.

نگاهی به خدمات دندان‌پزشکی مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی

معماری سلامتی و لبخند در جوار حرم مطهر رضوی

«دارالشفاء امام رضا(ع)» در جوار حرم مطهر رضوی، از دیرباز مأمن دردمندان دور و نزدیک بوده است. مکانی که امروزه توانسته خدمات متنوع پزشکی را در پرتوی مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی به اقشار مختلف جامعه ارائه دهد.

1397/1/23 پنجشنبه

پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی، از جمله بخش‌های دارالشفاء امام(ع) به شمار می‌رود که سفیدپوشان دندان‌پزشک خالصانه در آن فعالیت می‌کنند تا بیماران از درد دندان رهایی یابند. به مناسبت 23 فروردین ماه؛ روز دندان‌پزشکی، سری به دارالشفاء امام(ع) می‌زنیم و با خدمات درمانی و برنامه‌های آینده این واحد دندان‌پزشکی بیشتر آشنا می‌شویم.

خدمات‌رسانی به بیش از 52 هزار نفر
دهان و دندان، علاوه بر اینکه نقش بسیار مهمی در سلامت انسان دارد، در زیبایی چهره هم بسیار اثرگذار است. از این رو، مردم همیشه برای آن اهمیت فراوانی قائل هستند. از طرف دیگر، در آموزه‌های دین مبین اسلام هم به رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار تأکید شده است. در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی در 23 فروردین سال 1360، طرح «تربیت بهداشت‌کار دهان و دندان» به منظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی دهان و دندان در روستاها در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. این قانون در مسیر توسعه خدمات دندان‌پزشکی در سراسر ایران اسلامی به ویژه مناطق محروم تصویب شده است چرا که در آن زمان، افراد غیرمتخصص به کار درمان دندان مردم می‌پرداختند. سرانجام، روز تصویب طرح توسعه خدمات بهداشت دهان و دندان در سال 1362، روز دندان‌پزشکی در کشور نامیده شد. در این بین، مجموعه آستان قدس رضوی هم توجه خاصی به ارائه خدمات دندان‌پزشکی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه داشته و دارد که گسترش روز افزون خدمات دندان‌پزشکی در دارالشفاء امام(ع)، از جمله این اقدامات محسوب می‌شود.
این واحد دندان‌پزشکی به پشتوانه تلاش‌های مسئولین این مجموعه بزرگ موقوفاتی از جمله دکتر مهدی طوفانی اصل؛ یکی از مدیران اسبق دارالشفاء امام(ع) در این مکان درمانی راه‌اندازی شد.
دکتر ناصر سرگلزایی؛ مدیر عامل مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی به بهره‌مندی بیش از 52 هزار نفر از خدمات پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی این مؤسسه در طول سال 1396 اشاره می‌کند و می‌گوید: «این خدمات شامل معاینه، کشیدن دندان، پروتز، ترمیم، جراحی، جرم‌گیری، معالجه ریشه و رادیوگرافی می‌شود که با فعالیت جمعی از دندان‌پزشکان و دستیاران آنان، از ساعت 8 تا 20، در دو شیفت صبح و عصر، انجام شده است».

بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته دندان‌پزشکی
وقتی به طبقه اول دارالشفاء امام(ع) قدم بگذارید، در انتهای سالن انتظار، تابلوی پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی به چشم می‌خورد. در محل ورود به این واحد، پذیرش آن قرار گرفته است و فهرست دندان‌پزشکان و ساعت‌های خدمت آنان قابل مشاهده است. دکتر سرگلزایی بیان می‌کند: «در حال حاضر، این واحد دارای هشت یونیت دندان‌پزشکی، دستگاه‌های OPG، RVG و رادیوگرافی معمولی است که در این بین، سه یونیت دندان‌پزشکی، دستگاه رادیوگرافی جدید و دستگاه RVG(دستگاه رادیوگرافی دیجیتالی مدرن)، در سال 1396 خریداری و به تجهیزات پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی دارالشفاء امام(ع) افزوده شده است».
این متخصص جراحی لثه و کاشت دندان(ایمپلنت) می‌افزاید: «از بهترین وسایل تخصصی و مواد در این واحد استفاده می‌شود تا دندان‌پزشکان با شکست درمان کمتر مواجه شوند. همچنین تلاش شده خدمات با بهترین کیفیت و کمترین هزینه‌ها در مقایسه با مراکز درمانی غیردولتی مشهد ارائه شود».
مدیر عامل مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی با اشاره به آمارهای سال گذشته این پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی می‌گوید: «در تلاش هستیم، بیماران را به سمت ترمیم، پروتز و جرم‌گیری دندان هدایت کنیم تا کشیدن دندان به حداقل برسد، زیرا از دست دادن دندان، مشکلات بسیاری را در آینده برای آنان ایجاد خواهد کرد. از سویی دیگر، پس از معالجه، نکات آموزشی به بیماران ارائه می‌شود».

فرهنگ‌سازی در حوزه بهداشت دهان و دندان

خدمات دندان‌پزشکی دارالشفاء امام(ع) روز به روز در حال گسترش و ارتقای کمی و کیفی است. دکتر سرگلزایی درباره برنامه‌های آینده دندان‌پزشکی این مؤسسه درمانی ابراز می‌کند: «فرهنگ‌سازی در زمینه بهداشت دهان و دندان و ارائه نکات آموزشی به کودکان و بزرگسالان در حرم مطهر رضوی، از جمله این برنامه‌هاست. در این زمینه، بروشورهای آموزشی تهیه شده است که پس از تأیید معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و در بین زائران این آستان مقدس توزیع خواهد شد. تجهیز این پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی به وسایل کاشت دندان هم در حال پیگیری است تا خدمات ایمپلنت به مراجعین به ویژه گردشگران سلامت ارائه شود».
وی با تأکید بر اینکه در آینده شاهد راه‌اندازی دارالشفاء دیگری در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) خواهیم بود، می‌گوید: «با توسعه فضای خدمات‌دهی مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی، امکان تفکیک جنسیتی مکان ارائه خدمات دندان‌پزشکی ایجاد می‌شود. همچنین، فضایی هم برای خدمات‌رسانی ویژه به اطفال راه‌اندازی می‌گردد که عمده فعالیت آن خدمات پیش‌گیرانه خواهد بود. ارائه خدمات تخصصی دندان‌پزشکی هم با همیاری دندان‌پزشکان خادم‌یار سلامت آستان قدس رضوی با توسعه فضای این واحد دنبال می‌شود. در حال حاضر، دندان‌پزشکانی با تخصص‌های ارتودنسی، جراحی و اندو(درمان ریشه دندان) در طرح خادمین سلامت نام‌نویسی کرده‌اند».

ارائه خدمات رایگان در مناطق محروم
مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی توجه خاصی به سلامت و بهداشت اقشار محروم جامعه داشته و دارد. دکتر محمود ابراهیمی؛ مسئول پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در این باره بیان می‌کند: «در سال گذشته با همکاری بنیاد سلامت رضوی و دارالشفاء امام(ع)، دو تیم‌ دندان‌پزشکی به مناطق کم‌برخوردار سرخس و حاشیه شهر مشهد(جاده کلات) اعزام شد. در برنامه‌ جهادی جاده کلات نهادی مثل بهداری شمال شرق سپاه پاسداران هم همکاری داشته است. بدین‌ترتیب جمعی از اقشار آسیب‌پذیر در سایه فعالیت خادم‌یاران سلامت آستان قدس رضوی، از خدمات رایگان دندان‌پزشکی بهره‌مند شدند». وی با بیان اینکه مجرب‌ترین دندان‌پزشکان با نگاهی خیراندیشانه در دارالشفاء امام(ع) مشغول به خدمت هستند و در صورت نیاز، بعضی خدمات درمانی دندان‌پزشکی با تخفیف‌های خاص برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه انجام می‌شود، می‌افزاید: «در ایام نوروز سال 1397، با همکاری تعدادی از دندان‌پزشکان خادم‌یار، خدمات واحد دندان‌پزشکی دارالشفاء امام رضا(ع) تا ساعت 23 به مراجعین دردمند به‌ویژه زائران ارائه شد. در حال حاضر نیز، یکی از دندانپزشکان خادم‌یار سلامت، با این واحد درمانی همکاری دارد».

توجه به تکریم زائران
دندان‌پزشکی، یکی از سخت‌ترین مشاغل محسوب می‌شود و دندان‌پزشکان در تماس مستقیم با محیط دهان که دارای تعداد بی‌شماری باکتری است، قرار دارند. در صورت بی‌توجهی به نکات بهداشتی در مراکز دندان‌پزشکی امکان انتقال عفونت بیمار به پرسنل این مراکز هم وجود دارد. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی دارالشفاء امام(ع) توجه ویژه‌ای به موضوع استریل کردن وسایل دندان‌پزشکی دارد و این وسایل برای هر بیمار به صورت یک بار مصرف و مجزا استفاده می‌شود. همچنین نگاه خاصی به تکریم زائران حرم مطهر رضوی داشته و دارد». در ادامه، در میان یونیت‌های دندان‌پزشکی با دکتر میترا مرادی، یکی از دندان‌پزشکان باتجربه مشهد که از سال 1388 در دارالشفاء امام(ع) مشغول به خدمت است، هم‌کلام می‌شویم. او بیان می‌کند: «‌وقتی بیمار با رضایت این واحد دندان‌پزشکی را ترک می‌کند، خستگی دندان‌پزشک معالج نیز برطرف می‌شود. به ویژه در ایام تعطیلات نوروز، خدمت در جوار حرم مطهر رضوی که مملو از زائران دور و نزدیک است، حس خوبی به انسان منتقل می‌کند». هدی جاهد؛ از جمله دستیاران دندان‌پزشک این پلی‌کلینیک که مدت دو سال است در دارالشفاء امام(ع) کار می‌کند، می‌گوید: «به دلیل علاقه فراوانی که به کارم دارم، سختی‌های آن را نمی‌بینم. همچنین از آنجایی که بیشتر مراجعین این واحد، اقشار محروم جامعه هستند، همیشه در انجام وظیفه خود به حفظ کرامت انسانی بیماران توجه خاصی دارم».
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
ارائه حدود 7 هزار خدمت پزشکی به زائران نوروزی در حرم مطهر رضوی
مراجعه بیش از 62 هزار نفر به کلینیک دندان‌پزشکی دارالشفاء امام(ع)
دارالشفاء امام(ع) درمانگاه نمونه خراسان رضوی انتخاب شد
ارائه بیش از 75 هزار خدمات درمانی در دارالشفاء امام(ع)
ارائه بیش از 92 هزار خدمات درمانی در دارالشفاء امام(ع)
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.