.

متخصص دندان‌پزشکی کودکان بیمارستان فوق تخصصی رضوی:

اولین معاینه دندان کودکان باید بین 6 تا 12 ماهگی انجام شود

متخصص دندان‌پزشکی کودکان بیمارستان فوق تخصصی رضوی گفت: اولین معاینه دندان کودکان باید بین 6 تا 12 ماهگی آنان انجام شود.

1397/1/25 شنبه

به گزارش آستان نیوز، دکتر فریناز نوربخش با بیان این مطلب در روز دندان‌پزشکی ابراز کرد: والدین با رویش اولین دندان‌های شیری فرزند خود می‌توانند به دندان‌پزشک متخصص کودکان مراجعه کنند تا علاوه بر معاینه، آموزش‌های پیش‌گیرانه به آنان ارائه شود و بدین‌ترتیب از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه واحد دندان‌پزشکی بیمارستان رضوی مجهز به تمامی امکانات رشته دندان‌پزشکی کودکان کشور است، افزود: با سابقه‌ترین متخصصان با بهره‌گیری از بهترین مواد دندان‌پزشکی در این واحد کار می‌کنند و تحقیقات این واحد نشان داده که میزان رضایت‌مندی از خدمات دندان‌پزشکی کودکان آن بالای 95 درصد بوده است.
دکتر نوربخش با بیان اینکه این واحد دندان‌پزشکی به اتاق عمل تحت بیهوشی مجهز است، گفت: در حال حاضر، تمامی اقدامات تخصصی رشته دندان‌پزشکی کودکان(تا سن 12 سال)، چه به صورت سرپایی و چه تحت بیهوشی توسط متخصصان این رشته در این واحد دندانپزشکی انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه از سال 1390 در واحد دندان‌پزشکی بیمارستان رضوی مشغول به ارائه خدمات تخصصی کودکان است، ادامه داد: از جمله این اقدامات می‌توان به شیاربندی دندان‌های دائمی(فیشور سیلانت)، فلورایدتراپی، عصب‌کشی، روکش، فضانگهدار و ارتودنسی پیشگیری اشاره کرد.

ضرورت توجه به پوسیدگی دندان کودک شیرخوار
متخصص دندان‌پزشکی کودکان بیمارستان رضوی با تأکید بر اینکه اقدامات پیش‌گیرانه پوسیدگی‌های دندان کودکان باید از دوران بارداری مادر آغاز شود، بیان کرد: آموزش‌های لازم در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان شیرخوار باید به این مادران در مراکز بهداشت کشور ارائه شود تا آنان بدانند چه اقدامات پیشگیرانه‌ای را باید انجام دهند.
وی از «پوسیدگی‌های شیر» به عنوان شایع‌ترین مشکلات کودکانی که تحت درمان بیهوشی قرار می‌گیرند، نام برد و گفت: این پوسیدگی‌ها در اثر شیرخوارگی کودک(چه با شیر مادر و چه با شیشه) در طول شب که میزان بزاق دهان کودکان پایین می‌آید، حاصل می‌شود.
دکتر نوربخش اضافه کرد: این پوسیدگی‌ها می‌توانند از 12 یا 18 ماهگی کودک شروع شوند و در سنین بالاتر ادامه پیدا کنند. متأسفانه روند پیش‌‌رونده‌ای هم دارند.
وی با اشاره به اینکه والدین گاهی این موارد پوسیدگی را با رنگ‌گیری در اثر قطرات آهن اشتباه می‌گیرند، گفت: آنان باید زودهنگام به دندان‌پزشک متخصص کودکان مراجعه کنند تا با توصیه‌های بهداشتی مانند چگونگی پاک کردن دهان کودک در زمان شیرخوارگی در طول شب، استفاده از مسواک و نوع تغذیه کودک آشنا شوند.  
این دندان‌پزشک متخصص افزود: اگر پوسیدگی دندان کودک ایجاد شده باشد، مراحل درمانی بر روی دندان او صورت می‌گیرد که در این مرحله، بیهوشی بسیار مهم است، زیرا امکان معاینه و درمان کودکان زیر سه سال بدون بیهوشی وجود ندارد.
 وی با بیان اینکه در این شرایط دندان کودک هر 4 تا 6 ماه نیاز به چکاپ دارد، ادامه داد: نکات بهداشتی پیشگیرانه پس از درمان نیز به والدین ارائه می‌شود تا کودک دوباره دچار پوسیدگی دندان شیری نشود.
دکتر نوربخش با اشاره به اینکه یک دندان‌پزشک متخصص کودکان با اصول روان‌شناسی و تکنیک‌های رفتار با کودکان آشنایی کامل دارد، گفت: برای درمان کودکان زیر سه سال، از تکنیک‌های رفتاری خاصی نمی‌توان استفاده کرد و به طور معمول، درمان‌ آنان باید در شرایط بیهوشی صورت گیرد.
این متخصص دندان‌پزشکی کودکان بیمارستان رضوی اضافه کرد: دندان‌پزشکان از تجربه و تسلط خود به تکنیک‌های کنترل رفتاری با در نظر گرفتن نوع روحیه هر کودک برای درمان کودکان بالای سه یا چهار سال استفاده می‌کنند.
وی تصریح کرد: دندان‌پزشک متخصص کودکان باید سریع عمل کند و مدت جلسات درمانی نیز بسیار کوتاه‌ باشد. همچنین این جلسات بیشتر از یک بار در هفته نباید باشد تا کودک زده نشود.
یادآور می‌شود، 23 فروردین ماه؛ سال‌روز تصویب طرح توسعه خدمات بهداشت دهان و دندان در تقویم رسمی کشور، روز دندان‌پزشکی نام‌گذاری شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.