.

هم‌زمان با برپایی آیین وقف‌نامه‌ای میلاد امام حسین(ع)؛

نمایشگاه «منتخب هنر اسلامی- ایرانی: دوره قاجار» در کتابخانه و موزه ملی ملک افتتاح شد

هم‌زمان با برپایی آیین وقف‌نامه‌ای میلاد پربرکت امام حسین(ع)، نمایشگاه «منتخب هنر اسلامی- ایرانی: دوره قاجار» در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در تهران افتتاح شد.

1397/1/30 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، مجموعه‌ای متنوع و نفیس از آثار تاریخی و هنری دوره قاجار کتابخانه و موزه ملی ملک؛ موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در نگارخانه این مؤسسه در معرض دید عموم قرار گرفت.
آثار این نمایشگاه شامل قرآن‌های خطی، تابلوهای نقاشی(پرتره، شمایل و منظره)، مرقعات و قطعات خوش‌نویسی، نگاره‌ها، قاب آینه، جلد و قلمدان لاکی، قالی و دست‌بافته‌ها، اسناد تاریخی اعم از نامه، فرمان، حکم و عقدنامه، روزنامه، سفرنامه و... می‌شود.
این آثار از بین مجموعه‌های اهدایی و وقفی حاج حسین آقا ملک؛ واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک، بانو عزت‌ملک ملک؛ دختر بزرگ حاج حسین ملک، بانو نسرین دست‌غیب بهشتی و علی حجت‌زاد انتخاب و به نمایش گذاشته شده است.
علاوه بر نمایش این اشیای برگزیده، دستاوردهای پژوهشی هنرمندان و محققان معاصر با موضوع تاریخ، هنر و هنرمندان قاجاریه مانند چگونگی گسترش هنرهای لاکی، نقاشی، خوش‌نویسی و چاپ سنگی در دوره قاجار در ایران و رویدادنگاری دوره قاجار در قالب تابلو نوشته‌هایی در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
نمایشگاه حاضر روایت‌گر تنوع آثار هنری دوره قاجار و فعالیت هنرمندان بزرگی مانند میرزا محمد شفیع وصال شیرازی، محمد شفیع تبریزی، درویش عبدالمجید طالقانی، سیدعلی ‌اکبر گلستانه، میرزا محمدرضا کلهر، ابوتراب غفاری، ابوالحسن غفاری (صنیع‌الملک)، ام سلمه و... در این دوره تاریخی است.
«بیرق قلمکار عزاداری عاشورایی» با نقوش حیوانی و گیاهی و ترجیع‌بند محتشم کاشانی در قسمت حاشیه که در سال 1321 هجری قمری بافته شده است و «قطعه نگارگری و تذهیب شمایل‌نامه حضرت محمد(ص)» که قدمت آن به سال 1273 هجری قمری برمی‌گردد، از جمله آثار بی‌بدیل این نمایشگاه به شمار می‌رود.
نمایش قطعه‌ها و مرقع‌های خوش‌نویسی قرآنی، احادیث و ادعیه مانند آیت‌الکرسی، آیه 18 سوره آل ‌عمران و دعای قرائت قرآن، حدیثی از حضرت علی(ع)، دعای تحویل سال، حدیث قدسی درباره عمل خالص و... فضایی معنوی خاصی به نمایشگاه منتخب هنر اسلامی- ایرانی: دوره قاجار، بخشیده است.
قرآن مجید به خط نسخ محمدشفیع‌ بن محمداسماعیل وصال شیرازی و قرآن مجید به خط سیدمحمد بقای اصفهانی که به ترتیب در سال‌های 1255 و 1299 هجری قمری کتابت شده است، از نفایس خطی قرآنی نمایشگاه محسوب می‌شود.
از جمله اسناد تاریخی نمایشگاه حاضر نیز می‌توان به «عقدنامه آقامیرزا ابوالقاسم فرزند حاج میرزا ابوطالب تاجر با رباب خانم معروف به صغری خانم» به خط نستعلیق در سال 1330 هجری قمری و «فرمان مظفرالدین شاه به عبدالحسین میرزا حکمران فارس در مراقبت از حق مویدالدوله در مورد قریه دشتک موروثی از حسام السلطنه و اختصاص مواجب آن به وی» به خط شکسته در سال 1315 هجری قمری اشاره کرد.
روزنامه دولت علیه ایران و سفرنامه ناصرالدین شاه به خراسان، به عنوان دیگر آثار تاریخی دوره قاجار در این نمایشگاه قابل مشاهده است.
سخنرانی و منقبت‌خوانی از دیگر برنامه‌های مراسم گرامی‌داشت ولادت فرخنده امام حسین(ع) بود که با حضور جمعی از میهمانان حاضر انجام شد.
نمایشگاه منتخب هنر اسلامی- ایرانی: دوره قاجار، از 29 فروردین تا 29 اردیبهشت 1397، همه روزه جز روزهای تعطیل، از ساعت 8:15 تا 16:45، در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی تهران، خیابان امام خمینی(ره)، سردر باغ ملی(میدان مشق)، پذیرای اهل فرهنگ و هنر است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
مدیر موزه هنرهای زیبای پوشکین روسیه از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کرد
کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات‌رسانی در روزهای پنج‌شنبه را از سر می‌گیرد
زمینه بهره‌برداری از خانه تاریخی ملک در بازار تهران فراهم می‌شود
نشست «فرش‌های دوره قاجار» در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا می‌شود
تصویرهای مرقع کتابخانه و موزه ملی ملک در فرهنگسرای گلستان تهران به نمایش درآمد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.