.

آیت‌الله یعقوبی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دیدن کرد

آیت‌الله یعقوبی از مراجع نجف اشرف از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دیدن کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شد.

1397/1/27 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این مراسم به گزارشی از فعالیت‌های این مرکز پرداخت و عنوان کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی سال 1363 تأسیس شده و در عرصه علوم اسلامی به ویژه علوم و معارف رضوی محصولاتی را به صورت کتاب تولید کرده است.
حجت الاسلام مرویان حسینی ابراز کرد: این مرکز در حال حاضر دارای 8 گروه پژوهشی با موضوعات، فقه، حدیث، سیره امام رضا (علیه السلام)، قرآن، تعلیم و تربیت، کلام و اخلاق و همچنین گروه انقلاب اسلامی و تمدن نوین اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 110 نفر همکار پژوهشی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. علاوه بر پژوهشگرانی که استخدام این مرکز هستند، بسیاری از اندیشمندان و علماء در خارج از این مجموعه نیز با ما همکاری‌های جانبی دارند و نیز پژوهشگرانی از کشورهای اسلامی، همچون عراق و  پاکستان با این مجموعه همکاری داشته‌اند.
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ادامه داد: تاکنون حدود 2000 عنوان اثر در قالب 4000 جلد کتاب تولید و تقریبا 14 میلیون جلد کتاب منتشر و روانه بازار نشر شده است.
وی اضافه کرد: در هر یک از گروه‌های پژوهشی، شورای پژوهش با حضور اساتیدی کتاب‌شناس و مشرف به نیازهای پژوهشی وجود دارد که در این شورا، طرح‌های پژوهشی و کتاب‎ها مورد بررسی قرار می‎گیرد.
مرویان حسینی با بیان اینکه ما سعی می‌کنیم به نیازهای پژوهشی زائران و به طور ویژه به نیازهای علمی -پژوهشی نخبگان و محققان توجه کنیم، تصریح کرد: برگزاری جلسات علمی و کنفرانس‌هایی با حضور نخبگان، علما و دانشمندان از نقاط مختلف کشور همچون تهران، قم و مشهد و حتی خارج از کشور با هدف ارائه آرا و نظرات و بهره‌مندی از این جلسات در پروژه های پژوهشی از دیگر برنامه‌های اجرایی این مرکز است.
وی اظهار کرد: هیئت مدیره‌ای نیز از جانب تولیت آستان قدس رضوی بر فعالیت‌های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نظارت می‌کند.
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: ما سعی داریم با مراکز علمی و پژوهشی کشور و جهان اسلام در ارتباط باشیم و در تلاشیم در فعالیت‌ها و اتفاقات علمی کلان کشور سهمی بر عهده داشته باشیم.
وی عنوان کرد: برخی از آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی آثار مشهور و معروفی شدند. «المعجم فی فقه للغه القرآن و سرالبلاغه» اثر علامه محمد واعظ زاده خراسانی و گروهی از محققان قرآنی، یکی از این آثار است که تا کنون 35 جلد از این کتاب منتشر شده و قرار است تا 60 جلد به چاپ برسد.
مرویان حسینی تصریح کرد: این کتاب 4 محور دارد. نصوص لغوی را پیرامون لغات قرآن بررسی کرده و تحت عنوان الاصل الغوی جمع بندی می‌کند. همچنین در هر لغت به کل تفاسیر قدیم و جدید آن لغت مراجعه می‌کند و محور آخر الاستعمال القرآنی و جمع بندی تفسیری است. با این اثر ما از تمام نصوص لغوی و نصوص تفسیری بی نیاز می‌شویم.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری پس از بازدید از این اثر ارزشمند نام الموسوعه را بر آن برگزیدند، گفت: حدود 20 نفر زیر نظر مرحوم  واعظ زاده خراسانی این کار را انجام دادند.
مرویان حسینی ابراز کرد: ما افق‌های دیگری هم داریم و تلاش می‌کنیم در ادامه به مباحث جهان اسلام و حکومت اسلامی و مباحث مستحدثه هم بپردازیم.
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: ما آمادگی داریم تفاهم‌نامه‌هایی در زمینه کارهای مشترک، ارتباطات علمی و ارائه برخی از آثار در کشور عراق داشته باشیم و برخی از آثار را در این کشور در نمایشگاه دائمی در معرض دید اندیشمندان، محققان و عموم مردم قرار دهیم.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
زمینه‌های همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و انجمن‌های علمی حوزه بررسی می‌شود
انتشار ۱۷۶ اثر علمی- پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت
برگزاری نشست‌های ویژه دهه کرامت رضوی با محوریت معرفی تراث رضوی
کتاب «اخبار اهل بیت(ع) در میراث مکتوب مدائنی» به چاپ رسید
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.