.

گزارشی از برگزاری سلسله جشن‌های ریحانه‌النبی(ص) در حرم مطهر رضوی؛

هلهله افتاده در نغمه نقاره‌ها ...

عطر خوش یاس نبی(ص) فضای حرم رضوی را پر کرده است. از هر طرف نوای خوش یا فاطمه(س) به گوش می‌رسد. انگار فرشتگان در عرش الهی نیز این میلاد فرخنده و مسعود را جشن گرفته‌اند.

1396/12/19 شنبه

نقاره‌های حرم هلهله شادی سر داده‌اند و میلاد انسیه حورا را بشارت می‌دهند. از میان ازدحام جمعیت راهی رواق مبارکه حضرت زهرا(س) می‌شویم. جایی که محل برگزاری سلسله جشن‌های ریحانه‌النبی(ص) است. بانوان زائر و مجاور صف به صف و شانه به شانه در محفل جشنی که به نام نامی دردانه پیغمبر(ص)؛ حضرت زهرا(س) بر پا شده نشسته‌اند. برخی اشک شوق بر دیده دارند و برخی گل لبخند بر لب. خادمان با سینی‌های پر از شیرینی در بین صف‌ها از میهمانان پذیرایی می‌کنند. صفای محفل هر دلی را آسمانی می‌کند و مرغ دل را تا آسمان مدینه‌النبی(ص) به پرواز در می‌آورد.

هلهله شادی و صدای صلوات
مراسم با تلاوت آیاتی از کلام نور توسط معصومه صهبایی از قاریان ممتاز و برتر کشورمان آغاز می‌شود و چه زیبا سوره کوثر را تلاوت می‌کند. آیاتی که نشان دهنده مقام و مرتب بانوی دو عالم حضرت زهرا(س) است. بعد از تلاوت قرآن نوبت به اجرای تواشیح توسط گروه همخوانی رضوان علوی می‌رسد. گروه تواشیح در جایگاه مستقر می‌شوند. آن‌ها هم می‌خواهند با اجرای برنامه‌ای شاد و یک مدیحه‌سرایی دسته رونق این محفل نورانی باشند. «سلام ای ذکر خاص حق سنایت ... دورد ای آنکه احمد گفته فدایت، تو فرقانی، تو یاسینی تو طاها... تو بارانی، توحورایی تو زهرایی، تو زهرایی، تو زهرایی تو زهرا... تو حورایی تو حورایی تو حورا...» و حاضران در حالی که اشک شوق در چشمان آن‌ها حلقه زده و گاهی زیر لب زمزمه می‌کنند «تو زهرایی، تو زهرایی تو زهرا... تو حورایی تو حورایی تو حورا».  

سلام ای مادر ارباب عالم
مراسم بعد از اجرای توشیح با اجرای برنامه توسط ذاکر اهل بیت(ع) و نغمه‌سرایی در مدح بانوی آب و آئینه ادامه پیدا می‌کند. مولودی خوانی این ذاکر و ستایشگر اهل بیت(ع) گاهی با صدای هلهله و شادی شرکت کنندگان در این مراسم جشن و سرور همراه می‌شود و گاه از میان جمعیت یک نفر حاضران در مراسم را دعوت به صلوات بر محمد و آل محمد(ص) می‌کند و صدای صلوات فضای رواق را پر می‌کند. کلمه به کلمه اشعار زیبایی که در وصف بانوی مهر خوانده می‌شود بر جان و دل شرکت کنندگان می‌نشیند و محبت این بانوی بزرگوار را در دل آن¬ها شعله‌ور تر می‌کند. «سلام ای مادر... سلام ای قبله دیرینم، سلام ای سرو سرو قامت... سلام ای ساقی عشق و شهامت، سلام مادر سلام ای حضرت عشق... سلام مادر سلام ای بانو مهر و محبت، سلام ای مادر سلام ای ماه آسمان... سلام ای حضرت زهرا(س)، سلام ای نور دو چشمان حیدر... سلام ای مادر ارباب عالم». و باز ادامه می‌دهد:« اونی که غمخوار منه... تو دو عالم یارمنه،  شب بارونه دل دیوونه... داره می خونه دوباره، که تو این دنیا مادرم زهرا به خدا همتا نداره، مادر مادر، مادر، مادر همیشه در قلب منی» و حاضران نیز نوای مادر مادر بر لب دارند و دست نیاز به در خانه مولود این روز دراز کرده‌اند.

سوغات فرهنگی حرم امام رضا(ع)
در بین شرکت‌کنندگان کسانی که نام آنها فاطمه، زهرا و یا یکی از القاب حضرت زهرا(س) است برای شرکت در مسابقه ثبت نام می‌کند. قرار است در پایان مراسم به قید قرعه جوایزی به آن‌ها اهدا شود. برخی هم مشغول پر کردن برگه‌های مسابقه هستند. مسابقه‌ای با عنوان ریحانه‌النبی(ص) هدایایی که روی جایگاه چیده شده است، انگیزه حاضران را برای شرکت در این مسابقه بیشتر کرده است. هر کس می‌خواهد یکی از برنده‌های این مسابقه باشد و یکی از این جایزه‌های رنگارنگ را از آن خود کند. عده‌ای از بانوان خادم در بین صفوف شرکت کنندگان در حال توزیع هدایای فرهنگی هستند. هدایایی که شرکت کنندگان در این مراسم آن را به عنوان سوغات فرهنگی از حرم امام رضا(ع) برای خود به یادگار می‌برند.

از مشهد الرضا(ع) تا مدینه‌النبی(ص)  
مراسم همچنان ادامه دارد و بخش دیگر برنامه زمزمه زیارتنامه حضرت زهرا(س) است و چه زیبا عرض ارادت به محضر بانوی دوعالم از این حرم نورانی هنگامی که همه با هم و یک صدا عرضه می‌دارند:«السلام علیک یا بنت رسول الله(ص)، السلام علیکِ یا زوجه امیر المومنین(ع) السلام علیکِ یا ام الحسن(ع) و حسین(ع) و السلام علیکِ یا فاطمه‌الزهرا(س)... و این سلام‌ها مسیر مشهد الرضا(ع) تا مدینه‌النبی(ص) را طی می‌کنند و حاضران به امید جوابی از سوی بانوی همچنان نغمه یا زهرا(س) بر لب دارند و این میلاد فرخنده و مسعود را به ولی‌نعمتشان حضرت رضا(ع) تبریک می‌گویند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.