.

نگهداری از 60 نسخه نهج‌البلاغه خطی و چاپ سنگی در کتابخانه وزیری

مجموعه‌ای افزون بر 60 نسخه خطی و چاپ سنگی از نهج‌البلاغه و آثار مرتبط با آن، در گنجینه کتابخانه و موزه وزیری یزد نگهداری می‌شود.

1396/10/21 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، کارشناس مسئول کتاب‌های چاپ سنگی و مطبوعات کتابخانه و موزه وزیری یزد در آستانه 23 دی ماه؛ سال‌روز درگذشت استاد سیدجعفر شهیدی؛ مترجم نهج‌البلاغه گفت: این مجموعه شامل 12 نسخه خطی و 50 نسخه چاپ سنگی از نهج‌البلاغه، ترجمه و شرح آن است و قدمت کهن‌ترین نهج‌البلاغه آن به سال 882 قمری برمی‌گردد.
منوچهر آراسته ادامه داد: این نهج‌البلاغه نفیس توسط «حمزه بن پیر هلال بن کجهش بن هلال حسینی» بر روی کاغذ سمرقندی در 308 برگ، به خط نسخ کتابت و توسط «میرزا احمد هروی یزدی» اهدا شده است. در این نسخه ارزشمند، ترجمه بین‌السطور خطبه‌ها نیز به زبان فارسی قابل مشاهده است.
وی ابراز کرد: از جمله نهج‌البلاغه‌های خطی نفیس دیگر می‌توان به آثاری مانند «شرح ابن ابی الحدید» اشاره کرد. این شرح نهج‌البلاغه توسط «احمد بن حسن صالح»؛ کاتب اثر، بر روی کاغذ اصفهانی در 135 برگ، به خط نسخ در سال 965 قمری نوشته شده است.
آراسته افزود: نگارش شرح نهج‌البلاغه توسط «عزالدین ابی حامد عبدالحمید بن هبه الله المدائنی» مشهور به «ابن ابی الحدید»، تحولی اساسی در این حوزه تلقی می‌شود. زیرا او علاوه بر اینکه به ادبیات عرب تسلط داشت، اشعاری نیکو نیز سروده است و بر تاریخ، فقه و کلام هم مسلط بود.
وی از نسخه «تنبیه الغافلین و تذکره العارفین»(ترجمه و شرح نهج‌البلاغه)، به عنوان یکی دیگر از نفایس خطی مجموعه حاضر نام برد و گفت: این اثر توسط «ملا فتح الله بن شکر الله شریف کاشانی» به فارسی ترجمه شده است و شرح آن، اغلب جنبه ادبی و لغوی دارد.
کارشناس کتابخانه و موزه وزیری ادامه داد: نسخه تنبیه الغافلین و تذکره العارفین، به خط نستعلیق در کاغذ حنایی و 210 برگ، در سال 1017 قمری کتابت شده است.
وی افزود: نام مرحوم حجت‌الاسلام سیدعلی محمد وزیری؛ مؤسس و واقف کتابخانه وزیری یزد به عنوان اهداکننده برخی از این آثار مانند نهج‌البلاغه خطی که توسط محمد حسین یزدی در سال 1306 قمری نوشته شده و همچنین دو شرح نهج‌البلاغه خطی شامل نسخه تنبیه الغافلین و تذکره العارفین دیگری که در قرن 12 کتابت شده است و نسخه مصباح السالکین می‌درخشد.
آراسته گفت: نهج‌البلاغه‌ها و دیگر آثار مرتبط خطی این مجموعه به خط نسخ و نستعلیق نگاشته شده و با مقوایی با روکش تیماج مجلد شده است. همچنین عناوین و نشانه‌ها در آن‌ها به شنگرف است.

نهج‌البلاغه‌های نفیس چاپ سنگی
کارشناس کتاب‌های چاپ سنگی کتابخانه وزیری یزد بیان کرد: قدیمی‌ترین نهج‌البلاغه چاپ سنگی کتابخانه و موزه وزیری یزد نیز در 307 صفحه، قطع رحلی، در سال 1267 قمری در تبریز چاپ شده است.
وی افزود: «محمدجعفر بن محمدباقر قراچه داغی اهری»، این نسخه را به خط نسخ و حواشی آن را به خط شکسته نستعلیق نوشته است. به نظر می‌رسد این نسخه، قدیمی‌ترین نهج‌البلاغه چاپ سنگی در کشور باشد.
آراسته گفت: «منهاج البراعه فی شرح نهج‌البلاغه»، اثر ارزنده «علامه محقق مرحوم میرزا حبیب الله هاشمی خویی» است که در بین شرح‌های نهج‌البلاغه در قرن سیزدهم هجری، جایگاه ویژه‌ای دارد.
وی این شرح نهج‌البلاغه را یکی از گسترده‌ترین شرح‌ها دانست و اضافه کرد: این نسخه توسط «محمد علي عبرت ناييني» به خط نسخ در سال 1351 قمری کتابت و در سه جلد چاپ شده است. همچنین نسخه ممهور ‏به مُهر چهارگوش؛ (ملاحظه شد) است.
این کارشناس با اشاره به شرح نهج‌البلاغه‌ای که به همت «محمد باقر بن محمد نواب لاهیجانی اصفهانی»؛ از دانشمندان سده سیزدهم هجری، تألیف شده است، ادامه داد: این شرح و ترجمه مفصل نهج‌البلاغه به خط نسخ و مشتمل بر 342 صفحه، در سال 1325 قمری در دارالطباعه سید مرتضی در تهران، منتشر شده است.
وی تصریح کرد: نهج‌البلاغه‌ها و آثار مرتبط چاپ سنگی این مجموعه به خط نسخ، نستعلیق و شکسته نستعلیق، بر روی کاغذهای فرنگی در قطع رحلی، با جلد مقوایی دارای روکش تیماج در قرن سیزدهم و چهاردهم هجری قمری در چاپخانه‌های مختلف تبریز و تهران به چاپ رسیده است.

دیجیتال‌سازی نفایس
آراسته گفت: نسخه دیجیتال پشتیبان از تمام نسخه‌های خطی کتابخانه وزیری یزد تهیه شده است و محققان در صورت نیاز، نسخه دیجیتال آن را طبق ضوابط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: نسخه‌های چاپ سنگی به صورت دیجیتال و همچنین خود نسخه با هماهنگی مدیریت کتابخانه و نظارت کارشناس کتاب‌های چاپ سنگی در اختیار پژوهش‌گران قرار می‌گیرد.
این کارشناس افزود: در حال حاضر، بیش از چهار هزار و 800 نسخه خطی، افزون بر پنج هزار و 400 کتاب چاپ سنگی، بیش از 239 هزار و 650 نسخه کتاب چاپی و یک هزار و 620 نشریه در کتابخانه و موزه وزیری یزد وجود دارد.
آراسته با اشاره به اینکه شمار اعضای کتابخانه وزیری یزد در پایان آذر 1396 از مرز 27 هزار و 400 نفر گذشت، ابراز کرد: این کتابخانه با بهره‌مندی از بخش‌های متنوع مانند مخزن‌های مجزای کتاب‌های خطی، چاپ سنگی و چاپی، تالار محققان و...  زیر نظر معاونت امور کتابخانه‌های وابسته این سازمان فعالیت می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه و موزه وزیری همه‌ روزه جز روزهای تعطیل رسمی از ساعت 7:15 تا 19:30، در جنب مسجد جامع کبیر یزد، پذیرای اهل کتاب و کتابخوانی است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
 نگهداری 230 نسخه خطی و چاپ سنگی با محوریت حضرت فاطمه(س) در کتابخانه وزیری
مجموعه مطبوعات نفیس کتابخانه وزیری یزد معرفی شد
رؤسای مدارس جامعه تعلیمات اسلامی کشور از کتابخانه وزیری یزد دیدن کردند
وجود 6400 نسخه کتاب چاپ سنگی و سربی در گنجینه کتابخانه وزیری یزد
اهدای مجموعه منابع مطالعاتی «مرحوم محمدرضا مشکیان» به کتابخانه وزیری یزد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.