.

در ویژه برنامه «زندگی به سبک رضوی» عنوان شد؛

با خودآگاهی به روابطی مؤثر و همدلانه برسیم

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: رشد خودآگاهی‌ به فرد کمک می‌کند تا به روابط بین فردی مؤثر و همدلانه دست یابد.

1396/11/1 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، ایرج وثوق در نشست «زندگی به سبک رضوی» که با حضور 500 زوج جوان به همت مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در تالار قدس رضوی برگزار شد، مهارت‌های زندگی را به دو بخش تخصصی و عمومی تقسیم و عنوان کرد: مهارت‌های عمومی شامل آگاهی در رفتار، تفکر، باورها، همدلی، کنترل خشم، توکل و .... است.
وی با اشاره به اینکه باید بین رفتار و عمل تناسب داشته باشیم و اگر می‌خواهیم فردی را تغیر دهیم، اول باید خودمان را تغبیر دهیم، تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت مهارت‌های عمومی زندگی را یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی معرفی می‌کند که با به کار بردن آن خانواده‌ها می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهند و روابط فردی را بهتر کنند و همچنین رضایت فردی را بالا ببرند.
وثوق مهارت‌های سازمان بهداشت جهانی را شامل 10 مهارت دانست و گفت: اولین اصل خودآگاهی و خودشناسی است، خودآگاهی اختصاص به سن ندارد، خود آگاهی توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات،‌ نقاط ضعف و قدرت،‌ خواسته ها، ترس ها و انزجارهاست.
وی تأکید کرد: رشد خودآگاهی‌ به فرد کمک می کند تا دریابد تحت استرس قرار دارد یا نه و این به طور معمول پیش شرط روابط مؤثر و همدلانه است.
وی اظهار کرد: تأکید بر مسئله خودآگاهی و خود‌شناسی به عنوان نخستین گام در آموزش مهارت‌های زندگی، مقوله‌ای است که در آموزه‌های دینی نیز به آن توجه شده است، چنان‌که امام رضا(ع) می‌فرماید: «خود‌شناسی نیمی از خرد است.»
این استاد دانشگاه خودآگاهی را شامل سلسله مراتب دانست و گفت: شناخت احساسات و حال هیجانی، شناخت رفتارها، شناخت افکار و شناخت باورها از سلسله مراتب خودآگاهی است.
وی در ارتباط با شناخت احساسات و حال هیجانی بیان کرد: آدم‌هایی که احساسات خود را نمی‌شناسند در ارتباطات ضعیف‌تر و انعطاف‌پذیریشان کمتر است و بیشتر مستعد بیماری‌های روانی هستند، انسان سالم کسی است که بی‌دلیل شاد باشد و از هیجانات خود آگاهی داشته و بتواند احساسات خود را خواه مثبت و منفی بیان کند.
وی افزود: گام دوم برای خودشناسی شناخت رفتارهاست و گام سوم شناخت افکار است؛ ما باید بتوانیم نسبت به افکارمان فکر کنیم و آن چیزی که در روانشناسی به عنوان فرا شناخت مطرح شده همین فکر کردن به افکار است.
این مدرس دانشگاه همدلی را از دیگر مهارت‌های زندگی عنوان و بیان کرد: برای ایجاد همدلی رعایت چند نکته ضروری است، وسط حرف کسی نپرید، یک موضوع کوچک را بزرگ نکنید، نصیحت نکنید، سرزنش، تهدید و تحقیر را هم کنار بگذارید.
وی با بیان اینکه ارتباط موثر از جمله مهارت‌های عمومی زندگی است، گفت: اگر می‌خواهید روابط مؤثر داشته باشید، سعی کنید رابطه خویش را با خدا خوب کنید، با خودتان خوب باشید و با محیط اطراف ارتباط بر قرار کرده و احساس تعلق به محیط ایجاد کنید.
وثوق تفکر خلاق و نقاد، حل مسئله و تصمیم‌گیری مناسب را از مهارت‌هایی دانست که ارتباط منطقی دارند و در ادامه مباحثی را در زمینه چگونگی کنترل خشم بیان کرد.
یادآور می‌شود؛  ویژه برنامه «زندگی به سبک رضوی» ویژه زوج‌های جوانی که خطبه عقدشان در سال 95 و 96 جاری شده، به همت مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در حال برگزاری است و تاکنون نزدیک به 7 هزار نفر در این دوره شرکت کرده‌اند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
دوره آموزشی زندگی به سبک رضوی ویژه زوج‌های لبنانی برگزار می‌شود
زوج‌های زائر دوره‌ «زندگی به سبک رضوی» را گذراندند
یادگیری مهارت‌های زندگی موجب دوام خانواده می‌شود
تنعم از سفره اکرام رضوی ویژه 4000 زوج جوان
مدیران حوزه‌های علمیه خواهران مشهد گرد هم می‌آیند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.