.

در گفت‌وگو با محمد مهدی طهرانچی مطرح شد؛

«علم، سلامت، فناوری» اولویت‌های مهم معاونت علمی آستان قدس رضوی

پس از انتصاب تولیت جدید آستان قدس رضوی، معاونت جدیدی به نام معاونت علمی آستان قدس رضوی با هدف سازماندهی سازمان‌های علمی آستان قدس رضوی و علمی کردن فرایندهای آستان قدس رضوی شکل گرفت.

1396/12/20 يكشنبه

با توجه به این امر ساختارهای جدیدی برای همگرایی بیشتر در حوزه‌های علمی همچون دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و بنیاد پژوهش‌های اسلامی و در حوزه سلامت موسسه دارویی و درمانی دارالشفا امام رضا(ع) و بیمارستان رضوی نیز ترسیم شد. برای آشنایی بیشتر با سازو کارهای این معاونت گفت وگویی داشتیم با محمد مهدی طهرانچی؛ سرپرست معاونت علمی آستان قدس رضوی که در ادامه خواهید خواند.

پس از تشکیل این معاونت و با توجه به اهمیت و ضرورت پرداختن به مباحث علوم انسانی، چه تحولاتی در حوزه علمی آستان قدس رضوی صورت پذیرفته است؟
ما در مجموعه آستان قدس رضوی تنها به دنبال مرجعیت علمی عام نیستیم بلکه مرجعیت علمی را می‌خواهیم که درعین حال بتواند به زائران و دلدادگان امام رضا(ع) نیز خدمت کند و اثرگذار باشد. با تکیه بر همین نگاه، لازم بود تا نگاهی نوین در این مجموعه در حوزه و نهادهای علم ایجاد می‌شد به همین منظور اقدامات مختلفی صورت گرفت.
در این مدت در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به لحاظ ساختاری تغییراتی انجام شد و مدیریت آن تغییر کرد و در حوزه خدمات پزشکی بود با تفاهم نامه‌ای که با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد توانستیم چارچوب مشخصی برای آن تعریف کنیم. کیفیت بخشی، بازنگری و تقلیل رشته‌های کارشناسی، بورسیه کردن دانشجوها، پیگیری پروژه‌ها از جمله بهینه‌سازی صوت رواق‌ها از دیگر اقداماتی بود که در سازمان‌های علمی انجام گرفت.

چه اقداماتی برای رسیدن به این اهداف انجام گرفت؟

ما برای اینکه بتوانیم شبکه‌ای از دانشمندان را در مجموعه آستان قدس رضوی ایجاد کنیم باید مجموعه موضوعاتی در حوزه‌‎های پژوهشی همچون زیارت، تبلیغات، سلامت و رشد انسانی، تربیت دینی و الگوی حکمرانی در تمدن اسلامی، صیانت و امنیت در حرم مطهر تعریف می‌کردیم که برای رسیدن به این هدف کارگروه علمی از محققین برجسته تشکیل دادیم. همینطور در حوزه‌های مختلف حرم مطهر رضوی، موضوعات و چالش‌هایی که مطرح بود راه حل‌هایی برای آن در نظر گرفتیم که نمونه آن بحث عطر رضوی بود که ما عطر تولید داخلی را جایگزین عطرهای صادراتی کردیم. اتفاق دیگری که رخ داد ایجاد تفاهم نامه همکاری در راستای توسعه علم و فناوری بین سازمان بسیج علمی کشور و معاونت علمی ریاست جمهوری است که رهاورد آن ایده پروری «سوغات فرهنگی زائر» بود.

رویکرد این معاونت در حوزه سلامت چیست؟
رویکرد دیگر این معاونت در حوزه سلامت همگرایی مجموعه‌ها از آموزش تا درمان و از تولید دارو تا توزیع آن به منظور خدمت رسانی به محرومان و زائران داخلی و خارجی است. یکی از این مجموعه‌ها موسسه درمانی آستان قدس رضوی است که یک ‌نهاد فرهنگی- درمانی وابسته به بارگاه حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) است و نزدیک به ‌صد سال است که به زائران و مجاوران امام رضا(ع) خدمات ارائه می‌کند.
از جمله اقداماتی که در این مجموعه درمانی شکل گرفت ارتباط این نهادهای علمی همچون دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و سایر دانشگاه ها است که ارتباطات خوبی برقرار شد و خلأهای علمی نیز شناسایی شد. موضوع دیگر بازسازی مجموعه فوریت های پزشکی بود که با توجه به این که فضای آن در خور شأن و فضای آستان نبود به دنبال بازسازی آن هستیم و اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. بحث خادمیاران سلامت از دیگر موضوعاتی است به طور جدی در حال پیگیری است. تغییر مدیریت بیمارستان رضوی، برگزاری کنفرانس‌های علمی متعدد و تبدیل کردن بیمارستان رضوی به بیمارستانی علمی و درمانی از دیگر موضوعاتی است که در بحث سلامت انجام گرفته است.

به طرح خادمیاران سلامت اشاره کردید. در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در منشور خدمت و همچنین با سیاست‌های مدیریتی جدید آستان قدس رضوی که بر خدمت به محرومان نیازمندان و مستمندان استوار است، تولیت آستان قدس رضوی در سفری که از شهرستان سرخس داشتند یکی از معضلات و مشکلات این شهرستان را مسائل درمانی و سلامت مردم دانستند. در همین راستا، بنیاد سلامت رضوی با همکاری مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی، گروه پزشکی خادمیاران سلامت را راه‌اندازی کرد که طی دو مرحله بیماریابی صورت گرفت و بنا به نیاز منطقه، پزشکان متخصص برای ارائه خدمات تخصصی به سرخس اعزام شدند. در این طرح ۲۱۰۰ نفر مورد معاینه قرار گرفتند و ۸۰ بیمار تخصصی نیز در ۱۰ روز مشکلات جدی آنها حل شد.

همانطور که مستحضر هستید یکی از راه‌های برون‌رفت از رکود اقتصادی، بهره گیری از خلاقیت و نوآوری جوانان است. چه گام‌هایی در این راستا انجام برداشته‌اید؟

بله درست است. آنچه کشور احتیاج دارد خلاقیت و نوآوری است اما خلاقیت و نوآوری متفاوت است؛ خلاقیت بروز ایده‌های نو است و از قالب‌شکنی می آید و جوشش است، اما اگر ایده بتواند تربیت شود و در مسیری قرار گیرد که بتوان به محصول برسد و تولید ثروت کند نوآوری است. بنابراین ضروری است تا در این مسیر ریل گذاری کرد تا سرمایه های انسانی ما که جوانان هستند بتوانند ایده هایشان را به بازار برسانند. اقتصاد کشور ما مطمئنا با وام و پول خارجی سراپا نمی ماند و  هر چقدر انتظار بکشیم که خارجی ها بیایند و فضایی فراهم کنند که در این فضا اشتغال ایجاد شود، به هیچ وجه این اتفاق نخواهد افتاد، اقتصاد ما از رکود در نمی آید مگر آنکه جوانان ما بتوانند فکر خلاقانه خود را به عمل نوآورانه تبدیل کنند و اینجاست که ارزش افزوده و شغل ایجاد می شود. طراحی شهر علم و فناوری و تشکیل کار گروه فناوری های نوین با حمایت سازمان اقتصادی را می توان از جمله این اقدامات عنوان کرد.

یکی از طرح‌هایی که در راستای ارتقا خدمت رسانی به بیماران مبتلا به سرطان شکل گرفت تاسیس مرکز مهر رضوی بود. در رابطه با این طرح کمی توضیح دهید.
بحث «مهر رضوی» از جمله مباحث جدید و تازه‌ای است که در راستای ارتقا خدمت رسانی به بیماران مبتلا به سرطان شکل گرفته است. همانطور که می دانید معنویت درمانی، به معنای در نظر گرفتن باورهای دینی و معنوی بیمار مبتلا در فرآیند درمانگری است و بسیاری از بیماران مبتلابه سرطان با تکیه بر باورها و اعمال مذهبی یا معنوی برای کنار آمدن با بیماریشان تلاش مي‌کنند. در مجموعه مهر رضوی نیز که کار بسیار نوع و جدیدی است، بیماران در حمایت امام رئوف(ع) مراحل درمان خود را طی می‌کنند.
این مرکز با هدف تسریع در تشخیص به موقع سرطان و افزایش سطح کیفیت زندگی بیماران راه اندازی شده که در کشور نمونه مشابهی ندارد و خدمات مرتبط با آموزش همگانی با موضوعاتی چون آشنایی با سرطان، نحوه‌ پیشگیری از ابتلا به سرطان، روش‌های خودمعاینه‌گری برای تشخیص‌های فردی، شناسایی علائم بروز سرطان و ... در قالب کارگاه‌های آموزشی، کلاس‌های آموزشی، چاپ و نشر بروشورهای اطلاع‌رسانی و مقالات ارائه می‌دهد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.