.

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی مطرح کرد:

پروژه «زائرشهر رضوی»؛ گامی مهم در راستای تسهیل زیارت

سفر به شهر مشهد و زیارت بارگاه منور امام علی بن موسی‌الرضا(ع) همواره یکی از آرزوهای شیعیان بوده است. اما متأسفانه طبق آمارهای رسمی، ماندگاری زائران در مشهد طی چند سال گذشته کاهش‌یافته و به سه روز رسیده است که از جمله مهم‌ترین دلیل آن موضوعات اقتصادی و توان پرداخت بها اجاره اقامت در مشهد است.

1396/12/20 يكشنبه

ساخت زائرشهر رضوی، ساخت زائرسراهای ارزان‌قیمت، برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات به زائران از مبدأ تا به مبدأ و ارائه خدمات از آغاز تا پایان سفر به زائران، بخشی از طرح‌هایی است که به همت معاونت فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی در راستای کمک به زائران و تسهیل در زیارت آنان به اجرا در آمده است. رسیدگی به امور زائران با تأکید مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی نیز باعث شد تا شتاب خدمت‌رسانی به زائران افزایش یابد و پروژه‌های مختلفی در این حوزه تعریف شود. به منظور اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های این بخش با مهندس خلیل اکبری؛ معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی به گفتگو نشستیم.

در ابتدا در خصوص اقدامات مهم شامل فعالیت‌های انجام شده و در دست اجرای این معاونت توضیح بفرمایید.
فعالیت‌های حوزه معاونت فنی و عمران آستان قدس رضوی به چند بخش تقسیم می‌شود. بخش نخست پروژه‌های حوزه عمرانی با رویکرد ساخت و ساز است. بخش دوم پروژه‌هایی با رویکرد عملیات آماده‌سازی مطرح است. بخش سوم تأمین و نگهداری پروژه‌هایی است که قبلا ساخته شده و بخش دیگر پروژه‌هایی را در بر می‌گیرد که به صورت مشارکتی بوده و در حال حاضر فعالیت‌های آن در دست اجراست.

تاکنون چه فعالیت‌های عمرانی در حوزه ساخت و ساز صورت گرفته است؟
استادیوم ورزشی امام رضا(ع)، دبیرستان علوم و معارف، فرهنگ سرای سبزوار، ساختمان‌هایی که به منظور حفاظت از موقوفات در مجاورت ساختمان‌های موقوفات بنا نهاده شده، احداث ساختمان‌های اداری املاک و اراضی در شهرستان‌های مختلف، پروژه‌هایی با محوریت اقامتی در استان قم و سایر مدارس امام رضا(ع) که در سطح مشهد احداث شده همه با محوریت معاونت فنی و عمران آستان قدس رضوی احداث شده است.
یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌‌های عمرانی در دست اقدام که به دستور تولیت اجرایی شد، در راستای خدمت به زائران و تسهیل در امر زیارت آنان پروژه «زائر شهر رضوی» است.

همانگونه که گفتید، زائر شهر رضوی یکی از بزرگترین پروژه‎های عمرانی آستان قدس رضوی است که در راستای خدمت به زائران اجرایی شده است. پیرامون اجرای این طرح توضیحاتی بفرمایید.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در آئین کلنگ زنی فاز یک اولین زائر شهر توسط آستان قدس رضوی، تسهیل زیارت زائران در طول سفر و از مبدا تا مقصد را هدف آستان قدس رضوی خواندند و «خدمت به مردم با مشارکت مردم» شعار محوری آستان قدس رضوی معرفی کردند. ایشان تأکید داشته و دارند که زیارت بزرگترین سرمایه کشور، نظام، پشتوانه امنیت ملی و الهام بخش جهان اسلام است. پس در این راستا برای رونق امر زیارت نیاز است که تمهیداتی را برای حضور زائران در شهر ایجاد کرد.
بررسی و تحقیقات میدانی نشان داد که هر سال حدود 27 میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف می‌شوند که به طور میانگین 3 شبانه روز اقامت دارند و به عبارتی دیگر ما در سال بیش از 80 میلیون خوابِ زائر در مشهد داریم که احتیاج به 200 هزار تخت خواب برای اسکان دارد و تعداد اماکن موجود مثل هتل‌ها، ‌مسافرخانه ها و میهمان‌پذیرها،‌ پاسخ گوی این نیاز نیست. «زائر شهر» یکی از پروژه‌هایی است که ایجاد محل اسکان ارزان قیمت با امکانات کامل جهت رفاه زائران از اهداف آن است که این طرح در سه فاز و برای اسکان ۲۰ هزار نفر در زمینی به وسعت ۳۵ هکتار در ورودی مشهد است در حال اجرا است. این پروژه در سال 95 کلید خورد و مرداد ماه 95 عملیات اجرایی این پروژه را آغاز کردیم.

برای مکان یابی احداث این زائر شهر چه شاخصه هایی در نظر گرفته شده است؟
بر اساس آماری که به دست آوردیم تقریبا 70 درصد کسانی که از طریق زمینی به مشهد می آیند، از مسیر آزادراه مشهد-باغچه و بقیه از مسیر قوچان وارد می شوند، لذا در مطالعات مکان‌یابی نکات مهمی چون خدمات رسانی بهتر به زائران،‌ حمل نقل شهری،‌ پارکینگ،‌ زمین وسیع و ‌ارائه بهتر خدمات شهری در دو نقطه شمال شرق و مرکز شهر مشهد مورد توجه قرار گرفت.
برای ایجاد چنین زائرشهری زمینی با حداقل 25 هکتار مساحت مورد نیاز بود که با بررسی گروه مطالعاتی از بین 7 نقطه پیش بینی شده،‌ زمین حاشیه شهرک طرق واقع در حاشیه اتوبان مشهد-باغچه به مساحت 35 هکتار انتخاب شد که25 درصد از این زمین، برای ساختن فضای اقامتی و خدماتی و سالن های بزرگ‌ مورد استفاده قرار میگیرد و بقیه آن به آماده سازی برای فضای سبز، فضاهای ورزشی و دیگرفضاها‌ اختصاص داده شده است.

از امکاناتی که در این پروژه برای رفاه حال زائران پیش بینی شده است بفرمایید؟
در این زائر شهر سوئیت‌هایی با ظرفیت 5 تا 6 نفره ساخته می شود و با توجه به حضور کاروان و هیئت های مذهبی،‌ در ایام دهه آخر صفر و تابستان،‌ سالن هایی برای این دسته از زائران نیز پیش بینی شده است. هر سالن ظرفیت اقامت 70 نفر را دارد و با توجه به 6 سالن فاز اول که در سه بلوک ساخته می شود،‌420 نفر می توانند اقامت داشته باشند.
در فاز یک این پروژه 31 بلوک ساخته می شود که 28 بلوک آن به صورت سوئیتی و 3 بلوک سالنی است. هر بلوک در دو طبقه و با 25 سوئیت طراحی شده و هر کدام دارای اتاق پذیرش و خانه داری است. این پروژه از تمام امکانات رفاهی برخوردار است و دقیقا وی‍ژگی‌های یک شهرک مسکونی را داراست و تمام خدمات یک شهرک چون میهمانسرا،‌ درمانگاه، ‌مسجد،‌ پاسگاه،‌ فضای ورزشی و فروشگاه در این زائرشهر پیش بینی شده است.

لطفا در خصوص پروزه زائر سرا و تفاوت زائر سرا با زائر شهر توضیح دهید.
یکی دیگر از طرح هایی که در راستای تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی شروع به ساخت آن کرده‌ایم، «زائر سرا» است.
تفاوت زائر شهر و زائر سرا در این است که زائر شهر همانند شهرکی است که دارای فضاهای خدماتی قابل توجهی است. زائر شهر در اطراف شهر قرار گرفته است تا زائران بتوانند از امکانات آن استفاده کنند و به دور را شلوغی و ترافیک شهر در آنجا مستقر شوند. پروژه زائر سرا مقطع کوچکی از زائر شهر است که عملیات اجرایی آن در آذرماه سال گذشته آغاز شد. تا پایان امسال فاز نخست آن مشتمل بر 136 سوئیت به اتمام می‌رسد و امیدواریم در نوروز سال 97 شاهد افتتاح آن باشیم. عملیات فاز دو زائر سرا نیز به صورت موازی آغاز شده است و انشالله تا تابستان سال آینده به بهره برداری می رسد. این طرح بالغ بر 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. ساخت زائرسرای رضوی در زمین متعلق به موقوفه حضرت امام رضا (ع) به مساحت 82 هزار مترمربع با زیربنای 46 هزار مترمربع ساخته می شود که 26 درصد از این فضا به زائرسرا و باقی آن به احداث مراکز فرهنگی و فضای سبز اختصاص می‎یابد.ساختمان‎های مسکونی زائرسرای رضوی در دو مدل سالنی و سوئیتی ساخته می‌شوند که پذیرای زائران کاروانی و خانوادگی باشند.ظرفیت پذیرش زائر در این زائرسرا سه هزار و 800 تا چهار هزار و 100 نفر است.

امروزه خانه‌دار شدن یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان است که نقش مهمی در ازدواج جوانان دارد و نیاز است که توجه ویژه‌ای به آن صورت گیرد. چه فعالیت‎هایی در این زمینه از سوی آستان قدس رضوی در حال انجام است؟ پیرامون آن توضیح بفرمایید.
بله متاسفانه یکی از مشکلات فعلی جوانان کشورما بحث مسکن است. تولیت آستان قدس رضوی، دستور دادند زمینی را شناسایی کنیم و عملیات ساخت آن را برای زوج‌های جوان اجرا کنیم. اجرای پروژه مسکن زوج‌های جوان در زمستان سال 95 به منظور تسهیل در امر ازدواج جوانان کلنگ زنی شده و خوشبختانه تاکنون نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است .در طرح مسکن زوج‌های جوان واحدهای مسکونی به متراژ 55 تا 65 متر احداث می‌شوند که پس از پایان پروژه این واحدها در اختیار زوج‌های جوان قرار خواهد گرفت. مکان دقیق این پروژه ابتدای شهرک مصطفی خمینی در مجاورت اصلی قطار شهری و حاشیه صد متری است. در زمان بهره‌برداری تحقیق خواهد شد در خصوص نگاه به کسانی که این واحدها به آنان تعلق می‌گیرند زوج‌های جوانی که مشکل مسکن دارند در مدت سه سال می‌توانند از این مسکن‌ها استفاده کنند و تا دو سال قابل تمدید است که ممکن است هزینه اندکی از آنان دریافت شود. امیدواریم تا اواخر سال 97 شاهد بهره برداری بخشی از آن و در اواخر سال 98 کل 396 واحد آن به اتمام برسد و شاهد بهره برداری آن برای زوج های جوان باشیم.

آیا در شهرستان‌های اطراف هم پروژه‌هایی در دست اقدام دارید؟
در راستای طرح مسکن ویژه زوج‌های جوان، پروژه‌ای را در بیرجند در زمینی به مساحت یک هکتار آغاز کردیم که عملیات اجرایی آن در مرحله خاک برداری است. عملیات اجرایی آن 20 ماهه در نظر گرفته شده است و تابستان سال 98 پروژه به اتمام می رسد.این پروژه در 120 واحد با متراژ 55 تا 65 متر خواهد بود.
طی بازدیدی که تولیت آستان قدس از شهرستان سرخس داشتند، احداث مدرسه‎ای در این شهرستان در دستور کار قرار گرفت.  این مدرسه 12 کلاسه که امکان 24 کلاسه را نیز داراست، فنداسیون آن ریخته شده است تا در اختیار فرزندان این مرز و بوم در شهرستان سرخس قرار گیرد. همچنین سه مجموعه ورزشی در این شهرستان و روستاهای تابعه در دستور کار است. زمین‌ها شناسایی وطراحی انجام شده است و تا پایان سال 97 به اتمام خواهد رسید.
اخیرا نیز احداث مجموعه آموزشی در منطقه سیدی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم، تا دانش آموزان مناطق محروم نیز بتوانند از امکانات آموزشی استفاده کنند. نقشه‌ها و طراحی این پروژه آماده شده است و بزودی شاهد احداث یک مجموعه کامل آموزشی مشتمل بر 5 فضای آموزشی، دارای یک پیش‎دبستانی و 4 مقطع تحصیلی در دوره‌های مختلف دبستان و متوسطه است که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. 

آنچه که کلیه دستگاه‌های اجرایی فرهنگی و اقتصادی آستان قدس رضوی بر آن اهتمام دارند، ترویج و گسترش فرهنگ وقف است. انجام پروژه‌های عمرانی چگونه می تواند مشوق مردم در این مقوله باشند؟
اساس اقتصاد آستان قدس رضوی بر پایه وقف و نذر استوار است، اجرای طرح‌ها خیرخواهانه و عام‌المنفعه قطعا باعث تشویق خیران به انجام عمل وقف و در نتیجه ترویج فرهنگ نوع دوستی در جامعه خواهد شد، چرا که خیران و واقفان با مشارکت در این طرح‌ها بازتاب عمل خیر خود را به وضوح مشاهده می‌کنند. مجموعه چند منظوره ورزشی شهرستان سرخس نمونه‌ای دیگر از این پروژه‌ها می‌باشد که در مناطق روستایی شهرستان سرخس ایجاد می‌شود. هزینه کل پروژه یک میلیارد تومان برآورد می‌شود که از سوی آستان قدس رضوی این هزینه‌ها پرداخت و این مجموعه ورزشی در اختیار جوانان این منطقه و سایر روستاهای مجاور قرار می گیرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.