.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

روش گفتمان امام رضا(ع) الگویی برای گفتمان بشریت است

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: امام رضا(ع) با استفاده از منابع علمی اهل‌بیت از اسلام و امامت دفاع کردند و بهترین روش گفتگو با ادیان مختلف، محاجه و تحمل دیگران را به مسلمانان آموزش داده‌اند.

1397/1/27 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، بحث گفت‌وگوی ادیان برای دستیابی به وجوه مشترک از گذشته میان ادیان الهی مطرح است و ضرورت تداوم آن توسط آستان قدس رضوی بخوبی درک شده است. در آینده‌ای نزدیک آستان قدس رضوی با کمک اندیشمندان این حوزه همایش امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان را برگزار می کند.
رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي یکی از اعضای کمیته علمی همایش«امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان» است که در ادامه گفتگوی با ایشان را می‌خوانید.

گفتگوی ادیان در شرایط کنونی جهان چه ضرورتی دارد؟
(گفتگو)، به عنوان یک اصل ضروری در تعاملات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی یا امنیتی بشریت مطرح است.
برای رسیدن به توافق و اشتراکات دو راه پیش پای بشریت وجود دارد، استفاده از (زور) یا (گفتگو). استفاده از (زور) ممکن است حاکمیتی را به وجود بیاورد اما پس از مدتی متلاشی می‌شود بلعکس (گفتگو) پایدار است و روش اسلام استفاده از همین نوع گفتگو است.
با توجه به اینکه اکثر مشکلات جامعه بشری ناشی از اختلاف رأی است، ریشه تمام این مشکلات به یک توافق دینی متصل می شود.
یکی از دانشمندان مسیحی بر این باور است که هرگاه توافق میان ادیان و پیروان ادیان به وجود آمد توافق جامعه پدیدار می‌شود.

چگونه می‌توان از سیره و آموزه‌های حضرت رضا (ع) راهبرد گفتگوی میان ادیان را استخراج کرد؟
ادیان جهان هر کدام دارای گفتمانی هستند و ما به‌عنوان شیعه در دین اسلام دارای گفتمان اهل‌بیت (علیهم‌السلام) هستیم. ریشه گفتمان تشیع اندیشه‌ها و فرمایشات اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است و راهبرد ما هم استفاده از آن‌ها است. حضرت محمد (ص) قرآن و اهل‌بیت خویش را برای بشریت راهنما گذاشتند که اهل‌بیت پیامبر(ص) نیز بهترین مفسر قرآن هستندو این موضوع را حتی اهل سنت هم باور دارند.
امام رضا(ع) در میان ائمه طاهرین در مقطعی زندگی می‌کردند که پر چالش ترین تاریخ انبیاء و اولیا است. امام محمدباقر(ع) در دوران امامت خود برای تقویت مذهبی و مبانی فقهی و اعتقادی تلاش کردند اما امام رضا(ع) و امام جواد(ع) پاسخگویی به شبهات اعتقادی در برابر کسانی را برعهده داشتند که در پی محکوم کردن اسلام بودند.
امام رضا(ع) با استفاده از منابع علمی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) از اسلام و امامت دفاع کردند و روش گفتگو را با ادیان مختلف، محاجه و تحمل دیگران را به مسلمانان آموزش دادند. روش گفتمان امام رضا(ع) الگویی برای گفتمان بشریت است و دوران امامت ایشان سراسر درس برای همه ادیان بخصوص تشیع است.

جایگاه و نقش آستان قدس در راهبری گفتگوی ادیان را چگونه می بینید؟
آستان قدس رضوی در عرصه‌های مختلف فرهنگی فعالیت دارد و حوزه‌های جغرافیایی متنوعی را هدف قرار داده است. می‌توان با حمایت آستان قدس رضوی و استفاده از اندیشه‌های ناب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بخصوص امام رضا(ع) قواعد و اصولی را استخراج و استفاده نماییم.
افرادی که دعاهای اسلامی را سراسر شرک و کفر می‌دانستند را بعد از گفتگو به زیارت امام رضا(ع) می‌آوردیم و می‌دیدند در زیارت‌نامه ایشان چیزی به‌جز خداپرستی، اخلاق و تربیت، ایمان به غیب و ماوراء الطبیعه وجود ندارد. افراد دارای عاطفه پاک در میان تمام ادیان وجود دارند و آستان قدس رضوی می‌تواند با جذب  این افراد مؤثر در ادیان زمینه جذب به یکتاپرستی و اسلام را فراهم کند.
هدف در گفتگوی دینی با ادیان این است که از دین خود و مزیت‌های آن سخن بگوییم. زمانی که در گفتگو با ادیان از برکات دین خود بگوییم برای کاهش دشمنی و افزایش نزدیک شدن دل‌ها تلاش کرده‌ایم.
برخی ادیان در اخلاق، انسان‌دوستی و معنویت مجسمه برخی خصوصیات امام رضا(ع) هستند و از این منظر ارزش‌های مشترکی با آنها داریم. شعار همه انبیاء خداپرستی و دوری از طاغوت است و رهبران ادیان وقتی مشاهده می‌کنند امامان ما اسطوره مبارزه با ظلم‌ هستند و خصوصیاتی را دارا هستند که محدود به دین خاصی نیست، لذا جذب اسلام می‌شوند.
محیط‌زیست؛ معنویت، رابطه انسان با انسان دیگر و ارتباط پیروان ادیان همه اصولی است که در اسلام تبیین شده و جایگاه خاصی دارد. یکی از اندیشمندان زرتشتی در خصوص زندگی خود در ایران به یک خبرنگار گفته است«برای کشورهای غربی قابل‌درک نیست که در ایران سال‌ها اقلیت‌های مذهبی در صلح کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند».
گفتمان امام رضا(ع) می‌تواند به‌عنوان یک واحد درسی در دانشگاه‌ها تدریس شود. آستان قدس رضوی می‌تواند کرسی‌های فرهنگ امام رضا(ع) در کشور و عرصه بین‌الملل را برگزار کند و سپس به‌عنوان الگویی به جهان اسلام عرضه کند.

همایش علمی امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان چه اهدافی را باید دنبال کند؟
با توجه به شرایطی که امروز در دنیا حاکم است و تلاش‌های سیاسی برخی جریانات برای دیده نشدن حقایق به نظر می‌رسد حضور رهبران ادیان برای گفتگو در ایران می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.
نتایج حضور رهبران ادیان در کشورمان صرفاً به ارائه مقالات خلاصه نمی‌شود بلکه آن‌ها با دیدن سبک زندگی شیعیان در ایران چندین برابر بیش از گفتگوها، واقعیت اسلام را درک خواهند کرد. از طریق گفتگو با رهبران ادیان می‌توانیم به‌تدریج مباحث دینی را به‌صورت آکادمی و حوزوی ادامه دهیم تا ارتباط مثبتی ایجاد شود و  آن‌ها دین اسلام را به روش مطلوبی بپذیرند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.