نسخه کتاب آن نیز توسط اعضاء کتابخانه به امانت گرفته شده است.
وی با تأکید بر اینکه منابع تالار کتاب‌های خارجی از طریق خریداری و اهدا تهیه شده است، گفت: این تالار طبق آیین‌نامه مصوب مجاز به تهیه کتاب در موضوعات اسلام، ایران، خاورمیانه و برخی کتاب¬های پر مراجعه رشته‌های علوم انسانی است، اما از لحاظ کتاب‌های مرجع تقریباً تمام موضوعات و علوم مختلف را شامل می‌شود.  
منتظر ابدی از این تالار به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نام برد و افزود: این بخش شامل سه قسمت؛ مخزن بسته، تالار مطالعه و واحد امانت است که در مخزن بسته کتاب‌های تک نسخه و نفیس نگهداری می‌شود.
وی ادامه داد: مراجعین می‌توانند با جستجو در نرم‌افزار سیمرغ نصب شده بر روی رایانه‌های مستقر در تالار و ارائه شماره راهنمای کتاب به کتابدار مخزن، از کتاب مورد نظر خود در محل تالار مطالعه استفاده کرده و یا از صفحات مورد نیاز کپی و اسکن تهیه کنند.
منتظر ابدی با بیان اینکه تالار کتاب‌های خارجی کتابخانه مرکزی حرم مطهر امام هشتم(ع) در فضایی به مساحت 518 مترمربع در طبقه همکف، روبروی تالار محققان قرار گرفته است، اضافه کرد: اعضا و مراجعین میهمان می‌توانند در روزهای زوج از ساعت 7:30 تا 18:45 و روزهای یکشنبه و سه‌شنبه از ساعت 7:30 تا 13:30 و پنج‌شنبه‌ها از ساعت 7:30 تا 12:30، به این تالار مراجعه کنند.
همچنین مجموعه‌ای از نهج‌البلاغه‌ها و تفسیرهای مرتبط با این کتاب ارزشمند به زبان‌های فارسی و عربی در دیگر بخش‌های کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی مانند مخزن چاپی و همچنین اداره مخطوطات(محل نگهداری کتاب‌های خطی و چاپ سنگی) وجود دارد و منابع آن‌ها طبق ضوابط این کتابخانه در اختیار محققان قرار می‌گیرد.
گفتنی است، کتاب شریف نهج‌البلاغه اثر گران‌سنگ امام نخستین شیعیان؛ امام علی(ع) شامل سه بخش مهم؛ خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار است. این اثر توسط سید رضی گردآوری شده است و شامل 241 خطبه، 79 نامه و 480 گفتار حکمت‌آموز(کلمه قصار) می‌باشد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
نمایشگاه‌ کتاب و اسناد ضریح‌های رضوی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد
نمایشگاه کتاب در تالار مطالعه قفسه باز بانوان برگزار شد
 وجود 2600 نسخه کتاب خطی و چاپ سنگی از آثار شهید ثانی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
زنگ کتاب در منطقه پنجتن، توسط کتابداران کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس رضوی به صدا درآمد
نمایش تازه‌های کتب علمی-پژوهشی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.