.

استاد حوزه علمیه؛

زبان آیینه گویای باطن انسان است

کارشناس مذهبی ویژه برنامه های بانوان حرم مطهر رضوی گفت: زبان آیینه گویای باطن و شاکله وجودی انسان است.

1396/10/23 شنبه

به گزارش آستان نیوز، دُرانی در ویژه برنامه های فرهنگی مذهبی بانوان در رواق حضرت زهرا(س) در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر امام هشتم(ع) به تبیین اهمیت زبان پرداخت و اظهار کرد: زبان به معنای گویش و گفتار، عاملی مهم در رشد و بالندگی انسان است.
وی با اشاره به اینکه صحبت های انسان موجب قضاوت دیکران در شخصیت وی می‌شود، افزود: زبان کلید بسیاری ازخیرات و گناهان است  بنا بر این انسان با بیان  سخن نیک شخصیت  خود را می سازند.
دُرانی با بیان روایتی از امام باقر (ع) که در این باره اهمیت زبان می فرماید: «إِنَّ هذَا اللِّسانَ مِفتاحُ کُلِّ خَیرٍ وَشَرٍّ فَیَنبَغی لِلمُؤمِنِ أَن یَختِمَ عَلی لِسانِهِ کَما یَختِمُ عَلی ذَهَبِهِ وَفِضَّتِهِ؛ براستی که این زبان کلید همه خوبیها و بدیهاست پس سزاوار است که مؤمن بر زبان خود مهر زند، همان گونه که بر (کیسه) طلا و نقره خود مُهر می زند»، گفت: هر انسانی  باید مراقب زبان خود باشد چرا که زبان به سادگی آدمی را از حالی به حالی دیگر منتقل می کند.
کار شناس مذهبی ویژه برنامه های بانوان حرم مطهر رضوی تصریح کرد: زبان بزرگی و پستی را برای شخص به ارمغان می آورد پس بایستی  همواره هوشیار و بیدار بود تا این عضو بهترین و بدترین به شخصیت  انسان صدمه ای نزند.
وی افزود: در حقیقت انسان با شیوایی گفتار جمال و زیبایی باطنی خود را به نمایش می گذارد چنان که زشتی شخصیت و باطن ناپاک انسانی هر کسی از طریق زبان آن متبلور می‌شود.
کار شناس مذهبی ویژه برنامه های بانوان حرم مطهر رضوی خاطر نشان کرد: بزرگترین مظهر لطف و مهربانی خدا به انسان این است که نعمت قدرت تکلم و بیان را به او ارزانی داشته است لذا ما باید از این هدیه الهی در مسیر تکامل معنوی خودمان بهره بگیریم.
وی با بیان اینکه حقیقت سخن گفتن از پیچیده ترین اعمال انسان است، گفت: سخن حق گفتن یکی از استفاده های مهم است  که باید از زبان گرفت.
کار شناس مذهبی ویژه برنامه های بانوان حرم مطهر رضوی گفت:  زبان یکی از اعضای بدن انسان است که در مقام بیان آن چه در درون آدمی می گذرد، یکی از مهم ترین وسیله ها محسوب می‌ شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
سخن زیبا نوعی احترام به شخصیت دیگران است
زبان کلید شخصیت انسان است
مراکز تخصصی آموزش زبان انگلیسی توسط بنیاد فرهنگی رضوی راه اندازی می شود
روایت دلدادگی در هنر مذهبی از زبان چند هنرمند عکاس
ارسال بسته های خبری به زبان های مختلف
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.