.

گزارشی از خدمات آزمایشگاه مجهز بیمارستان فوق تخصصی رضوی:

نگاهی بر یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور

آزمایشگاه بیمارستان فوق تخصصی رضوی، یکی از اولین بخش‌های این بیمارستان به شمار می‌رود که در سال 1384 در بیمارستان رضوی راه‌اندازی شد. این آزمایشگاه هم‌گام با نیازهای روز بیمارستان و مراجعان، با بهره‌گیری از علوم و تجهیزات روز دنیا توسعه داده شده است، چنانکه در حال حاضر به عنوان یکی از آزمایشگاه‌های برتر کشور در بخش‌های مختلف به ارائه خدمات شبانه‌روزی می‌پردازد.

1397/1/30 پنجشنبه


به مناسبت 30 فروردین ماه؛ روزی که به منظور بزرگداشت حکیم سیداسماعیل جرجانی، روز «علوم آزمایشگاهی» در کشور نام‌گذاری شده است، نیم‌نگاهی به فعالیت‌های این آزمایشگاه مجهز می‌کنیم.

مجهز به بخش‌های گوناگون
متخصصان و کارشناسان سپیدپوش در پشت درهای بسته بخش‌های گوناگون آزمایشگاه بیمارستان فوق تخصصی رضوی با دقت و حساسیت خاصی کار می‌کنند تا خدمات تشخیصی درستی به پزشکان معالج و بیماران سرپایی و بستری ارائه دهند. رئیس آزمایشگاه بیمارستان رضوی در این باره می‌گوید: «78 نفر در کنار پنج پزشک متخصص پاتولوژی تشریحی و بالینی، یک نفر دکترای بیوتکنولوژی(به صورت ثابت)، یک متخصص ژنتیک(پاره ‌وقت) و یک متخصص بیوشیمی بالینی به عنوان مشاور(افتخاری) در بخش مختلف این آزمایشگاه در فضایی به مساحت حدود 900 مترمربع فعالیت می‌کنند».
دکتر فرید فرخی ادامه می‌دهد: «آزمایشگاه بیمارستان رضوی در چهار شاخه کلینیکال، آناتومیکال، ژنتیک و مولکولی و آزمایشگاه جنین‌شناسی پاسخ‌گوی روزانه حدود 900 بیمار است به طوری که به همت کارکنان این آزمایشگاه به بیش از یک میلیون و 300 هزار آزمایش مختلف در طول سال 1396 جواب داده شده است». از جمله بخش‌های کلینیکال این آزمایشگاه می‌توان به پذیرش و نمونه‌گیری، ژنتیک، بیوشیمی، هورمون‌شناسی، هماتولوژی، اورژانس، بانک خون، میکروب‌ و انگل‌شناسی و ...، اشاره کرد. در شاخه آناتومیکال پاتولوژی هم تشخیص بیماری‌ها و بررسی تمام بافت‌هایی که از بدن بیمار خارج می‌شود، انجام می‌‌گیرد. این شاخه مشتمل بر نوین‌ترین روش‌های دنیا مثل هیستوشیمی و فروزن سکشن(خدمت‌رسانی در طی عمل جراحی) است. در بخش ژنتیک و مولکولی هم با استفاده از جدیدترین روش‌های تشخیصی و درمانی در جهت پاسخ‌گویی به بیماران اقدام می‌شود.

آزمایشگاه جنین‌شناسی کلینیک ناباروری
بخش جنین‌شناسی کلینیک ناباروری بیمارستان رضوی زیر نظر آزمایشگاه این بیمارستان با آخرین روش‌های درمانی در حال فعالیت است و به مراجعین نابارور خدمت‌رسانی می‌کند. این آزمایشگاه با استفاده از مجهزترین تجهیزات و امکانات در این زمینه، توانمندی انجام آزمایش‌های تعیین جنسیت جنین و آزمایش‌های PGD و PGS، را که برای تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی قبل از مرحله لانه ‌گزینی در مادران بکار می‌رود، دارا می‌باشد. این متخصص پاتولوژی می‌افزاید: «این آزمایشگاه در راستای فعالیت‌های پژوهشی بیمارستان رضوی با بیوبانک بیمارستان هم همکاری دارد. بدین منظور، نگهداری و منجمدکردن انواع نمونه‌های بیماران اعم از بافتی، خونی و سرمی توسط آزمایشگاه صورت می‌گیرد تا بیمارستان بتواند در مسیر تحقق اهداف تحقیقاتی و درمانی خود حرکت کند».
پوسترهای مرتبط با تجهیزات آزمایشگاهی و راهنماهای حفاظت فردی بر روی دیوارهای بخش‌های مختلف آزمایشگاه بیمارستان رضوی به چشم می‌خورد؛ بخش‌هایی که در آن، دستگاه‌هایی مثل SYSMEX-XN1000 و کمیلومینسانس و COBAS 6000در حال کار است. لوله‌های نمونه‌های آزمایشگاهی، میکروسکوپ‌ها، یخچال و فریزرهای مخصوص نگهداری نمونه‌ها، در بیشتر بخش‌ها قابل مشاهده است. دکتر فرخی بیان می‌کند: «از آزمایش‌های منحصربه‌فردی که در این آزمایشگاه صورت می‌گیرد، می‌توان از آزمایش فلوسایتومتری نام برد که بیشتر برای بیماری‌های خونی و لوسمی از آن استفاده می‌شود. همچنین آزمایش‌های غربالگری مادران باردار و نوزادان و آزمایش‌های مولکولی از قبیل بیماری‌های ژنتیکی، سرطانی و عفونی در این آزمایشگاه انجام می‌شود».

کسب افتخاراتی ارزشمند
چهار رکن اصلی هر آزمایشگاهی شامل پزشکان و متخصصین متعهد، پرسنل متخصص، تجهیزات و مواد مصرفی آن می‌شود. رئیس آزمایشگاه بیمارستان رضوی تصریح می‌کند: «این آزمایشگاه از ابتدای تأسیس همیشه تلاش کرده از به‌روزترین و دقیق‌‌ترین تجهیزات استفاده کند و در این راستا با پیشرفته‌ترین شرکت‌های دنیا رایزنی می‌کند. پرسنل آن هم تحت آموزش‌های خاصی قرار گرفته‌اند و با به‌روزترین روش‌های نوین آزمایشگاهی آشنایی دارند تا ارائه خدمات به مراجعین در سطح بسیار بالایی انجام بگیرد. مواد مصرفی هم کاملاً استاندارد و دارای کیفیت بسیار بالایی است». دکتر فرخی با اشاره به اینکه کنترل کیفی، حلقه اتصال این رکن‌ها به یکدیگر است و بدون آن نمی‌توان یک آزمایشگاه را به صورت استاندارد مدیریت کرد، می‌گوید: «حضور پزشکان متخصص این رشته و دانش فنی بالای آن‌ها و همچنین تلاش پرسنل مجرب باعث شده تا این آزمایشگاه به عنوان اولین آزمایشگاه شرق کشور، هفتمین آزمایشگاه در سطح ایران و تنها آزمایشگاه بیمارستانی شرق کشور، موفق به کسب «لوح کیفیت» از آزمایشگاه مرجع سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای چهار سال متوالی شود». متخصصان توانمند آزمایشگاه بیمارستان رضوی در تمامی ساعات شبانه‌روز در تلاش بوده و هستند تا دقیق‌ترین نتایج به مراجعین ارائه شود.
او ادامه می‌دهد: «بیمارستان رضوی به پشتوانه سطح خدمات و تجهیزات این آزمایشگاه در کنار فعالیت‌های سایر بخش‌های بیمارستان توانسته نشان اعتبار‌بخشی ACI کانادا و بالاترین درجه آن یعنی دایموند یا الماس را اخذ کند. از دیگر افتخارات آزمایشگاه بیمارستان رضوی می‌توان به انتخاب آزمایشگاه برتر استان خراسان رضوی در سال 1396، از طرف سازمان نظام پزشکی، معاونت درمان، سازمان‌های بیمه‌گر و انجمن‌های تخصصی آزمایشگاهی نام برد.
بانک خون آن هم به عنوان بانک خون برگزیده استان و یکی از بهترین بانک خون‌های کشور معرفی شده است. گواهی مدیریت تزریق خون و علم خون‌شناسی هم به آزمایشگاه اهدا شده است. همچنین این آزمایشگاه گواهی‌نامه‌های ایزو9001، ایزو19001 و ایزو18001 را کسب کرده است».

سپیدپوشان گمنام حوزه سلامت
صندلی‌های بخش پذیرش آزمایشگاه مملو از بیماران دردمندی است که به نوبت برای انجام آزمایش به بخش نمونه‌گیری مراجعه می‌کنند. بعضی بیماران با ویلچرهای اورژانس بیمارستان رضوی آورده شده‌اند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن آزمایش آن‌ها انجام و جواب آن اعلام شود. در بخش پذیرش، قسمتی ویژه بیماران بین‌المللی وجود دارد تا گردشگران سلامت بیمارستان به آسانی از خدمات آزمایشگاه استفاده کنند. بروشورهای آموزشی مانند دستورالعمل جمع‌آوری نمونه‌های آزمایشگاهی مختلف در بخش پذیرش قرار گرفته است تا مراجعین با آگاهی کامل از خدمات این آزمایشگاه بهره‌مند شوند. دکتر فرخی ابراز می‌کند: «همه روزه، پرسنل آزمایشگاه‌ها دور از تیرس نگاه مراجعین در حال انجام وظیفه هستند و آنان را سپیدپوشان گمنامی می‌توان دانست که با فعالیت‌های شبانه‌روزی خود به تصمیم‌گیری درست پزشکان معالج کمک می‌کنند تا نوع بیماری مراجعین دقیق تشخیص داده شود. یک خطای جزئی آزمایشگاه ممکن است تبعات بزرگی برای بیمار ایجاد کند که می‌بایست گام‌های زیادی در احقاق حقوق این قشر برداشته شود».
این متخصص پاتولوژی بیمارستان رضوی با بیان اینکه پیشرفت‌های آزمایشگاهی نقش مهمی در سلامت افراد دارد، می‌گوید: «مردم جامعه باید نگرش خود را نسبت به آزمایشگاه‌های طبی تغییر دهند، چرا که آزمایشگاه هم اکنون به طور گسترده‌ای وارد مرزهای پیشگیری، تشخیصی و درمانی شده است. برای انجام بعضی از آزمایش‌ها، پرسنل آزمایشگاه‌ها مجبور هستند شرایطی را برای مراجعین تشریح کنند که باید توسط آنان رعایت شود. همچنین اطلاعاتی باید توسط مراجعین در اختیار آزمایشگاه‌ ها قرار بگیرد تا آن‌ها بتوانند جواب درست و مناسبی به بیماران ارائه دهند».

گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
ارتباط تنگاتنگ گروه‌های مختلف درمانی زمینه‌ساز موفقیت بخش‌های ناباروری است
ناسازگاری‌های خونی نوزادان در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مرور شد
وقتی عروسک‌ها بیمار می‌شوند...
کنگره بین‌المللی «اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان» آغاز بکار کرد
بیمارستان عروسکی در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برپا شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.