.

معرفی آثار برگزیده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 96

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، آثار برگزیده خود از ابتدای سال تا کنون را معرفی کرد.

1396/10/30 شنبه

به گزارش آستان نیوز، «تاریخ قریش»، «کلام قدسی در هنر بشری؛ جلوه‌های خلاقانه قران کریم»، «دعاهای امام رضا(ع)»، «گذری بر سیره امام رضا(ع)»، «دین و سیاست از منظر امام رضا(ع)»، «فهرست کتابهای فارسی شده چاپی» عناوین آثاری است که در جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه برتر، شده است.
شرح حال خاندان رسول اکرم(ص) و پیدایش اسلام از موضوعاتی است که در کتاب «تاریخ قریش» به آن پرداخته شده است. این کتاب نوشته دکتر حسین مونس، دانشمند مصری است و به موضوعاتی همچون تاریخ قوم عرب، شرح حال خاندان رسول اکرم(ص)، پیدایش اسلام و ادامه خاندان آن حضرت تا عصر حاضر پرداخته و آن را به دو بخش، قریش پیش و بعد از اسلام تقسیم کرده است.
کتاب، «کلام قدسی در هنر بشری؛ جلوه‌های خلاقانه قران کریم»، دربردارنده اطلاعات هنري بسياري در زمينه قرآن کريم است. تصويرهاي زيبا و بي‌مانندي از جلوه‌هاي هنري قرآن در نسخه‌هاي خطي، بافته‌ها، صنايع چوبي، سکه‌ها، ساختمان‌ها، بناهاي تاريخي و جز آن، که برخي از آن‌ها براي نخستين بار منتشر مي‌شوند، زينت‌بخش اين کتاب هستند. همچنين گوشه‌هاي از تاريخ هنر پربار اسلام و مسلمانان را به خوبي در آن مي‌توان ديد.
این اثر به قلم توانای فهمیده سلیمان نگارش شده است و سید جلال قیامی‌ میرحسینی، ويراستار و جواد قاسمی کار ترجمه این اثر ارزشمند را بر عهده داشته‌اند.
در کتاب «دعاهای امام رضا(ع)» دعاهای متعددی از حضرت رضا(ع) با عناوین موضوعی آمده است. در این کتاب بعد از اصالت یابی ادعیه این امام همام، دعاها در 5 زیر عنوان شامل مناجات ها و نجواهای عارفانه، خواهش ها و تمناها، اعمال مربوط به زمان ها و مکان های خاص، عوزه و رقه دسته بندی شده است.
یکی از ویژگی‌های این کتاب این است که ترجمه‌ای وفادار به اصل و در عین حال روان و قابل فهم برای ادعیه تهیه شده است. با این کتاب زائران رضوی می توانند ادعیه ای را در این حرم امن بخواند که خود حضرت رضا(ع) در زمان حیات خویش این ادعیه را خوانده و از ایشان به یادگار مانده است.
54 دعا از دعاهای کوتاه و بلند در این مجموعه گرد آمده و به 40 منبع معتبر و دسته اول توجه شده است. در دعاهای حضرت رضا(ع) قدیم ترین و معتبرترین منبع انتخاب شده و به همین دلیل متن کامل دعاها در این کتاب در دسترس است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
انتشار 180 اثر با موضوع قرآن و حدیث در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
کتاب «چگونگی تدریس دروس خارج؛ سبک‌ها، روش‌ها و الگوها» منتشر شد
نمایشگاه کتاب فرصتی برای تبادل فرهنگ میان پدیدآورندگان کتاب است
حضور بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران
کتاب «بنیادها و پیامدهای خداشناسی صدرالمتألهین» منتشر شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.