.

گزارشی از برگزاری سلسله جشن‌های ادب در مجتمع امام خمینی(ره)

بهترین هدیه برای مادرم

گل‌پری قصه ما می‌خواهد بهترین هدیه را برای روز مادر بخرد تا او را خوشحال کند. بچه‌های حاضر در سالن هم او را همراهی می‌کنند.

1396/12/19 شنبه

مهری تصمیم گرفته برای روز مادر یک لباس زیبا بخرد تا مادرش را خوشحال کند و مائده می‌خواهد با خریدن یک انگشتر مادر را غافل‌گیر کند. اما به راستی بهترین هدیه برای روز مادر چیست؟ برای پیدا کردن جواب این سوال کوتاه با کارکترهای قصه جشن ادب همراه می‌شویم. بچه‌ها با اشتیاق قصه را دنبال می‌کنند. گل‌پری وسط اتاق نشسته و ارام آرام مشق‌هایش را می‌نویسد که صدایی آرام او را به سرزمین قصه‌ها می‌برد. سرزمینی پر رمز و راز که داستان‌ها و پندهای بسیاری در دل خود نهان دارد.

غول و غولک سرزمین قصه‌ها
سر و صدای غول و غولک امان همه را بریده. توی اتاق غول هیچ چیز سر جایش نیست. قفسه کتاب‌ها، کمد لباس‌ها به هم ریخته و نامظم است و سایل بازی غول قصه ما کف اتاق ریخته است و اتاق را کثیف و نامنظم کرده است. غولک هم مدام در حال مسخره کردن است انگار بویی از ادب نبرده است. این موضوع باعث آزار  بچه‌ها شده است. بچه‌ها دوست دارند در مدت کوتاهی که میهمان سالن آمفی تئاتر مجتمع امام خمینی(ره) هستند، به غول و غولک کمک کنند که بتوانند نظم و ادب را یاد بگیرند. تذکرهای خانم مجری به آنها تاثیری ندارد غول هنوز هم بی‌نظم غولک همانطور بی‌ادب است. اما باید برای آنها فکری کرد. آخر بچه‌ها می‌خواهند با غول و غولک دوست شوند. خانم مجری فکر خوبی برای حل این مشکل دارد. او از جاروی و دستمال جادویی سرزمین قصه‌ها برای کمک به غول و غولک استفاده می‌کند.

غول و جاروی جادویی
انگار غول به بی‌نظمی عادت کرده است.اصرار بچه‌ها برای اینکه غول را تشویق به تمیز کردن اتاقش کنند تاثیری ندارد. او همچنان بی‌نظم است و به تمیزی اتاقش اهمیت نمی‌دهد. خانم مجری مجبور می‌شود از جاروی جادویی برای کمک به غول کمک کند. جاروی جادویی در یک چشم به هم زدن اتاق غول را تمیز و مرتب می‌کند. بوی تمیزی و طراوت همه اتاق را پر کرده و غول برای اولین بار است که اتاقش را اینقدر تمیز و مرتب می‌بیند. او آرزو می‎‌کند ایکاش همیشه اتاقش اینقدر تمیز باشد. حالا تنها سوال غول قصه ما این است که چطور می‌شود همیشه اتاقش همینطور تمیز و مرتب باشد. بچه‌ها که حالا با غول دوست شده‌اند او را راهنمایی می‌کنند و می‌گویند اگر هر چیزی را در اتاق سرجایش بگذارد اتاقش همیشه تمیز باقی می‌ماند. غول هم به بچه‌ها و خانم مجری قول می‌دهد که از این به بعد همه وسایلش را سر جایش بگذارد و سعی کند اتاقش را تمیز و مرتب نگه دارد. گل‌پری هم دوست دارد با غول دوست شود.

غولک و دستمال جادویی
وقتی اتاق غول تمیز می‌شود غولک هم به دنبال چاره‌ای می‌گردد که او هم از این به بعد با ادب باشد تا بچه‌ها و گل‌پری او را هم دوست داشته باشند و با او عکس یادگاری بگیرند. آخر غولک همیشه تنها است. چون هیچ بچه‌ای دوست ندارد با کسی که بی‌ادب است و مدام دیگران را مسخره می‌کند دوست شود. خانم مجری برای کمک کردن به غولک از دستمال جادویی سرزمین قصه‌ها استفاده می‌کند. او دستمال جادویی را دور دهان غولک می‌بندد. وقتی این دستمال روی دهان غولک قصه ما قرار می‌گیرد او دیگر نمی‌تواند حرف‌های زشت بزند و یا کسی را مسخره کند. غولک کم‌کم به خوب حرف زدن عادت می‌کند. حالا دیگر غولک هم یک عروسک مودب شده که بچه‌ها همه او را دوست دارند. غولک هم از اینکه با بچه‌ها دوست شده و دیگر کسی از دست او فرار نمی‌کند خوشحال می‌شود. بچه‌ها از اینکه غول و غولک متوجه اشتباه خود شده‌اند خوشحال هستند و با دست و جیغ و هورا آن ها را تشویق می‌کنند و حالا گل‌پری قصه ما دوست خوب دیگری هم پیدا کرده است.

بهترین هدیه برای مادر  
بچه‌ها و گل‌پری که تا حالا به فکر خریدن بهترین کادو برای مادر بودند فهمیدند بهترین هدیه تولد برای مادر فقط خریدن کفش و لباس یا عطر و ادوکلن گرانقیمت نیست. رعایت ادب و کمک به مادر در کارهای خانه با رعایت نظم و ترتیب و تمیز نگه داشتن اتاق می‌تواند بهترین هدیه برای او باشد. گل‌پری قصه ما هم با تماشای ماجرای غول و غولک به این نتیجه رسیده که وقتی دختر مودب و مرتبی باشد مادر می‌تواند به او افتخار کند و او توانسته بهترین هدیه را به مادرش تقدیم کند. حالا که همه خوشحال و شاد هستند جشن با شور بیشتری ادامه پیدا می‌کند. سالن آمفی‌تئاتر پر شده از صدای شادی بچه‌ها. حالا نوبت به یک مسابقه پر هیجان رسیده است که برنده آن همه بچه‌های حاضر در سالن هستند. چرا که شرکت کندگان در مسابقه پرتاب توپ و حلقه بازی را تشویق می‌کنند.

لبخند رضایت بچه‌ها
جشن ادب با چند آیتم نمایشی و برگزاری مسابقه چند روزی میزبان دانش‌آموزان دختر در مجتمع فرهنگی-هنری امام خمینی(ره) بود این برنامه در حالی به ایستگاه آخر خود رسید که بیش از دو هزار دانش‌آموز در آن شرکت کردند و پیام جشن را که رعایت ادب و نظم بود دریافت کردند. حالا عوامل این جشن از جمله کارگردان، نویسنده و طراح دکور صحنه خوشحال هستند که در این روزها که زمین و آسمان پر شده از عطر خوش یاس نبی(ص) گل لبخندی بر لب دخترکان منطقه محروم خواجه ربیع نشانده‌اند و آن ها را برای ساعتی میهمان بزمی شادمانه کردند.  لبخند رضایت بچه‌ها غبار خستگی را از دل و جان آن ها می‌زداید. محبوبه پاداش که کارگردانی جشن را بر عهده داشته است می‌گوید: "بچه‌ها عاشق دنیای قصه هستند و آموزه‌های اخلاقی و دینی اگر در قالب قصه و نمایش به آن ها ارائه شود اثر بیشتری می‌گذارد". لیلا بحری نویسنده و طراح دکور سلسله جشن‌های ادب هم که روزهای پرکاری را پشت سر گذاشته می‌گوید: "بچه‌ها با شرکت در این جشن متوجه شدند چگونه می‌توانند بهترین هدیه را روز مادر به مادران خود تقدیم کنند".

گزارشگر: بتول پرهیزگار
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
شرکت بیش از 300 نفر در کلاس‌های آموزشی مجتمع امام خمینی(ره)
 وقتی «زنگ انقلاب» به صدا در می‌آید
برگزاری کارگاه پرده‌خوانی در مجتمع امام خمینی(ره)
برگزاری کارگاه عروسک گردانی در مجتمع امام خمینی(ره)
پنج فیلم در پنجمین روز جشنواره عمار، به مجتمع امام خمینی(ره) آمد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.