.

در حال و هوای برگزاری پنجمین جشنواره اعتکاف در حرم رضوی؛

سه قدم مانده به صبح

پنجمین جشنواره جامع بین المللی علمی، ادبی و هنری اعتکاف در حالی میهمان شهر مقدس مشهد شد که گلدسته‌های حرم رضوی غرق در شادی و سرور به مناسبت میلاد بانوی آب و آئینه حضرت زهرا(س) بود.

1396/12/21 دوشنبه

برگزاری این جشنواره در مکانی مقدس که هر ساله یکی از بزرگترین مراسم اعتکاف در آن برگزار می‌شود اتفاق میمون و مبارکی بود که همه شرکت‌کنندگان آن را به فال نیک گرفتند و آن را هدیه‌ای معنوی از طرف امام مهربانی‌ها می‌دانند. این جشنواره که پنجمین سال برگزاری خود را تجربه می‌کند حالا در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد که اعتکاف؛ این سنت دیرینه و زیبا حالا مرزها را در نوردیده و در سطح جهانی برگزار می‌شود. در این گزارش مروری داریم بر برگزاری این جشنواره بین‌المللی در جوار حریم قدسی رضوی.

اعتکاف به روایت تصویر
دو طرف سالن ورودی با عکس‌های مربوط به مراسم اعتکاف در سراسر کشور تزئین شده است. دیدن این عکس‌ها هر بیننده‌ای را برای لحظاتی میهمان معتکفان در محراب عبادت می‌کند. به راستی که چه شور و حالی دارد این مراسم معنوی و نورانی. یکی از عکس‌ها جمعیت معتکفین در مسجد جامع سمنان را نشان می‌دهد و دیگری نمایی از اعتکاف بزرگ مردم در مسجد جامع قم را به تصویر کشیده است و عکسی دیگر اعتکاف دختران جوان در یکی از مساجد یزد را برایمان روایت می‌کند. سفره‌های ساده افطاری و دور همی‌های مومنین در کنار این سفره‌های با صفا و پر از صمیمت در این تصاویر دیده می‌شود. در این میان جمعیت معتکفان مسجد گوهرشاد که در جوار حرم امام مهربانی‌ها به اعتکاف نشسته‌اند بیشتر از همه خودنمایی می‌کند. مسجدی در دل شهر خورشید و در جوار حرم امامی مهربان. با دیدن این عکس هر کس آرزو می‌کند که ایکاش یک سال در این مکان نورانی و در این مسجد فیروزه‌ای به اعتکاف بنشیند و سه روز عزلت نشین خانه دوست شود.

جلوه‌هایی از سنت حسنه اعتکاف
نمایشگاه اعتکاف در قسمت انتهایی سالن ورودی تالار قدس جلوه‌گاهی از شکوه این سنت دیرین و زیبا را به نمایش گذاشته است. این بخش فرصتی برای معرفی فعالیت‌های موسسات و کانون‌های فرهنگی برتر سراسر کشور است که در تهیه و تولید خوراک فرهنگی اعتکاف تلاش می‌کنند. «سه قدم مانده به صبح» عنوان محصولات فرهنگی موسسه مهدویت قم است که مقالات مشترک مربوط به اعتکاف و همچنین صحبت‌های مقام معظم رهبری در طول 6 سال در آن به چاپ رسیده است. این نشریه‌ها در نمایشگاه با 50 درصد تخفیف به علاقه‌مندان عرضه می‌شود. عدد سه در این نشریات حکایت از سه روز اعتکاف دارد و مانده به صبح نیز دلالت بر انتظار برای فرج مهدی موعود(عج) دارد. بخش دیگر نمایشگاه محصولات فرهنگی آستان قدس رضوی با موضوع اعتکاف به نمایش گذاشته شده است.

اعتکاف به روایت علما و بزرگان دینی
علما و بزرگان دینی هر کدام نظری درباره اعتکاف دارند که آشنا شدن با این نظرات و گفته‌های ناب برای جوانان و علاقه‌مندان به اعتکاف قابل توجه است. برگزار کنندگان پنجمین جشنواره جامع بین المللی علمی، ادبی و هنری اعتکاف از این موضوع هم غافل نشده‌اند و با جمع‌آوری نظرات و گفته‌های این بزرگان و ارائه آن به شکل هنری و جلوه‌های بصری سعی در انتقال این بیانات به علاقه‌مندان کرده‌اند. آیت‌الله سبحانی اعتکاف را مهمترین فرصت دانسته و در این زمینه فرموده‌اند: «اعتکاف از مهمترین فرصت‌هایی است که از سوی خداوند متعال برای هدایت انسان‌ها به وجود آمده و همگان باید از این فرصت برای قرب الی‌الله استفاده کنند». آیت‌الله حسینی بوشهری نیر از اعتکاف به عنوان فرصتی برای مبارزه با هجمه‌های فرهنگی دشمن دانسته است آنجا که می‌فرمایند: «دشمنان هجمه‌های فرهنگی و اعتقادی فراوانی را علیه اسلام و تشییع به راه انداخته‌اند که اعتکاف فرصتی برای مقابله با آنها محسوب می‌شود». مقام معظم رهبری نیز در باره اعتکاف فرموده‌اند:«برنامه‌های جمعی اعتکاف با خلوت هر کدام از معتکفان منافات پیدا نکند».

جهانی شدن اعتکاف
در حاشیه برگزاری این جشنواره بین‌المللی دقایقی با سید صادق تکیه‌ای دبیر جشنواره به گفت‌وگو می‌نشینیم. تکیه‌ای می‌گوید: این جشنواره برای پنجمین سال پیاپی است که با محوریت شهر قم و توسط یک کانون فرهنگی مردم نهاد برگزار می‌شود و در آن از منتخبان شرکت‌کننده در سه رشته شعر، مقاله نویسی و خاطره نویسی با اهدای جوایزی نفیس تقدیر شد. وی  بیان کرد: امسال بیش از 2 هزار اثر به جشنواره رسیده بود و از بین این تعداد 50 نفر از برگزیدگان از شهرها و استان‌های مختلف برای شرکت در مراسم اختتامیه که در مشهد مقدس برگزار می‌شود دعوت شد. تکیه‌ای هدف از برگزاری این جشنواره را جهانی کردن سنت اعتکاف دانست و اظهار کرد: در سال نود که برای نخستین بار جشنواره را برگزار کردیم تنها در شهرهای بزرگ مانند مشهد، قم، اصفهان و شیراز اعتکاف داشتیم ولی در سال گذشته این جشنواره در 65 کشور جهان برگزار شده است.

پنجره‌ای رو به ابدیت
زینب کامی‌لووا  از روسیه یکی از برگزیدگان این جشنواره بزرگ و بین‌المللی است که در بخش شعر و ادبیات شعر ارسالی او به دبیرخانه جشنوراه حائز رتبه برتر شده است. او می‌گوید: من تا کنون در مراسم اعتکاف شرکت نکرده‌ام. تعداد مسلمانان در کشور روسیه کم است ولی عده معدوی هم که در آنجا زندگی می‌کنند در ایام اعتکاف در مساجد معتکف می‌شوند. او که از طریق فضای مجازی فراخوان این جشنواره را مشاهده کرده است می‌گوید: وقتی فهمیدم که قرار است جشنواره‌ای با این موضوع برگزار شود من هم شعری که درباره این موضوع سروده بودم را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردم و بعد از مدتی به من اطلاع دادند که شعر من برگزیده شده است. خانم کامی‌لووا قسمتی از شعر زیبای خود را می‌خواند:« در این هیاهو فراموشی، رو به تو کرده‌ام و همه چیز را فراموش کرده‌ام، بلند تر تو را خوانده‌ام، وقتی دست‌هایم را بالا برده‌ام،روی ابدیت ایستاده‌ام حضور زیبایت را حس کرده‌ام، من یک ذره در میان بی نهایت ذره‌ام،  کوچکترین مخلوق تو...».

اعتکاف یک عطیه الهی
جمیله سادات حوایجی از استان قم یکی دیگر از برگزیدگان این جشنواره است که در بخش خاطره نویسی به عنوان برگزیده معرفی شده است. او که تا کنون یک بار تجربه اعتکاف در جوار حرم کریمه اهل‌بیت(ع) حضرت معصومه(س) را داشته است می‌گوید: من از طریق دوستان از برگزاری این جشنواره مطلع شدم و نوشته خود را در بخش خاطره نویسی به دبیرخانه ارسال کردم. او می‌گوید: معنویتی که در سه روز اعتکاف تجربه کردم غیر قابل توصیف بود و نوشته‌ای به جشنواره ارسال کردم . در این نوشته بیشتر روی این موضوع تاکید کرده بودم که شرکت در اعتکاف به اراده خود انسان نیست و باید دعوت شده باشی و این یک هدیه معنوی است که خداوند برایت رقم می‌زند. مثل همین سفر به مشهد. من هرگز تصورش را نمی‌کردم که در ایام ولادت حضرت زهرا(س) به واسطه این جشنواره میهمان حرم مطهر رضوی باشم ولی گویا این هم یک عطیه الهی بود که به من داده شده است.

ضرورت استفاده از فرصت اعتکاف
حجت‌الاسلام هادی دَشن از استان یزد برگزیده بخش مقالات علمی است که می‌گوید: این مقاله به بحث درباره حوزه اجتماعی اعتکاف و نقش آن در رشد و ارتقاء فضای معنوی جامعه اختصاص دارد. وی گفت: در این مقاله سعی کرده‌ام که موضوع اعتکاف را از طریق معناشناسی قرآنی برسی کنم. وی از اعتکاف به عنوان فرصتی عظیم برای ایجاد رشد معنوی در همه افراد جامعه از جمله مدیران یاد کرد. وی افزود: اعتکاف باعث مستحکم‌تر شدن ارتباط انسان با پروردگار عالم می‌شود و همچنین یکی از بهترین ابزارها برای تربیت دینی جوانان و نوجوانان است. یکی دیگر از مسائلی که این روحانی فرهیخته به آن اشاره کرد این بود که اعتکاف ما باید به سمتی برود که ظرفیت و گنجایش پذیرش قشر فرهیخته جامعه را هم داشته باشد و اگر لازم است برای آن قشر اعتکاف تخصصی برگزار شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
حضور پرشور جوانان و نوجوانان در مراسم اعتکاف از برکات انقلاب اسلامی است
آغاز اعتکاف 700 جوان مشهدی در مسجدگوهرشاد حرم مطهر رضوی
آیین افتتاحیه اعتکاف طلبگی رمضان سال 97 برگزار شد
ثبت‌نام اعتکاف ویژه نوجوانان آغاز شد
نخستین شب شعر اعتکاف در جوار بارگاه مطهر رضوی برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.