.

کارشناس مذهبی:

کبر و خود برتربینی ریشه اصلی تحقیر دیگران است

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه استهزا در ظاهر يك گناه است، ولی از دیدگاه قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) گناه کبیره محسوب می‌شود، گفت: کبر و خود برتربینی ریشه اصلی تحقیر دیگران است.

1396/10/28 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین‌نیا در پنجاه و نهمین جلسه آموزشی «اخلاق اداری» که با حضور جمع کثیری از کارکنان سازمان مرکزی و به همت مدیریت مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان با همکاری پایگاه بسیج آستان قدس رضوی برگزار شد، ابراز کرد: انسان هرگاه خودش را بیش از اندازه باور داشته و به خود مغرور باشد، دیگری را پست می‌انگارد و خوار و خفیف می‌دارد و به تمسخر رفتار و گفتار آنان می‌پردازد.
وی با اشاره به اینکه خداوند متعال اولیای خودش را در بین بندگانش مخفی کرده است، افزود: ریشه تحقیر کردن دیگران کبر است و گاهی اوقات انسان با توجه به عوامل مختلف خود را از دیگران برتر می‌داند.
حجت الاسلام امین‌نیا با اشاره به آیه: «وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تَذْبَحُواْ بَقَرَةً قَالُواْ أَتَتَّخِذُنَا هُزُوًا قَالَ أَعُوذُ بِاللّهِ أَنْ أَکُونَ مِنَ الْجَاهِلِینَ؛ و هنگامى‌که موسى به قوم خود گفت‏ خدا به شما فرمان مى‌‏دهد که ماده گاوى را سر ببرید، گفتند آیا ما را به ریشخند مى‏‌گیرى، گفت پناه مى‌‏برم به خدا که مبادا از جاهلان باشم.» خاطرنشان کرد: جهل و نادانی مهمترین دلیل تمسخر و تحقیر دیگران است، چرا که انسان جاهل بدون توجه به مسائل و فهم و درک درست آن، تنها بر پایه ظاهر حکم کرده و رفتاری را به تمسخر می‌گیرد .
این استاد اخلاق افزود: با توجه به آیات و روایات با موضوع آثار مخرب تحقیر دیگران، افراد متعهّد و مؤمن باید از این رفتار زشت و ناپسند دورى کنند، چرا که تمسخر و استهزاء  دیگران گناه بزرگی است.
وی با بیان آیه ای از سوره غافر که در خصوص تحقیر دیگران آمده است: «فَلَمَّا جَاءتْهُمْ رُسُلُهُم بِالْبَیِّنَاتِ فَرِحُوا بِمَا عِندَهُم مِّنَ الْعِلْمِ وَحَاقَ بِهِم مَّا کَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُون؛ و چون پیامبرانشان دلایل آشکار برایشان آوردند به آن چیز مختصرى از دانش که نزدشان بود خرسند شدند و سرانجام آن‌چه به ریشخند مى‏‌گرفتند آنان را فرو گرفت»، گفت: ابوجهل صداقت پیامبر را در دعوت به آیین اسلام قبول داشت، اما به دلیل خود برتربینی از قبول اسلام خودداری کرد و در ردیف دشمنان دین مبین اسلام قرار گرفت.
این کارشناس مسائل مذهبی افزود: گاهي مسخره كردن برخاسته از ثروت است كه قرآن مي‌فرمايد: «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ ، الَّذِي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُ ؛ واي بر كسي كه به خاطر ثروتي كه اندوخته است، در پيش‌رو يا پشت سر از ديگران عيب‌جويي مي‌كند.»
وی علم و مدرك تحصيلي، توانايي جسمي، عناوين و القاب دهان پركن اجتماعی،  تفريح و سرگرمي و طمع به مال و مقام را از دیگر عوامل مسخره كردن دیگران از سوی شخصیت های خاص و صاحبان قدرت بر شمرد و گفت: استهزا در ظاهر يك گناه است، ولی از دیدگاه قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) گناه کبیره محسوب می‌شود.
حجت الاسلام امین‌نیا با اشاره به اینکه ما نباید کاری را انجام دهیم که ذلیل و در چشم دیگران کوچک شویم، اظهار کرد: گاهی اوقات طریقه صحبت کردن، پوشیدن لباس، رفتار و ... از سوی انسان دست مایه دیگران برای تمسخر او می‌شود.  
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کبر دنیا و آخرت انسان را تباه می‌کند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.