.

در حوالی نمایشگاه «مقصود آفرینش»، در نگارخانه رضوان

بهار در بهار

در بهارانه بهار و بعدازظهری بارانی قدم در خیابانی می‌گذاری که میزبانش درختانی است جامه‌ی‌ سبز بر تن کرده و اواسط راهش نگارخانه‌ای که عطر وحدت و همدلی در ماه پربرکت رجب را در قالب خطوط و نقش‌ها به همراه دارد و شور و شعف بهار طبیعت را با بهار جان، هم‌قدم می‌سازد.

1397/1/27 دوشنبه

به نگارخانه رضوان که می‌رسی، لحظه‌ای غافلگیر می‌شوی. هیچ اثری از سفیدی دیوارها نیست و هر چه هست همه چهارچوب قاب‌های کنار همی است با رنگ‌هایی شاد. چشمانت دوست دارند به سرعت بچرخند در میان این همه زیبایی و جادوی رنگ و پاهایت برای تماشای آثار خوش‌نویسی و نقاشی‌خط نمایشگاه، تو را به جلو حرکت می‌دهند. در نمایشگاه «مقصود آفرینش» که مزین به نام رسول‌الله(ص) شده و 110 اثر از استاد علیرضا بهدانی، دیوارهایش را طراوت بخشیده است.

یک کاغذ دیواری از آثار هنری
جزء اولین نفرها است که برای بازدید آمده و خودش را رویا شهرکی معرفی می‌کند. خوش‌نویس و تذهیب‌کار قطعات شکسته است و در مورد آثار به نمایش در آمده این‌طور می‌گوید: «پیشِ روی ما یک کاغذ دیواری از آثار هنری است. هارمونی و شادابی بهار در کارها کاملا مشهود است و خط شکسته با رنگ‌ها به خوبی ادغام شده است». بازدیدکننده دیگری، کنار تابلویی ایستاده و زیر لب می‌خواند: «پُر شده عالم ز گفتگوی محمد(ص)...». خودش را این‌طور معرفی می‌کند: «فرزانه درویش هستم. مدرک ممتاز خوش‌نویسی و فوق لیسانس نقاشی دارم». در مورد آثار بهدانی چنین نظر می‌دهد: «از انواع رنگ‌ها، گل و مرغ و نقاشی در آثار استفاده شده و شاخصه‌‌شان این است که تلفیق زبان خط و استفاده‌ی به جا از رنگ و متریال‌های هنری، آثاری چند رسانه‌ای و شاهکار ایجاد کرده که بیننده را به دنبال خود می‌کشاند». درویش در مورد برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست می‌گوید: «چنین نمایشگاه‌هایی نگاه بصری هنرجویان را تغییر می‌دهد و از آنجا که خوش‌نویسی، هنری سنتی است، ایجاد تحول در آن باعث جذب بیشتر علاقه‌مندان به این هنر می‌شود. خوش‌نویسی نیز باید مانند دیگر هنرها از نگاه کاملا سنتی خارج شود و در آن حرکت و پویایی ایجاد گردد که شکر خدا در نمایشگاه این اتفاق افتاده است».

آثار این هنرمند امضای خودش را دارد
در بین هنرمندان و هنرجویان، رسول مرادی پیش‌کسوت عرصه خطاطی که در کنار علیرضا بهدانی و دیگر هنرمندان به بازدید آثار می‌پردازد، در ابتدای صحبتش این‌طور بیان می‌دارد: «بهدانی هنرمندی پرکار و خوش‌ذوق است». وی در مورد نگاه تکنیکی این هنرمند عقیده دارد: «او بیشتر یک نگاه امپرسیونیسم دارد و در واقع نگاهی به کلیت دارد و فرم و رنگ در کارهایش واضح است. همین باعث شده آثار این هنرمند، امضای خودش را داشته باشد». مرادی ادامه می‌دهد: «کمپوزیسیون هنرهای بصری در این آثار عالی است و ترکیب خط و نقاشی و گل و مرغ و تنوع و ترکیب رنگ‌ها ما را با آثار خلاقانه این هنرمند مواجه ساخته است. بهدانی افتخار خراسان و مشهدی‌ها است».

سالک و عاشق
یدالله خوانساری کابلی که میهمان ویژه نگارخانه است، بعد از بازدید از آثار، علیرضا بهدانی را هنرمندی سخت‌کوش و شایسته دانسته و درباره‌اش می‌گوید: «با ذوق و قریحه‌ای توصیف‌ناپذیر و هوشی سرشار و سر انگشتانی توانا به معرفی و قابلیت‌های خط شکسته همت گماشته و دم‌ساز با لطیفه‌ای نهانی و سیر و سلوکی عاشقانه با گردش‌های موزون و مدور خط شکسته معاصر، جلوه‌های تازه‌ای از این هنر ظریف را در اقلام جلی و خفی و ترکیب‌بندی‌ها و قطعه‌پردازی‌های بدیع و کم نظیر ارائه داده است». این استاد سرشناس خوش‌نویسی در پایان صحبت‌هایش می‌افزاید: «تو پای به راه درنه و هیچ مپرس/خود راه بگویدت که چون باید رفت».

کتابت گلستان
محمد حیدری، با لبخند رشته کلام را به دست می‌گیرد و می‌گوید: «در حوزه خوش‌نویسی یکی از مهم‌ترین عوامل کمک‌کننده به استحکام دست و تحکیم حضور ذهن و تسلط بر قلم، تمرین و تکرار و تداوم است». ادامه می‌دهد: «بهدانی از همین تلاش‌گران بی‌حاشیه و بی‌ادعا است که پشتکار و پرکاری و تنوع‌خواهی و دقت او در خوش‌نویسی و نقاشی و هنرهای وابسته، زبان‌زد جامعه هنری است». وی خاطره‌ای از دورانی که علیرضا بهدانی شاگردش بوده تعریف می‌کند: «روزی پیش من آمد و پرسید آیا می‌تواند کتابت شکسته داشته باشد. گفتم خیلی هم خوب است. یادم می‌آید هفته بعد که کلاس آمد، گلستان سعدی را کتابت کرده بود و من در آنجا از این همه تلاش تعجب و حیرت کردم. او یک هنرمند چند وجهی و پر تلاش است». سیده صغری حسینی عضو انجمن خوش‌نویسان تهران نیز با هیجان می‌گوید: «با این آثار زیبا گیج و مات شده‌‌ام. استاد بهدانی، بهار را به این نمایشگاه آورده است».

آخر کلام
نمایشگاه شلوغ است و بیشتر اساتید و هنرمندان گرد هم آمده‌اند. دختر جوانی برگه‌اش را از کیفش در می‌آورد و کنار یکی از اساتید می‌رود تا در مورد خطش نظر دهد. استاد با مهربانی خط را زیر نور زرد چراغ می‌گیرد و با دقت نگاه می‌‌اندازد. آن طرفتر تعدادی دیگر از علاقه‌مندان به این هنر فاخر در جمع اساتید هستند و سوالاتشان را می‌پرسند و این‌طور است که مانند همیشه هنر، شور زندگی را به ارمغان می‌آورد.

گزارشگر: ریحانه بناءزاده
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کارگاه تصویرسازی «امام رئوف(ع)» در نگارخانه رضوان مشهد دایر می‌شود
پرواز نگاه، در همین یک قدمی می‌ماند
میزبانی نگارخانه رضوان از نمایشگاه «که پرواز نگاه، در همین یک قدمی می‌ماند»
 «دلشدگان» در نگارخانه رضوان به نمایش در آمد
  • 1397/2/2 يكشنبه «دلشدگان» در نگارخانه رضوان به نمایش در آمد
    نمایشگاهی از آثار تذهیب و خوش‌نویسی به سرپرستی رویا شهرکی با نام «دلشدگان» با حضور اساتید خوش‌نویس و علاقه‌مندان هنر تذهیب در نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی گشایش یافت.
نشست تخصصی خوش‌نویسی در نگارخانه رضوان برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.