.

گزارشی از طرح اعتکاف علمی دبیرستان پسرانه علوم و معارف اسلامی رضوی؛

تعطیلات نوروز به صرف مطالعه

یکی از فعالیت‌های پر جاذبه و تاثیرگذاری که همه ساله در ایام عید به همت مدارس برپا می‌شود اعتکاف علمی است تا بچه درس‌خوان‌ها از این فرصت برای رفع اشکال و تبادل تجربیات همدیگر استفاده و در کنار سایر دانش‌آموزان ساعاتی آرام و عاری از استرس را سپری کنند.

1397/1/11 شنبه

همیشه ایام نوروز یادآور استراحت و تفریح و دید و بازدید قوم و خویش است، اما با نزدیک شدن به کنکور این فرصت از برخی دانش‌آموزان گرفته می‌شود و تب و تاب داوطلبان برای شرکت در این ماراتن نفس‌گیر بالا می‌رود و ترجیح می‌دهند در این مدت باقیمانده تعطیلات عید را جدی بگیرند. یکی از فعالیت‌های پر جاذبه و تاثیرگذاری که همه ساله در ایام عید به همت مدارس برپا می‌شود اعتکاف علمی است تا بچه درس‌خوان‌ها از این فرصت برای رفع اشکال و تبادل تجربیات همدیگر استفاده و در کنار سایر دانش‌آموزان ساعاتی آرام و عاری از استرس را سپری کنند. امسال مدارس امام رضا(ع) نیز درهای خود را به روی بچه درسخوان‌ها و فعالان گشوده تا دانش‌آموزان سال آخری در طرح «اعتکاف علمی» حضور یابند و برنامه درسی خود را بدون وقفه و با هدف حضور موفق در آزمون سراسری کنکور دنبال کنند. دبیرستان علوم و معارف اسلامی رضوی جزو چهار مدرسه‌ای است که امسال نیز مطابق سال‌های گذشته فضایی آرام، راحت و به دور از استرس و اضطراب فراهم کرده تا دانش‌آموزان با استفاده از امکانات و خدمات رفاهی، مشاوره‌ای و پشتیبانی مدرسه چند روزی را به دور از خانواده و در فضایی کاملا علمی خود را برای کنکور آماده‌تر کنند.
وارد سالن مطالعه این مدرسه که می‌شویم، دانش‌آموزان جداگانه پشت هر میز نشسته‌اند و مشغول مطالعه هستند. روی میز برخی برگه زمان بندی شده‌ای چسباند شده که نشان از برنامه‌ریزی درسی در تعطیلات عید نوروز است.

رسیدن به وضعیت بهتر
سعید ابراهیمی که برای اولین بار در این طرح علمی شرکت کرده و حضور در این فضای علمی را به دید و بازدیدهای خانوادگی ترجیح داده، آمد و شد فامیل در این ایام و شلوغی محیط خانه را مانع درس خواندن می‌داند و می‌گوید: حضور در مدرسه علاوه بر اینکه فرصت مناسبی برای بازخوانی و رفع اشکال دروس است، موجب می‌شود تا مهارت‌هایی همچون غلبه بر استرس، تندخوانی و تست زنی را کسب کنیم.
او می افزاید: این اردوی علمی و آموزشی، حکم سفر نوروزی را برای ما دارد و برگزاری این دوره‌ها در این برهه‌ زمانی در واقع نقطه‌ عطفی برای ادامه‌ مسیر و رسیدن به وضعیت بهتر و مساعد‌تری است.

تجربه سختی‌‌ برای کسب موفقیت
محمد علی هر روز صبح مسیر خانه تا مدرسه را پیاده طی می‌کند و بعد از خوردن چاشتی سبک شروع به درس خواندن می‌کند او می‌گوید: برای رسیدن به موفقیت باید سختی کشید و تجربه همین سختی‌هاست که انسان را به هدف نزدیک‌تر می‌کند. خانواده‌ام به خاطر من امسال مسافرت نرفتند تا من بدون دغدغه درس بخوانم امیدوارم بتوانم کمی از زحمات آنها را جبران کنم.

مسیری که هموار می‌شود

محمد حقی دانش‌آموز دیگری است که گشت و گذار در تعطیلات نوروز را کنار گذاشته و فکر و ذهنش را صرف مطالعه و مرور دروس کرده است. او معتقد است داشتن هدف و انگیزه، راه رسیدن به اهداف را هموارتر می‌کند و از سختی آن می‌کاهد. محمد می‌گوید: اعتکاف علمی بهترین مکان برای دانش آموزانی است که می‌خواهند از این فرصت دو هفته‌ای استفاده بهینه داشته باشند و به امید جبران عقب‌افتادگی‌ها چند صباحی را هرچند به سختی اما به امید قبولی در دانشگاه در مدرسه بگذرانند.
هرچند گذشته از سختی نرفتن مسافرت و درس خواندن و تست زدن، اعتکاف علمی شیرینی‌ها و جذابیت‌هایی نیز دارد که همین دور هم بودن دوستان به یک بار تجربه می‌ارزد.

آرزوهایی که محقق می‌شود
مجتبی که جزو شاگرد زرنگ‌های مدرسه است، دست در گردن دوستش می‌اندازد و با خنده و شوخی به او می‌گوید: امسال من جزو نفرات اول کنکور سراسری هستم و قبل از اعلام نتایج با من مصاحبه می‌شود. او از آرزوها و امیدهایش می‎‌گوید که دوست دارد روزی قاضی موفقی شود در دانشگاه دولتی خوبی تحصیل کند. مجتبی می‌گوید: من توانایی این را دارم و به خودم اطمینان می‌دهم که می‌توانم راحت در دانشگاه قبول شوم اما کجا و چه دانشگاهی خدا می‌داند. مجتبی که هر روز از ساعت 7 تا 9 شب در مدرسه حضور دارد، این طرح را بسیار اثربخش می‌داند و می‌گوید: اثر بخشی اعتکاف علمی برای همه ثابت شده و بیشتر بچه‌ها سعی می‌کنند تا این ایام را در مدرسه بگذرانند. او ادامه‌ می‌دهد: در واقع با توجه به رفت و آمد خانواده‌ها در ایام عید، خیلی از بچه‌ها شرایط مساعدی برای مطالعه در منزل ندارند و مدرسه برایشان حکم خانه دوم را دارد که می‌توانند با آرامش درس بخوانند و از امکاناتی که در اختیارشان قرار داده شده استفاده کنند.

استفاده از فرصت‌های طلایی
محمد تقی فخریان؛ مدیر عامل بنیاد فرهنگی رضوی که برای بازدید از این طرح علمی سری هم به این دبیرستان زده، به استقبال خوب دانش‌آموزان و والدین اشاره می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه با توجه به امکانات و شرایطی که مدارس در اختیار دانش‌آموزان قرار داده استقبال نسبتا خوبی از این طرح توسط خانواده‌ها و دانش‌آموزان به عمل آمده به گونه‌ای که نسبت به سال گذشته رشد 10 درصدی داشته است.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی رضوی اظهار می‌کند: در حال حاضر طرح اعتکاف علمی ایام نوروز با هدف تقویت بنیه علمی دانش آموزان در 5 پایگاه و با شرکت بیش 250 دانش آموز دختر و پسر درحال فعالیت است و همه امکانات در مدارس مناطق محروم برای دانش آموزان رایگان بوده تا دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی بتوانند با آمادگی بیشتری در کنکور حاضر شوند و از فرصت‌های طلایی باقیمانده استفاده کنند.
فخریان می‌افزاید: این طرح از 24 اسفند سال 96 آغاز شده و تا 13 فروردین ادامه دارد و دانش‌آموزان دختر از ساعت ۷ صبح تا ۱۹ بعدازظهر و پسران تا 21 شب در مدارس حضور دارند و می‌توانند در کنار مطالعه از مشاوره‌های تحصیلی مربیان، مشاوران و نفرات برگزیده کنکور سال‌های گذشته استفاده کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.