.

سفری با «کلک ازلی» به نگارخانه رضوان

پیشِ شمع گلرخ من، جمع خوبان هیچ نیست

در بعد از ظهری زمستانه در سرای اهل هنر رضوان واقع در خیابان کوهسنگی که منسوب به نام حضرت رضا(ع) است، برگی دیگر از بوستان هنر ورق می‌خورَد.

1396/11/30 دوشنبه

نگارستانی که این روزها هم‌زمان با وفات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، شاهدِ نمایش آثار هنرمند فرهیخته‌ای شده که قلمش زبانزد اهل هنر است و دلیل برگزاری نمایشگاهش را تابلویی می‌داند که مزین با نام فاطمه زهرا(س) شده است. چرا که به قول خودش نام این بانو، مایه‌ی برکت هنرش است.

عشق، عشق و عشق

با کلام ساده و شیرینش تعریف می‌کند: «مهدی بلوریان کاشی، متولد 1324 هستم و از افتخاراتم این است که شاگردی سید حسین میر، استاد خوش آوازه خط معاصر ایران را کرده‌ام». این هنرمند که از اعضای انجمن خوش‌نویسان است و در حال حاضر «کلک ازلی»، اولین نمایشگاه انفرادی‌اش را برگزار کرده، درباره تجارب خوش‌نویسی‌اش می‌گوید: «یک روز تصمیم به نوشتن گرفتم و از آن روز 20 سال گذشت. حاصل 20 سال نوشتن 40 اثر شد که به خط نستعلیق در آمد و با همکاری خوب موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، در نگارخانه رضوان به نمایش گذاشته شد». این هنرمند خوش‌نویس، می‌افزاید: «نستعلیق، عروس خطوط و مشکلترین خط است و هیچ خطی به زیبایی آن نمی‌رسد». وقتی از این استاد هنرمند که پیش از این، آثارش در نمایشگاه‌های جمعی داخلی و خارجی زیادی به نمایش در آمده، سئوال می‌شود چرا تا به حال نمایشگاه انفرادی نداشته با لبخند پاسخ می‌دهد: «چون برای دلم کار می‌کردم و وقتی پای دل وسط باشد، از سر و صدای هنری دوری می‌کنی». بلوریان در پاسخ به این سوال که در هنر خوش‌نویسی به دنبال چه بوده است؟ با کمی تامل، پاسخ می‌دهد: «عشق، عشق و باز هم عشق». برای حسن ختام صحبتش، کنار تابلویی می‌رود که به نام مبارک حضرت فاطمه(س) مزین شده است و با لبخندی غرورآمیز می‌گوید: «این، تابلویی است که آن را مایه‌ی برکت نمایشگاه و زندگی‌ام می‌دانم».

 بازمانده‌ی خط قدیم
«کلک ازلی» از آن دست نمایشگاه‌هایی است که حضور اساتید برجسته‌ی کشوری در آن به وضوح دیده می‌شود. از جمله این افراد، کیخسرو خروش هنرمند نقاش و خطاط برجسته کشور است که برای شرکت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، رنج راه را از تهران به جان خریده است. استاد خروش درباره نمایشگاه کلک ازلی، توضیح می‌دهد: «استاد بلوریان از دوستان با وفای بنده هستند. وقتی فهمیدم بالاخره قرار است ایشان نمایشگاهی برگزار کند، بی‌نهایت خوشحال شدم و در حال حاضر با آثاری مواجه هستم که تک به تک، حیرت‌آورند». در بین جمعیت بازدیدکننده، می‌توان چهره‌های درخشان خوش‌نویسان جهان اسلام را مشاهده کرد. از جمله استاد علی‌اکبر قوچانی، کاتب بزرگترین قرآن جهان که در حال بازدید از آثار، با رضایتمندی می‌گوید: «این آثار، همه درجه یک هستند و غیر از این هم توقعی نمی‌رفت. این تابلوها حاصل سال‌ها تلاش استاد بلوریان است و باید ارج نهاده شود».
رد نگاه اساتید و بازدیدکنندگان را می‌گیریم و همراه با آن‌ها، به دیوارهای نگارخانه رضوان، خیره می‌شویم. دیوارهایی که هویتشان تغییر می‌کند و چشم بیننده را به دنبال خود از خطی به خط دیگر می‌برند. روی تابلویی که بر دلش حک شده: «صیاد من بهار را که فصل شکار نیست». در کنار این تابلو، محمد شهروزی یکی شاگردان استاد بلوریان که خود از هنرمندان برجسته خط مشهد است ایستاده و استاد خود را این‌چنین توصیف می‌کند: «ایشان از افتاده‌ترین و با اخلاق‌ترین اساتید در عرصه هنر خطاطی است. شیوه‌اش در برخورد با کار شاگردان، در ابتدا تشویق و بعد تذکر بوده است. اگر بخواهم ایشان را در یک جمله معرفی کنم، باید بگویم تنها بازمانده‌ی خط قدیم و یکی از مفاخر شهر مشهد هستند.
«پیش شمع گلرخ من، جمع خوبان هیچ نیست...». این مصرع شعری است که پیشِ روی مریم امام وردی قرار گرفته. این خوش‌نویس نظرش را درباره نمایشگاه، این‌طور ابراز می‌کند: «سبک کار استاد، مختص خودشان است و آثار خوبی در این نمایشگاه ارایه شده است. توصیه می‌کنم هنرمندان و هنرجویان، بازدید از کلک ازلی را از دست ندهند».

خاک خورده‌ی هنر
پرتره جوانی‌اش روی دیوار ورودی نگارخانه، جا خوش کرده و بعد از آن شروع تابلو خطهایی است که تجربه چندین ساله هنری‌اش را در تک‌تک حروف و خطوط، به دنبال دارد. این گذر زمان، چیزی نیست که در سن و سال و چین و چروک‌های صورتش خلاصه شده باشد. بلکه خاک خورده‌ی هنری است که با پشتکار و همتی بلند به دست آمده و این روزها با «کلک ازلی» بر دیوارهای نگارخانه رضوان، هم‌قدم با هنردوستان شده است. در انتظار نگاه‌هایی گرم و مهربان.

گزارشگر: ریحانه بناءزاده
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پرواز نگاه، در همین یک قدمی می‌ماند
میزبانی نگارخانه رضوان از نمایشگاه «که پرواز نگاه، در همین یک قدمی می‌ماند»
 «دلشدگان» در نگارخانه رضوان به نمایش در آمد
  • 1397/2/2 يكشنبه «دلشدگان» در نگارخانه رضوان به نمایش در آمد
    نمایشگاهی از آثار تذهیب و خوش‌نویسی به سرپرستی رویا شهرکی با نام «دلشدگان» با حضور اساتید خوش‌نویس و علاقه‌مندان هنر تذهیب در نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی گشایش یافت.
بهار در بهار
  • 1397/1/27 دوشنبه در حوالی نمایشگاه «مقصود آفرینش»، در نگارخانه رضوان بهار در بهار
    در بهارانه بهار و بعدازظهری بارانی قدم در خیابانی می‌گذاری که میزبانش درختانی است جامه‌ی‌ سبز بر تن کرده و اواسط راهش نگارخانه‌ای که عطر وحدت و همدلی در ماه پربرکت رجب را در قالب خطوط و نقش‌ها به همراه دارد و شور و شعف بهار طبیعت را با بهار جان، هم‌قدم می‌سازد.
نشست تخصصی خوش‌نویسی در نگارخانه رضوان برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.