.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:

علم استنتاج یک ابزار برای استنباط احکام شرعی است

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: علم استنتاج یک ابزار برای استنباط احکام شرعی است و برای استنباط احکام در علم فقه و اصول نقش محوری ایفا می‌کند.

1396/12/22 سه‌شنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار روز گذشته در نشست علمی- پژوهشی «تاثیر اختلاف گفتمان در استنتاجات اصولی» که با حضور جمعی از پژوهشگران و فضلا در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: علم استنتاج بسیار ارزشمند است و در دامن فرهنگ تمدن اسلامی به وجود آمده است. این علم بالنده شده، مراحل مختلف را طی کرده و در دوران اخیر توسعه یافته است.
شریعتی‌تبار ادامه داد: گاهی در برداشت از دین اختلاف به وجود می‌آید. برخی اوقات این اختلاف به صورت گفتمانی است و گاهی اختلاف از روی تفسیر به رای و با روش‌های غیر معمول صورت می‌گیرد که مذموم است.
وی افزود: در علم اصول گفتمان‌های مختلفی وجود داشته است، برخی رویکرد فلسفی را در اصول فقه بروز و ظهور داده اند. این حاکمیت فضاهای گفتمانی در علم اصول و استنتاجات اصولی آثار مختلفی دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز در ادامه این نشست به طرح موضوع تاثیر اختلاف گفتمان در استنتاجات اصولی پرداخت و عنوان کرد: با درآمدی بر پیشینه بحث اختلاف گفتمان این سوال پیش می‌آید که در مباحث اصولی کلام چه کسانی از بزرگان و اصولیان شیعه مطرح بوده‌اند.
غفوری‌نژاد افزود: اولین بار این کلام در سخنان آیت الله سیستانی گفته شده است و در ادامه آیت الله مدنی بودند که نوآوری به وجود آوردند.
وی با اشاره به اینکه گفتمان حاکم بر مباحث اصولی را می‌توان در 7 فضای گفتمانی جست، ادامه داد: نخستین گفتمانی که می‌توان پژوهش اصولی را در آن انجام داد، گفتمان ارجاع اراده تشریعی به اراده تکوینی است. یعنی ما برای تحلیل یک مسئله اصولی این اراده را به اراده تکوینی ارجاع می‌دهیم.
غفوری‌نژاد گفتمان مبتنی بر عرف عام به معنی فهم عرف عام از سخنان شارع، گفتمان مبتنی بر مناسبات عبد و مولا که سخن گفتن و بازشناسی این گفتمان در کلام آیت الله سیستانی است، گفتمان مبتنی بر دلالت‎های ظریف لفظی، گفتمان کلامی که در این گفتمان معمولا مسائلی همچون ثواب و عقاب مطرح می‌شود، گفتمان فلسفی که در بحث اجتماع امر و نهی نمود یافته و گفتمان قانونی یا حقوقی بر اساس دیدگاه‌های آیت الله سیستانی و آیت الله مدنی را از دیگر اصول گفتمان حاکم بر مباحث اصولی دانست که باید در پژوهش‌های اصولی گفتمان غالب باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.